Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

lavi l-am cautat si eu pe google si am vazut ca este renumit in SUA si am citit de cartile de care vorbesti tu.Se pare ca cea mai noua este una despre tineret.Si sa vezi ce chestie, cartea "mama si copilul" se vinde pe un site din america!poate o comand de acolo!Incerc!

http://www.romaniandolls.com/books/016medic/medic01/medic01index.html

Ilenutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

citeste aici:

http://www.nordlitera.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=1037


Ilenutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:


Ilenuta, uite si aici:
http://www.moonfallpress.com/romanian.html

Eu mai am o idee pt tine, daca tot esti din Cta, poate afla ai tai unde este editura, dau un telefon si poate mai au la editura exemplare nevandute. Mie ambele mi se par f bune si f utile. Copilul nostru are un luuung capitol despre boli si iti e util cand ai cate un ghinion cu puiul, ca, de, se mai intampla. Plus despre dezvoltarea normala a copilului pe etape - copil mic, prescolar, scolar, ca e doar pana la 13 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor voi cum stati cu lohiile? stiu ca s-a mai discutat dar la mine dupa ce s-au oprit vreo 2 zile de vineri de dupa control a inceput sa curga mai mult si mai rosu inchis si usor chegos. Oare e normal?
Lavi Stiu ca tu ai avut ceva probleme. Eu azi fac 5 saptamani si nu stiu daca e cazul sa ma ingrijorez sau nu. Plssss sa-mi spuneti si mie daca e normal!!!

Leea felicitari si sa fiti sanatosi si voiosi si mancaciosi!!

Fetelor, carucioarele de la "Primii Pasi" sunt bune sau sunt porcarii? Vreau sa imi iau unul si vreau sa stiu daca voi stiti ceva in legatura cu asta. Eu stiu ca alea de la Gracco sunt bune dar mare diferenta de material nu prea este intre ele iar la pret e dublu.

Va pup



Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
:http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dordia, bine nu-i cu sangerarea! Eu pt asa ceva m-am dus fuga la dr. Daca iti curge mult-mult trebuie sa mergi la urgenta. Daca curge rezonbil (ca la ciclu) poti astepta pana maine. Acuma poti si sa stai si sa nu te duci dar... eu n-am stat. Poate si mie mi-e frica dupa mega=hemoragia de data trecuta. Dar deja la 5 saptamani zau ca n-ar mai trebui sa vina rosu si cheaguri. In schimb habar n-am care e situatia la cezariana, dar probabil ca cicatricea trebuie sa se fi vindecat si tot posibile resturi or fi. Ce risti - chiuretaj, daca asa considera dr.

Acuma , pe de alta parte, se poate si sa fie deja celebra pe aici "mica menstruatie" pe care a avut-o si Ripley si ... nu mai stiu cine, inca cineva, scuze .

Mica menstruatia asta cica nu se stie ce cauza are dar se presupune ca e vorba de o modalitate prin care uterul singur elimina niste resturi. Asa mi-a zis mie dr.

Mica menstruatie asta e cumva la limita intre normal si anormal. Dar eu tot m-as duce la dr sau i-as da telefon macar.

La mine intr-un final se pare ca s-a terminat cu sangerarea. Pe mine m-a tot amanat cu chiuretajul si se pare ca am scapat. De fapt mi-a dat termen pana la sfarsitul lunii decembrie. Inca nu s-a terminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor, nu stiu cum e la voi dar bbeul meu aproape ca nu mai doarme toata ziua , eu nu mai apuc sa fac nimic prin cas de cateva zile caci daca il las singur incepe sa maraie si de obicei se termina cu urlete.Se agita non-stop , da din manute si din picioare si nu mai stiu ce sa fac cu el. De multe ori chiar daca il iau in brate tot agitat e. Nu stiu ce sa ma fac cu el, ma dispera de-a dreptul. Nu imi dau seama ce e cu el...prietene "binevoitoare" imi spun ca probabil ii este foame si de aceea nu doarme si in cursul zilei. Ce poate fi?

Mandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

DORDIA, eu am "primii pasi" caruciorul. de fapt, a fost al lui andrei, si e intr-o stare impecabila. ce nu-mi place la el: ca e f f greu (14 kg.. deh, nu m-am gandit si la asta cand l-am luat) si ca modelul asta are un sistem de inghidere destul de greoi. dar materialul este extraordinar, am o varianta cu parasolar impermeabil, si garantat tine, ca ne-a prins o ploaie torentiala cu el si andrei era uscat inauntru. e solid si bine facut.
si cred ca-l preia cumnata-mea in buna stare de la mine...


Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

quote:
Originally posted by mandyksch

Fetelor, nu stiu cum e la voi dar bbeul meu aproape ca nu mai doarme toata ziua , eu nu mai apuc sa fac nimic prin cas de cateva zile caci daca il las singur incepe sa maraie si de obicei se termina cu urlete.Se agita non-stop , da din manute si din picioare si nu mai stiu ce sa fac cu el. De multe ori chiar daca il iau in brate tot agitat e. Nu stiu ce sa ma fac cu el, ma dispera de-a dreptul. Nu imi dau seama ce e cu el...prietene "binevoitoare" imi spun ca probabil ii este foame si de aceea nu doarme si in cursul zilei. Ce poate fi?

