cycloproginova

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Betty,suna-l pe dr tau si intreaba clar care pastile sa le iei daca ambele sau numai cele albe.Eu la ET am luat cicloproginova doar pastilele albe,celelalte le aruncam,,,inainte de ET si am continuat si dupa ET vreo 2 luni...


La FIV am facut o injectie pt oprirea CM numita decapeptil.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos


Gabi si Moni 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Cand mi-a zis sa iau din prima zi de ciclu, mi-a zis ca-s folii de 21 pastile.
Avand in vedere ca eu oricum nu prestez din lipsa de sot pana la sfrsitul lui ianuarie, inseamna ca le iau pe toate, apoi va urma pauza 7 zile, si la urmatorul ciclu la fel...ca prind 2 cicluri pana atunci; iar cand vine el, mi-a zis sa o sun, sa vedem ce facem in continuare.
Eu atunci habar nu aveam ca pastilele sunt de 2 categorii/folie.
Oricum, o sa o sun, cu folia in mana!
Mercic tuturor pentru raspunsuri.


"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Bety, nu ai cum sa gresesti, cand ai sa le cumperi, ai sa vezi ca pastilele sunt intr-un ambalaj sub forma de disc care are inscriptionat pe spate cuvantul "START" deci de acolo se incepe administrarea lor, si mergi cu ele in forma de cerc dupa cum te orienteaza sagetile inscriptionate, pana se termina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Avalon - ai dreptate; nu am cum sa gresesc - le-am cumparat in seara asta, ca de maine voi incepe sa iau.
Chiar pe prospect sunt 2 scheme de tratament - sa zic asa: din ziua 5 - cum zicea Tabitha, dar si din ziua 1 - cum mi-a zis sa iau si cum am banuit eu, iar startul e din dreptul primei pastilute albe.
Si apropo - se ia din 1 zi de cm in cazul ciclurilor foarte
neregulate, iar citind prospectul, lucrurile devin clare.


"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

bety draga: ai vazut ca s-a lamurit totul. Sa dea Domnul sa fie bine.. si sa ne dai peste ceva timp o veste minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leliutza spune:


ajutor!
fetelor, va rog ajutati-ma si pe mine cu o lamurire, de luni am inceput si eu sa iau Cicloprogynova imediat dupa ce m-am intors de la consultatie de la Szeged. eu le-am luat la nimereala pentru ca doctorita de acolo mi-a zis sa iau orice pastile vreau eu numai sa fac sa-mi vina CM cit mai repede. frumoasa recomandare nu ?!
asa ca aducindu-mi aminte ca prin toamna un doctor din Timi mi-a prescris ciclo pentru venirea CM, m-am dus la farmacie si mi-am cumparat o folie, am inceput sa iau pastilele albe de la start incepind, cite una pe zi.
acuma, nelamurirea mea este, oare cind o sa-mi vina CM ????????
in a treia zi de CM tre sa-mi fac analizele hormonale, dar habar n-am cind o sa-mi vina CM, este vreo regula oare ?
va multumesc frumos, pentru ca stiu eu ca o sa-mi raspundeti.
va pup dulce
leliutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

leliutza: eu am luat cycloproginova in luna de dinainte de ICSI si apoi in timpul tratamentului pentru ICSI am luat din nou cicloproginova, dar numai primele pastile. Pe prospectul lor scrie ca sunt bune pentru a induce CM? Eu chiar nu stiu chestia asta. Iar ceea ce ti-a recomdat dr.... mai bina tacea. Pai dr. trebuia sa-ti dea tratamentul, nu sa-ti zica sa iei orice pastile vrei numai sa-ti vina. Dr. este cel care a urmat o facultate, nu noi. Si in plus le si platim pt. sfaturile astea sutpide. Eu zic sa schimbi dr. si sa iei un tratament dupa sfatul unui medic competent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leliutza spune:

salutare din nou !
Tabitha draga mea, nu stiu ce sa mai zic, sotul meu zice ca sunt eu defecta, ca nu am incredere in nici un medic....
am schimbat vreo 7 pina acum, la asta din Szeged nu as renunta ca zau ca nu stiu unde sa ma mai duc .....
sper totusi ca pastilutele astea sa imi induca CM, acuma parca imi pare rau ca nu am luat Duphaston (iti place de mine, nu ?! parca dau in bobi, ghicesc eu ce pastile ar trebui sa iau ?????). oricum am dat aprox 200E pe consultatie si analize, asa ca .... astept si ma rog sa imi vina odata CM-ul asta.

te pupicesc dulce
leliutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Draga leliutza: eu zic sa gasesti un medic bun, chiar daca e mai departe (eu, de ex., fac 800 km dus-intors pana la Buc). Este f. important sa ai incredere in medicul tau si el sa fie competent. Si te rog eu nu mai lua medicamente dupa ureche. Normal este sa nu ai incredere in medicul care-ti zice sa iei ce pastile vrei, numai sa-ti vina CM. Daca iei ceva care iti face rau, o sa te certe ca de ce ai luat aia si aia, nu? El trebuie sa-si asume responsabilitatea tratamentului, nu tu. Nu te supara pe mine ca vorbesc asa cu tine, dar nu vreau sa dai in alte cele. Ai grija de tine, promiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Leliutza, eu cred ca-ti va veni ciclul abia dupa ce vei termina cycloprogynova, pastilele contin ceea ce secreta organismul in mod normal pe parcursul ciclului incepand cu ziua 1 pana in ziua 28 (sau cat tine ciclul tau), adica in prima parte estradiol si in a doua parte progesteron... Acum daca ai apucat sa lei iei, ia-le pana la capat, ca altfel te dai peste cap de tot daca le intrerupi... Ar mai fi fost o solutie ca sa-ti vina cm mai repede, eu am experimentat situatia urmatoare (fara sa vreau , insa): acum cativa ani am luat Diane35 (anticonceptionale) in scop contraceptiv... dupa 2 saptamani nu am mai putut pur si simplu sa le iau pt ca-mi produceau o stare de rau ingrozitoare, deci am intrerupt... ei bine, imediat dupa ce le-am intrerupt mi-a venit ciclul, adica dupa 2 saptamani de la ultima menstruatie...

Mergi la inceput