Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

mai-mai, nu ma lasati deloc sa fac curatenie, nu-i asa?

bineee, dupa ce m-am hlizit de pozele zmeice, sa va expun concluziile mele:
1. copiii astia se concentreaza atat de tare sa deschida gura cat mai maaaare, a.i. inchid okii;
2. totul ni se pare f distractiv pt ca nu sunt pozele cu sonor, a.i. putem sa ne detasam un pic si sa ne dam seama ca, in momentele de plans maxim, cand intram in viteza a 5-a cu toate leacurile deodata, copilashii nostri jeluiesc in halul asta din motive gen: ragaiala, partz, scremut de kk, ud, respectiv temutul plans de foame, acela care apare deodata si se intensifica rapid pana la nivelul in care te gandesti ca poate si-a rupt vreo mana si nu ii mai e foame de fapt. (hi hi, greseala: chiar e fooooaaaaamea).

mai vizionez o data si revin cu comentariile (asa fac eu, comentez tot ) la fiecare personaj, pt ca, trebuie sa recunoastem, fiecare poza transmite ceva special.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Kristinuza sa stii ca si eu ma chinui de azi dimineata sa fac curat insa mai rau am imprastiat praful prin camera...

Daca tot vorbim de cumetrii, nunti si botezuri(tot nu stiu ce e aia cumetrie-mi-ati explicat dar am uitat) eu una ma inscriu sa fac curte lui Andrei al lui Mary. E pe gustul nostru. Ce zici Mary? Ne iei in calcul ca pretendenta?

Karmenutza cred ca tu ai cele mai nasoale probleme cu mucisorii. Eu le-am rezolvat magic: am cumparat pompita care se leaga la aspirator si ca prin minune au disparut toti verzisorii. Nu puteti sa credeti ce salasluieste in interiorul nasucului aluia mignion. E de Groaza.
Eu va recomand cu placere pompa, e 100% sigura. Daca e cineva interesat va pot da numarul de telefon al tipei care vi-l aduce personal acasa in aceeasi zi. Costa 400.000.



Sofia si Irinuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Hai ca vin si eu cu comentariile. Fiecare zmeu are o traire aparte.

Ilinca traieste dramatismul; are sange de cantareata de opera...
Petra e o fire care impune respect. DA-MI, ACUM, IMEDIATTTT! nu ai cum sa nu o bagi in seama
Matei e un delicat, isi protejeaza corzile vocale. In plus nici nu stie prea bine daca plansul e solutia cea mai buna..
Andrei practica plansul terapeutic. "Plang acum pentru ca mai incolo o sa imi fie mult mai bine: burta plina, mangaiat, rasfatat"
Vlad e mai mult deranjat de faptul ca e nevoit sa faca atata zgomot. "Chiar trebuie sa ma injosesc la un asemenea comportament ca sa iti dai seama ca mi-e FOAMMMMEEEE?"
Radu, Ei Radu e o poveste cu totul speciala. Durerea lui e atat de sincera si dezarmanta incat intr-adevar as fi impresionata sa il aud live
Nuka are gura mare ca ma-sa
Antoine...hai sa fim seriosi. Ala nu e urlet, e santaj sentimental.
Radu (kristinutza) incearca sa atinga octava perfecta in mintea ta cat sa-ti declanseze efectul Pavlov
Catalina e complet neconvingatoare. PArca poate sa convinga pe cineva ca nu poate singura sa intoarca capul si sa-si bage la loc suzeta....

Gata - la munca nu la intins mana.

PS: sa stiti ca incep sa ma gandesc serios sa fac pe Baby sitterul acasa la mine....