Mandy




Al meu nu a dormit de la nastere, ce sa ii faci colicii si asta e trebuie sa am rabdare. Eu m-am luptat cu maica-mea o gramada sa o fac sa inteleaga ca nu de foame plange. Daca ai intre 6-8 scutece ude pe zi sa stii ca e hidratat si nu din cauza aia plange. O fii avand si al tau colici si de aceea e agitat. La mine mai functioneaza leaganul cu muzica, statul in brate strans la piept, o carpa calda pusa pe burticuta si plimbat. Bafta si multa rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Jurnal de bord:
Pierdut ceva dop pe la miezul noptii, si constatat si niste pete rozalii.
Nu venit nicicum somn. Burta intarita aproape continuu de cu seara.

1:30 Aau
Sotul (prin somn): Ce-i?
Eu: Ma cam doare... Marti ziceai ca vrei? (zicea ieri ca are un presentiment ca marti)
El: Ihi.

aprox 1:35 Aaaaaauuu!
El: Citesti?
Nu, n-auzi ca ma vaiet?
El: Ba da. (el intinde mana si-nchide lumina)
Adica pot sa ma vaiet pe-ntuneric?
El: Ihi...
(deschid lumina)
El: La ce-ti trebuie becul?
Eu: Ca sa vad ceasul.
El: Pentru ce?
Eu: Sa stiu daca ma vaiet regulat...
(Doarme linistit in continuare)

Am o contractie luuuunga (de-aseara dupa cum ziceam) si peste ea cate o durere crunta de burta cam la 5-6 minute.
M-a luat cu frisoane si tremur din tot corpul.
Na, ca de vreo 2 incoace sunt la 3-4 minute. Aaaaaau, astea-s dureri de nastere? M-as putea obisnui cu ele daca nu s-ar inteti.

Ia sa sun eu asistenta ca inca e de garda...





"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Fetele mele dragi,
abia acum am reusit si eu sa mai intru pe aici. Nu o sa apuc sa citesc tot din urma.
Am rasfoit un pic si raspund mai jos.

Ina, ti-am primit mesajul telefonic, dar prea tirziu ca sa te mai sun. Multumesc si te sun eu mai incolo.

Cit despre baita, mie-mi place la nebunie sa-i fac eu singura baie si ma laud ca ii place cu mine. Ce sfaturi, mai Ina, ca fiecare copil dupa cum ai vazut e diferit. Smarandei ii place foarte mult balacareala, dar numa' sa nu o speli la fata si pe cap. Atunci incepe ciriiala cea mare. Daca da Domnu' si nu incepe la frezan, atunci cu siguranta plinge cind o scot din cadita, din cauza diferentei de temperatura. Pe mine m-a invatat tata (care, by the way, tocmai a plecat acasa si deja mi-e asaaaa de dor de el..) sa o tin cu mina petrecuta pe sub ceafa si apoi proptita sub bratul ei. La spalatul pe cap nu e nevoi e sa ii acoperi urechile. Ii uzi parul cu mina dinspre frunte inspre spate si nu are de ce sa-i intre apa in urechi.
Foarte important este masajul de dupa baie: piciorute si minute. Ei trebuie sa invete sa fie constienti ca au membre, desi abia mai incolo realizeaza cu adevarat ca mai au ceva in afara ....guuu-ra! Smaranda urla ca din gura de sarpe la masaj, dar asta e. E necesar sa i-l facem.

Monet, ce faina intimplare cu masina, asta ca daca aveai ceva regrete legate de plecarea din Pittsburg.

Felicitari Madau, Salica, Tania, Meems si Leea!
Wow ce de mamici. Tania, ce misto ca ai nascut repede si natural. Ahhh, ce mi-as fi dorit si eu asa. Ce-ati facut fetelor in timpul sarcinii, ca eu ma stiti ca am fost activa si am facut sport, am mincat sanatos si n-am nascut asa repede.

Intrebare despre : mey, cum e cu contraceptia in perioada asta ca eu dupa ce am vazut ce iese daca nu te feresti, nu-mi mai vine sa ma mai arunc inainte. Acum ca a plecat bunicu' avem si noi chef de nebunii, dar ma stresez la ideea ca pot sa ramin din nou. Am inteles ca exista sanse sa ramii chiar daca alaptezi. Voi ce stiti si ce faceti?

Paula, ca la orice interventie medicala, exista riscuri si cu epidurala. Dar destul de mici. E adevarat ca ti se poate opri travaliul' mie mi s-a intimplat. Dar adminstrarea oxitocinei reia acest proces. Apoi chiar daca nu simti nevoia de a impinge, cnu instructiune bune impingi far probleme. Eu simteam cind vin contractia ca pe o crampa stomacala si atunci impingeam. Si a fost totul foarte bine. Copilul nu a trebuit sa fie scos cu nici un forceps sau aspirator, iar mie nu au trebuit sa-mi faca epiziotomie.
Asa ca povesti cu bau-bau exista, dar nu sint multe.

Cu lipsa asta de timp am ratat cam toate povestile de la nastere. Imi mai dati si mie, va rog, link-urile la nasterile lui corap, Anda si cine a mai postat in ultiml timp?

Da, domne', mergeee Hrusca la bb. Chiar acum i l-am pus Smarandei, ca numai adormea odata!





Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput