Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Buna fetelor,

Mersi de raspunsuri
Azi sa vedeti ce mi-a facut printesa..a mancat la ora 12 noaptea -100ml,ora 5-70ml si ea mai manca de obicei la 8,vreau sa va spun ca incepuse sa planga pe la 8,fugi repede incalzeste laptele si cand vin ea doarme..pe la 9 se repeta figura..nu a vrut deloc sa manance,imi impingea bibe cu limba si radea la mine,am insistat si mai tare am enervat-o,iam bagat pe gat 10 ml pe care ia vomitat dupa ce a ragait.Abia pe la ora 10.30 ,adica la vre-o 5 1/2 ore de ultima masa a inceput sa fie agitata dar tot n-a vrut bibe asa ca am adormit-o si asa mi-a supt 80 ml..E un chin intreg..ma gandesc ca poate si-a scos o masa pe cea de la ora 7,in loc de cea de noapte.Ea avea 7-8 mese ,manca cam la 3 ore,acum cand e ora mesei parca o omor,plus ca mananca putin.
Eu ii dau san muls si supliment,am zis initial ca are ceva laptele meu..dar se pare ca asa face si la lapte praf..m-am uitat la tetine sunt bine,abia le-am schimbat si in gurita e curata,pur si simplu nu vrea sa inghita,nu va spun cu ce lene trage din bibe.O avea ceva intern??
Maine ma duc cu ea la dr.la control si sa vedem ce ne zice..plus ca a luat sapt asata 40 gr..pai in stilul asta de a manca..

Vio si noi adormim tot pe la 12,ca mai devreme nu vrea,am incercat sa-i fac baita la ore diferite si tot la 12 adormea,asa ca o fac la 9.Doarme pana la 5,manaca si doarme pana pe la 10.Ziua nu mai dorme decat cand o scot afara.

Sofia ,te rog daca afli ceva sa ma anunti si pe mine.

pupici




maddy & Bianca (13.10.05)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/bianca_isabelle_2005/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

La noi la Galati e soare dar cu dinti si nu cred ca iesim afara astazi ca nu prea am nici chef.
In weekend baiatul meu a fost tare smiorcait...ii iese primul dintisor si s-a culcat 3 zile la rand la ora 1.00. Aseara l-am pacalit facandu-i baita mai devreme si s-a culcat la 21.00 si a dormit continuu pana la 7.00 dimineata.Ii curge saliva la greu de isi pateaza si bluzele, baga orice in gura si tipa.
Mie mi-a scazut f tare lactatia si cred ca in curand trecem doar pe lapte praf.
Ieri am papat intre mese:suc de morcov, suc de morcov cu mere, si piure de mere(din mere coapte) si ne-a placut tare mult.
De cand cu sucurile astea dulci Alexandru nu mai vrea ceai fiindca e cam nedulce si prefera sucurile.
Acum doarme de o ora..sper sa nu il deochi ..fiindca in wekend a dormit doar cate 20-30 min.

De cand cu diverisifcarea avem si noi doar 5 mese cu laptic/24 ore...celelalte cu sucuri sunt doar gustari .

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Maddy, doarme prea putin! Ca si al meu de altfel, trebuie sa doarma cam 14 ore macar, si obligatoriu si ziua. Nu ii e somn ziua? Nu plange/maraie de oboseala, nu casca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Daca tot vorbiti de program, fii-mea nu are nici uun program. Mananca cand vrea, doarme cand vrea. dar ca regula generala e cam asa: la ea noaptea incepe pe la 7 seara, cand se culca si doarme neintoarsa cam pana pe la 12. Se trezeste, mananca si doarme iar pana pe la 4-5 dim. Papa iar si iar doarme pama la 8-9. Papa iar si dupa aia incepe program de zi: 2 ore, 2 ore jumate treaza, dupa aia somn 30-45 min maxim. Papica si iar joaca. Sau daca se nimereste papica inainte de somn. Mai rar. Programul asta si l-a facut singurica si eu am lasat-o in pace. Nu am fortat-o nici cu papa nici cu somn. Toate celelalte activitati (plimbare, baie etc) le fac in functie de programul asta. Cand e treaza. Cum iesim afara, doarme in plus, ca eu o scot in cele 2 ore de veghe. Dar cum da de luumina de afara si de aerul rece, adoarme imediat. Cand intram in casa pica iar pe programul ei obisnuit.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Tonnia se pare ca ai un copil mai agitat. Oare maninca astfel incit sa se sature? Si asa ar fi un motiv...
Cumnata mea pateste la fel cu bb al ei si iaca are aproape 6 luni dar ziua nu doarme decit de 2 ori si anume 1 ora pina in prinz si jumatate de ora de la 6 la 6.30.
Parerea mea este sa iti iei un ajutor ceva si sa il mai lasi pe bb si cu altcineva iar tu sa incerci sa te odihnesti un pic. Daca esti craponata pe ideea ca nu doarme e posibil sa ii transmiti si lui nervozitatea ta...
Si clar il duci la plimbare cind e treaz , poate dupa ce te joci un pic cu el ca sa il obosesti, in speranta ca va adormi iar cind doarme nici macar sa nu il atingi.

