Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (75)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ma amuz cand citesc acum despre insomnii - stiu si eu cumm a fost cand eram si ma luptam cu ele. Au trecut parca nici nu au fost, as dormi acum in orice moment al zilei, daca pun capul pe perma in 5 minute sunt departe!

Ilenutza la multi ani!!!
Felicitari noilor mamici si succes celor care se pregatesc sa intre in noua categorie!!!

Sunt mamici care dupa nastere au avut probleme cu ? Eu nici acum nu am scapat, mai remediez situatia cu un Herbolax.
Maria_alexia eu cu hainele am patit-o destul de ciudat: am luat de la mai multe firme si nu i se potrivesc mai toate. Mai ales pieptarasele de la Rombaby m-au dezamagit, se largesc de stau pe bb ca pe gard.
Nici nu stiu cum e mai bine - sa iei haine inainte de nastere sau nu? Eu as zice ca nu, ca acum sunt Stan Patitu'.

Pico sa stii ca din cele 2 nopti petrecute la Giulesti, nici eu nu le-am dormit - poate vreo 2 ore. In prima noapte, la reanimare eram asa de invidioasa pe cele care facusera cezariana, ca dormeau tun (cu ajutorul anesteziei, desigur, dar tot somn se cheama).



Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Gata, am bifat toata lista pe ziua de azi!

Cu "inscrisul" la pediatru a fost mai simplu decat ma asteptam. Ideea era sa capat permisiunea dr. sa spun la maternitate ca apartimem de ea si s-o pot suna cand ne intoarcem acasa.
A durat mai putin de 1 minut toata discutia, m-am prezentat (eu si bb) si a fost de acord sa ne inscrie. N-a facut nici un act (ca nu avea ce), mi-a doat doar nr. de tel. Oricum, trebuia sa ne intalnim inainte s-o sun asa din senin si s-o chem acasa sa-l vada pe bb, nu ??

Acum il asteptam pe Mosul. De fapt, o sa-i iesim si in intampinare
Ooops, si mai trebuie sa dau cu crema ghetele, dar asta nu ia mult


Maria & bebik din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi02, zau ca nu ma grabesc!! Dar vreau sa fie toate pregatite, in caz ca bb are alte ganduri

Felicia, sper sa nu patim si noi la fel cu hainutele. Daca s-au largit tot e bine, poate o sa-i vina mai incolo. Eu ma tot uit la ele cat sunt de micute si ma gandesc sa nu fie bb prea mare si sa nu le putem folosi!! Oricum, dureaza ceva pana cumperi altele, le speli, usuci, calci... Si n-as vrea sa-l stresez pe sot cu asta in preajma de Craciun sau intre Craciun si Anul nou, cand toata lumea va umbla innebunita prin magazine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

felicia, incearca stafide cu apa pt . pui seara o lingura mare de stafide intr-o cana cu apa, dimineata pe stomacul gol bei apa si mananci stafidele. ai mari sanse sa rezolvi problema.

si inca ceva!!!! atentie la mailurile dubioase care vin pe contul comun. adineauri era un BULK unul venit se parea de la admin-ul de yahoo... cu un atasament de upgrade la parola. nu deschideti nimic de genul asta. daca nu cunoasteti adresa de la care vine mailul, lasati-l neatins. altfel riscati sa va virusati pc-ul... eu fac curat pe-acolo, dar daca deschideti inainte... nu mai pot face nimic...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Bb trebuie inscris la un medic pediatru obligatoriu sau se poate si la medicul meu de familie?(Eu si sotul avem medici diferiti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

My God, Felicia, ciudata chestie ai patit tu prin Giulesti. Stiu ca esti mai slabuta, dar chiar invizibila?
Dar doftorita ta super-renumita nu te-a mai vizitat dupa ce ai nascut? Cu pansatul - asistenta uneori venea in salon sa ne cheme uneori nu, dar se stiau orele. Si mergea "din gura in gura" in salon. Tu in ce salon ai stat?

Nu te ingrijora ca n-are colici. Ziua ea nu se scoala sa manance? O scoli tu? Noi astealalte nu mai stim ce sa facem sa-i culcam. Eu de exemplu acuma.

