Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Buna Livia,

Tratamentul cu extract de muguri de zmeur, naprasnic si cretisoara daca este si pentru mentinerea sarcinii inseamna ca il pot lua si dupa ce raman insarcinata?

Mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Buna Livia!Stiu ca toate te asaltam cu intrebari dar se pare ca esti speranta noastra pentru un bbic!Te rog mult ajuta-ma si pe mine!
Io am ovare polichistice,Ovulatie mai rar dar vreau si io un bb!!!
Daca combin ceaiul de naprasnic cu extractul de muguri de zmeur(sau tinctura e mai buna?)crezi ca voi avea rezultate?Le pot conbina pe cele 2 cu BU(tablete ca io am putin tensiunea mai mica!)?Multumesc mult si sper sa ai timp putin putin si pentru mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georg spune:

Buna,
As dori sa stiu daca ceaiul de cretisoara si de coada soricelului se iau si in perioada sarcinii sau numai inainte de a ramane insarcinata?
Eu am avut un avort si m-am gandit ca ceaiul de cretisoara si de coada soricelului ar fi bun.
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Livia , draga te rog sa ma ajuti si pe mine , am citit toate paginile dar nu am gasit tratamentul potrivit pt mine ...
Eu am microadenom hipofizar si din cauza lui : ovare polichistice
( am facut driling ovarian in februarie si acum stau un pic mai bine ) , amenoree secundara , nu am avut decat vreo 3 cicluri naturale in toata viata mea in rest numai cu pastile . La laparoscopie culmea este ca mi-au gasit si endometrioza , probabil de la atata cicloproginova cat am luat ca sa imi vina ciclul .
Cu analizele hormonale stau bine , fsh bun , prolactina in limite normale , cu progesteronul stau mai rau...
Ce tratament naturit as putea lua ca sa imi vine si mie ciclul ca toata lumea si implicit sa si raman gravida?
Specific ca am facut 2 stimulari cu menogon la care am dat rezultate f bune , am avut peste 20 de foliculi , acum am avut o ovulatie naturala descoperita intamplator , dar cred ca tot efectul menogonului a fost si astept zilele astea sa imi vina ciclul .
Iti multumesc !
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuca_b spune:

Buna Livia,mi-am pierdut orice speranta ca voi putea ramane insarcinata insa acum vazand tratamentele tale care au succes in ft.multe cazuri am inceput sa sper din nou.Daca poti,te rog din suflet sa ma ajuti!!?Am 32 de ani si am fost diagnosticata cu sterilitate secundara{am facut un avort in urma cu 10 ani},de 5 ani ne chinuim sa avem un bebe dar nu am reusit sa raman insarcinata.la sfarsitul anului trecut am facut histerosalpingografie,histerografie si perfuzii[trompa dreapta era putin infundata de la anexita}acum e ok,dar dupa aceste investigatii am inceput sa am dereglari menstruale,in sensul ca aveam si de 2 ori pe luna{pana atunci am avut un CM foarte regulat}.acum de 3 luni nu am mai avut deloc ,nici macar o picatura.in acest moment{de 2 zile} urmez tratament cu utrogestan si astept sa vad daca vine sau nu.Rugamintea mea este,daca imi poti recomanda un tratament pt.reglarea menstruatiei si pt.a putea ramane insarcinata.Mentionez ca nu am alte probleme genitale si spermograma sotului este foarte buna.


Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chocolate_c spune:

quote:
Originally posted by livia

quote:
Originally posted by chocolate_c



Buna ziua dragele mele.

LIVIA, te rog mult, ajuta-ma cu un tratament naturist pentru amenoree. Am o problema in plus, sunt bolnava de hepatita C. M-ai putea ajuta cu un tratament naturist pentru lipsa menstruatiei care sa nu-mi afecteze ficatul?

Multumesc mult.






de ce nu mergi la biologul mircea ciuhrii pt.hepatita c??? eu am mare incredere in el!are o multime de cazuri rezolvate...
pt.amenoree poti lua :branca-ursului,tintura de marar si telina,xtras glicerinic de muguri de zmeur iar dimineata o cana de infuzie de coada-soricelului.Modul de administrare il gasesti in trat.meu nat.,ok?

livia


Multumesc mult. Am si mastoza chistica la sani, dauneaza cu ceva tratamentul cu tinctura de marar sau altceva din tratamentul recomandat? Iti multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chocolate_c spune:

Ce ai putea recomanda unei tinere de 29 de ani diagnosticata de Dr. Cupceancu cu mastoza chistica bilaterala si mastodinie la Sp. Colentina? Acum are o reteta cu Ribes (coacaz), Rubus (zmeura), Foliculin, Echinaceea?( sper ca am reusit sa inteleg corect reteta!) Multumesc mult pentru rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Livia,
Te rog mult sa ne spui unde il gasim pe acest biolog - Mircea Ciuhrii.
Adresa sau nr. de telefon.
,Moni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

Buna Livia,

Am si eu o intrebare: ceaiul de sanzaiene se poate bea si in timpul sarcinii?
Eu am probleme cu tiroida. ATPO peste 1500 la o limita de 12 si de curand am aflat ac sunt insarcinata. nu stiu ce efect are aceasta tiroidita hashimoto in sarcina.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elliy spune:

Buna Livia,
Te deranjez si eu cu o intrebare.
Am facut o analiza de investigare a trompelor de unde am iesit mai mult nedumerita.Trompa dreapta nu s-a vazut datorita faptului ca e infundata, iar la stanga mi-a scris pe foaie"vizualizare traseu partea stanga".De asemenea mi-a zis ca am sanse momentan decat daca ovulez pe partea stanga dar ca totusi imi recomanda laparoscopia.
Si as vrea inainte de asta sa mai incerc 6 luni natural.In dreapta tot timpul am avut anexita.Ce crezi ca as putea sa iau?
In rest nu am probleme, ciclu regulat, menstruatia cam redusa cantitativ.Sotul e ok.
Multumesc si iti doresc multa, multa sanatate.
Eli.

Mergi la inceput