La mine e foarte cuminte si adoarme vrind nevrind... noaptea nu ii deschid lumina cind il alaptez, am la bucuresti o veoiza mica iar aici la mama dau drumul la tv pe teletext ca sa nu joace imaginile prin casa... si cind e vorba de culcat dupa masa, il iau in brate pe intuneric cuibarit, cu fata lui in mineca mea si cu suzeta si il legan stinga dreapta si ii cint melodia aia cu 1 elefant se legana... pina se fac maxim 15 elefanti dar am momente cind adoarme la elefantul 5 sau 10.
Il pun in patutz si daca indrazneste sa miste agitat ca nu a adormit sau il deranjeaza ca este lasat din pat bag vibratiile de la patut si melodiile.

Sa stii ca melodiile astea i le-am pus de mic si cred ca i-am creat un reflex pavlov ca atare nu abuzez de ele decit noaptea. Daca nu ai patut cu melodii, incearca sa cumperi un carusel ceva care sa ii cinte, nu muzica normala ci de asta asa scirtiita! Ziua incerc sa il adorm normal dar ori ma joc cu el circa 1 ora inainte de masa (facem gimnastica, il pun cu burta pe mine, biciclete, cu minutele sus jos stinga dreapta, vorbesc cu el, il gidil, il ridic in piciorushe, de miini, etc) dar eu fac asta ca sa aiba pofta de mincare ca daca ar fi sa il las ca pe el ar lincezi toata ziua dormind. Cind ii dau sa manince si daca maninca cit trebuie pe ultimile picaturi din bibe sau la titi aproape ca adoarme... doar il mai rigii un pic si gata... daca nu il rigii adoarme si mi se trezeste foarte repede ca i se agita stomacul asa ca ma asigur ca face ca cerbishorul inainte de somn.

Nu stiu daca ajuta la ceva dar am scris ca sa vezi ce si cum si poate te ajuta la ceva.
Oricum daca nu ii dai de capat, incearca sa vorbesti si cu doctorul si daca iti spune ca asa este temperamentul lui...

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Karmenutza, dar are un program misto de tot! e adevarat ca ziua te cam solicita dar de la 7 seara nu mai ai treaba cu ea.(bine, exceptand mesele dar dupa care adoarme). Excelent, bravo ei! Daca l-as lasa si pe al meu de capul lui, nu cred ca ar dormi 10 min ziua de la el putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Dianaumidificatorul e cea mai proasta investie a mea!


Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Diana eu am umidificator acasa la Bucuresti si sincer cred ca nu ajuta la nimic... eu nu i-am mai dat drumul la un moment dat si nu am avut probleme cu mucii. Parerea mea e ca nu merita!

Am uitat sa specific, in timpul zilei nici copilul meu nu doarme mai mult de 30 minute maxim 1 ora pe interval de masa adica la 3-4 ore. Insa de la baita, ora 7 seara pina a doua zi la ora 8 dimineata nu se scoala decit pentru masa si schimbat si asta poate fi de 2 ori pe noapte la 2 si la 5 sau la 12 si la 3.

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Jadi, cam crunt e cand se scoala la 5. Eu sunt buimaca de somn. Uneori ma scol, ma uit la ceas si ma intreb unde e copilul? Normal ca e in pat.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Tabara de SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

Buna drage mamicutze si dragi bebelusi,


Eu am lipsit ceva timp de la apel, imi e destul de greu singurica cu 2 copilasi. Era tare bine cu mama dar deh , mai vine omul dar mai si pleaca. Si ce sa va mai spun, imi dau silinta de ceva timp sa va citesc si cind sa zic ca mai am putin si ajung la zi voi ati mai scris un capitol. Asa ca m-am hotarit sa scriu fara sa apuc sa citesc tot.

Urez si eu La multi ani bebelusilor care astazi fac un numar rotund de lunisoare: Stefan-Calin si Matei, iar fetelor noi Bun Venit in Club!

Fetelor!!! Va felicit pe toate pentru bebelusii vostri, au crescut SUPER, m-am uitat la pozele din albume, daca nu explica jadi pe undeva unde sunt habar nu aveam de ele! Voi le refereati si mie mi se parea ca sunt pe undeva ascunse intr-un cont neaccesibil. La zmei si zmeoaice am ris cu lacrimi cu sotzul si cu fetitza mea cea mare!!


Noi am avut ceva probleme cu laptele pe care il regurgitam aproape pe tot, acuma l-am schimbat a PATRA oara cu unul dietetic mai fainos si e mai bine.
Desi pitzinica mea a fost mare la nastere, a pus pina acum sub minim (600 in prima luna si aproape 600 in luna 2), dar ramine in continuare grasuna (cam 5700-5800 la 2 luni). Iar in lungime cred ca nu a pus mai nimic in 2 luni. Dupa o luna nu pusese nika, sa vedem acuma, miine la control ce va fi dupa 2 luni. Mie imi este greu sa o masor, inca sta cu picioarele indoite.
Si noi mincam aprox. 700 ml pe zi in 6 mese. Noaptea avem 4 sau 5 ore intre 2 mese, ziua 3 sau 4. Colicii au cam disparut dupa laptele asta mai gros, dar au aparut dureri de burtica de la constipatie. Care nu stiu daca sunt mai puternice, dar dau urlete mai mari decit cele dinainte.

Ioana, daca imi amintesc eu bine, si tu te plingeai pe undeva ca iti creste fata mai incetisor... Cit de incetisor, adica istoricul de crestere, daca poci sa intreb?? Si mie mi se pare la a mea acelasi lucru.

Va pup pe toate
Daniela

Mergi la inceput