Sofia si Irinuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

buun

ilinca - ne arata plansul deznadajduit; ma duce cu gandul la ciobanasul mioritic care stie ca urmeaza sa moara, dar e dispus la un fel de resemnare. ceea ce nu inseamna insa ca nu-si exprima toata jalea aferenta.

petra - se vede ca e mai maricik, se concentreaza pe calitate, nu aparentza. e clar ca efortul e canalizat pe sunet. delicata, insa cu atat mai zmeoaica: acesta este plansul imperativ.

matei - plange, sufera, insa isi pastreaza demnitatea de mascul. interpreteaza constiincios racnetele, ghidandu-se dupa motto-ul "repetitia si seriozitatea duc la perfectiune". acesta este plansul de opereta. antoine si catalina - idem matei (la catalina mai putin demnitatea de mascul...)

andrei - ne arata plansul nervos, amenintator. copilul este suparat si asta se vede prin intreaga sa aparitie. este revendicativ si asteapta indeplinirea dorintelor in mod absolut imediat, fara putinta de amanare. in caz contrar, vai de mama lui. dialogul ar fi pe sistemul:
- lapte!!!
- lapte si mai cum?
- lapte ACUM!!!

vlad - plansul sincer. puiul de om are nevoie de ceva, in consecinta plange pt ca stie ca urmeaza sa se rezolve. mi se pare cel mai cerebral copilash pana acum. face plansul sa para ca o indeplinire a indatoririi sale de bebelus.

radu ralucai - plansul ancestral, primordial. este plansul la care participa fiecare muschiulet, fiecare fibra. este plansul din tot sufletul si plamanul.

irinuk - sa se ia de mana cu radu de mai sus. in plus, are o tenta ofensiva, ne demonstreaza plansul de intimidare.







cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Fetelor... deja ma gandesc din ce in ce mai serios la o surioara pentru nazdravanii mei... ups, am innebunit?

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Kristinutza suntem pe aceasi frecventa de unde...Alti copii, aceleasi pareri...

Sofia si Irinuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Eu am fost inscrisa pe listuta voastra cind eram gravida, dar avin in vedere ca ma aveam doi baietei mititei nu am prea scris.

Romana_74 : Daca vrei sa ma ajungi din urma spor la treaba. Mai greu e cind sint toti bolnavi si trebuie tinuti in brate , toti, in acelasi timp.
Ce mai face bb Luca? Cum ai descoperit ca e intolerant la lactoza?

Si o intrebare pentru mamicile care alapteaza exclusiv: Cum este kk la bebe? La fetita mea e moale, apos, de cele mai multe ori , iar cind faca kk se aude.


Romana, Cristian (22.06.2003), Alin(25.06.2004) si Maria(21.09.2005)


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze
bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

******************************************

Nulla dies sine linea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Da Romana asa se aude si la noi, ca o explozie. Uneori mai tare, ateori mai incet. Tot moale e si kk dar grunjos. Uneori e auriu, alteori parca de spre verde, alteori galbui.
Kristinutza-buna caracterizare!!!!! Se potriveste la noi

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Tabara de SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Fetelor,primiti un sfat de la o mamica cu doi copii mici :nu va legati la cap daca nu va doare .Nici nu stiti ce va asteapta .Mai ales daca nu va ajuta nimeni.

La mine , teoretic , sint doua mame care ma ajuta .Numai ca una din ele bate in retragere pe motiv ca nu o suporta pe cealalta, si nu mai trece pe la mine daca nu o chem .Are mereu ceva de facut , desi e platita de sotul meu ,cu carte de munca , ca sa ma ajute pe mine .Si cind o chem sta doar cu cel mare care doarme , iar ea sta intinsa in pat si se uita la tv. Cind intru in casa cu cel mic ea se imbraca si pleaca pt ca nu vrea sa o prinda noaptea pe drum . (un sfert de ora de mers pe jos ,la ora 17 -).Nu , nu e vorba de soacra daca va gindeati cumva la ea .

Astazi ,cel mare a atins culmea geloziei .Cind vedea ca plinge Tudor si il luam in brate , venea si el la mine si intindea bratele si urla nu gluma .Nici nu stiam pe cine sa impac mai intii.Daca as fi putut sa fac o poza cu plingaretzii mei sigur nu v-ati mai gindi la alt bb asa curind ....Ce bine ar fi sa am nervi de otel !

Ei , dar ma consolez cu gindul ca diseara vine sotul acasa si iar se baga la jocuri pe calc...

Fug

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Am fost la plimbare astazi cca 2 ore si a fost tare bine, mai greu e pana plecam.
Afara a fost soare si putin vant desi a fost mai rece.
Astazi a fost mai liniste pe forum, se vede ca se apropie weekendul.
Am imbodobit bradul si cred ca o sa mai cumpar cateva globuri maine.

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput