Psihologia copilului - vol. 5

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Ioana2004, e normal ce se intampla. Un copil pt a deveni altruist trece mai intai prin etapa egoismului. Iar fetita ta este mult prea mica pt a putea da la aceasta varsta, constient si voluntar.

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Am mai scris despre problema mea pe acest forum dar cred ca aici trebuia sa postez.

Am o fetita de 3 ani si 4 luni care de cateva saptamani a devenit foarte sensibila. O duc la gradi cu program prelungit(anul trecut a fost la cresa)nu plange, e foarte bucuroasa dar pe la pranz o apuca dorul de mine si se pune pe plans. Nu mai vrea sa faca nimic fara mine : sa dorma, sa manance, sa stea ,etc. Nu vrea nici cu sotul meu. Daca ramane cu el acasa plange dupa mine. El se poarta frumos cu ea, o iubeste, se joaca impreuna. Nu stiu ce e cu ea.
Se uita la desene (ex Dumbo) si incepe sa planga cand Dumbo e trist ca nu e langa mama lui, sau cand o ratusca s-a pierdut de mama ei, etc.
Ce sa fac? Cum sa revenim la normal?



Criss si Andrada (12.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

M-am uitat mai atent si am postat bine subiectul . vreau sa sterg postarea de aici dar nu stiu cum. Poate cineva sa o stearga de aici?

Criss si Andrada (12.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacraMAT spune:

Buna ziua...cred ca aici voi gasi in sfarsit ce caut. Am si eu o intrebare, legata de desenele copiilor. Stiu ca exista anumite semnificatii ale elementelor desenate de copii-copaci, case, oameni.Daca mi-ati putea trimite cateva din acestea, despre copaci de exemplu, ar fi perfect...nu de alta, dar deseneaza fetita mea niste pomi super stranii.Flavia are 5 ani, merge la gradi de un an, cu program scurt, are buni, are mami, are tati.Si ii place sa deseneze.Si copacii ei seamana cu niste buzdugane!!!!...sau ciuperci cu palaria mica si trunchiul gros...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Crissandrada,
Din ce povestesti poate fi vorba despre teama de separare, care apare la copil in anumite perioade de varsta.
Fii alaturi de ea atat cat este posibil, arata-i dragostea ta, fii intelegatoare dar sa nu cazi in cealalta extrema supraprotectia. Trebuie sa invete sa se desprinda de tine si sa-si gaseasca preocupari interesante in timpul petrecut la gradinita. Aloca-i un timp special doar pentru voi doua, sa zicem jumatate de ora pe zi in care faceti ceva deosebit impreuna.
Te astept cu alte nelamuriri daca e cazul, mai ales ca suntem din acelasi oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

lacraMat,
Este cunoscut faptul ca aceste desene ale copiilor au anumite semnificatii psihologice. Este testul arborelui de exemplu care este util in investigarea personalitatii. Este si o carte pe aceasta tema, se numeste "Testul arborelui" de Anca Rozorea si Mihaela Sterian. Daca nu gasesti cartea poate imi fac timp sa scanez cateva pagini si sa ti le trimit pe mail, dar nu promit, o sa incerc.

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Bun gasit dragele mele,
Vreau sa imi expun o probl pe care o intimpin in cresterea si educatia fetei mele Ioana,de 1 an si 4 luni...
Sunt sigura ca voi gasi un raspuns sau cel putin un sfat din partea voastra...
Dar sa va spun..de ce cred eu ca e o problema...
Fata mea adoarme din ce in ce mai greu cu toate ca ea se scarpina la ochi cind ii e somn.La tabietuladormirii Ioana nu adoarme altfel decit un pic leganata de coltul pernutei si neaparat liniste in casa si in camera...Insa chestia asta dureaza de la 15 miun la 30 min...
De ce dureaza asa greusa adoarma...???
Si tot legat de asta as vrea sa imi spuneti cum voi reusi sa o adorm fara prezenta mea linga ea...
Mi-as dori si eu s-o vad pe fata mea adormind in orice pozitie s-ar afla...adica pe scaun...pe fotoliu..etc...

Apoi dupa ce adoarme nu mai simte mai nimic si mai ales cind o transport la ea in patut....


Va multumesc si astept cu nerabdare sfaturile voastre...


Mariana.mama de ioana 1 an si 4 luni


IOANA 2006(1an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Mariana, oare cum o fi aflat fetita ta ca exista leganatul pe perna?
Eu as vrea sa aflu din ce cauza te deranjeaza pe tine acest ritual, pentru ca ea probabil amana sa adoarma pentru ca ii face placere.

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Durerea este inevitabila dar suferinta este optionala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

quote:
Originally posted by Principesa

Mariana, oare cum o fi aflat fetita ta ca exista leganatul pe perna?
Eu as vrea sa aflu din ce cauza te deranjeaza pe tine acest ritual, pentru ca ea probabil amana sa adoarma pentru ca ii face placere.

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Durerea este inevitabila dar suferinta este optionala


Draga mea...am inteles aluzia si sa stii ca multa lume mi-a mai zis s-o mai las....
Insa cind itirzii sa o adorm are toane ...,fie se enerveazasi ma inpinge cu calciile fie adoarme bushtean....
Uite aseara...am lasat-o pina mai tirziu si a adormit cu un pic de concert....insa azi la prinz,dupa plimbari indelungi prin casa,pe afara...nici foame nu ii mai era si a adormit intr-un minut....
Explicatia care este?Tu stii????


IOANA 2006(1an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Explicatia este eterna diferenta intre dorinta si nevoie. Ea nu are nevoie de aceste ritualuri, este doar o dorinta pe care in timp, daca nu i-o mai intaresti se va stinge si va disparea.

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Durerea este inevitabila dar suferinta este optionala

Mergi la inceput