Da, hainele de la Rombaby nu sunt foarte de calitate, dupa spalat se scurteaza si largesc (unele dintre ele). La fel am patit si cu un costumas turcesc.

Joy bine ai revenit acasa! Ce bine ca aveti laptic!

Ina si eu tot cu apa robitetskaia. De ce vrei cu ceai?
In legatura cu sensuls spalarii ochilor mie mai multi doctori mi-au spus ba o varianta, ba alta si inca mi-au atras atentia ca nu cumva sa fac invers . Intelegeti ce vreti de aici.

Alexandrina ce bine ca te bucuri de ultimele saptamani de sarcina!
Camelia fa-te cu ce te simti tu mai bine/esti mai obisnuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Cristina am trimis mailul.Banuiesc ca acum trebuie sa astept un raspuns.Ma mir ca nu am PM.Doar acum am observat asta.Desi am avut si chiar am primit si trimis mesaje in sistemul asta.
Daca mai trebuie sa fac ceva,te rog spune-mi.
Multumesc

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Joy bine ai revenit cu Bocanila scump! Felicitari! Vrem poze!!
Leea intr-adevar, e nevoie sa ne dai o adresa de e-mail ca sa putem trimite parola…ai una, daca nu iti pot explica ce si cum sa faci!
Da, poti incerca cu gheata, pe mine uneori m-a ajutat – de cele mai multe ori – alteori nu. Oricum, eu sint dependenta de ele acum..nu stiu cum sa ma dezvat…
Lavi02 la noi apa este mai calcaroasa, mai dura – desi avem un aparat special,softner, care are rolul de a procesa apa inainte sa ajunga la noi – si ma gindeam ca fetisoara ei este mult prea sensibila si delicata ( am citit undeva ca pielea lor este de 10 ori mai sensibila decit a noastra!).
Apropo, lui pufulina mea ii curg pieile rau de tot…dr. a zic ca este normal, dar este jupuita si mi-e o mila de ea…la voi e’ la fel? Ma gindeam ca poate iar este de la apa…
Dupa ce a urlat si am incercat sa o pun in toate pozitiile, pina la urma am dat drumul la radoi mai tare, am pus-o in car seat pe care l-am pus intr-un fotoliu….se pare ca-i place, ca doarme bustean!
Stiu ca o sa spuneti ca sint nebuna, dar prefer 10 zile de travaliu si un bb cuminte decit invers…ca uneori nu stiu ce sa-I fac si ma simt atit de vulnerabila si neajutoarata…ca de ex. astazi.Of!

Voi le dati bb-ilor papa la cerere sau asteptati sa treaca cateva ore?
Mai, eu transpir ceva de groaza! In viata mea nu am fost asa...toata ziulica sint in baie la spalat...eram delicata,niciodata nu mi-a mirosit transpiratia, si acum zici ca sint un porc in calduri, mi-este greu sa ma suport... stiu ca-i de la hormoni, sper sa treaca...

Pupici, ma duc la cumparaturi,
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ina stai calma, nu te stresa! Primele luni sunt cele mai grele! Dupa 3 luni o sa fie mai usor, sa vezi! Eu, cand era Silvia mica, de cateva ori l-am sunat pe sot in miezul zilei la servici sa transmita mesajul la toti colegii lui ca daca-i bate cumva gandul sa faca copii, sa-si ia gandul, de urgenta, ca nu-i a buna! Si a trecut!
Am mai discutat pe aici - descuamarea nou-nascutului e fiziologica: mai ales palme, talpi - si Silvia si Nati au avut.
Ino, sa stii ca si eu am constatat in primele zile - dar nu chiar primele-primele, cat eram in maternitate ci mai dupa aia, ca imi mirosea transpiratia! Ceea ce nu patisem toata sarcina. Mi-a trecut in ceva timp, acum am revenit la starea mea normala. O fi de la hormoni -eu pe asta n-am citit-o nicaieri dar uite ca am constatat-o pe mine. Si tu pe tine. O fi normal, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fee spune:

Ina , superb clipul cu ingerii !!!!!



monica

Mergi la inceput