Naturiste si Homeopate (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by marrina

asi

Despre plantele care contin fitoestrogeni:

http://www.chattem.com/qna/nwphs.asp
http://www.cwhn.ca/resources/afi/perimenopause.html



Intr-adevar soia contine fitoestrogeni, dar acum ceva vreme am citit un articol (din pacate nu mai stiu unde si nici cum sa il gasesc, dar am sa il caut) despre soia si faptul ca femeile care isi doresc copii ar trebui sa nu consume produse din soia, deoarece aceasta interfereaza cu fertilitatea. Aaa, mi-am amintit, am pus articolul pe DC pe undeva, cred ca era chiar un subiect pe tema asta. Soia insa e foarte buna la femeile aflate la menopauza (mama mea ia tablete care contin, printre altele, si isoflavoni si trifoi rosu). Deci aveti grija cu produsele de soia!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Revin cu surse:

Vegetarienii care se gândesc să aibă copii ar trebui să fie mai atenți la dieta pe care o țin. Soia, consumată de ei atât de des, poate provoca scăderea fertilității. De vină este conținutul de genistein din soia, un isoflavonoid a cărui acțiunea poate fi comparată cu cea a hormonului feminin numit estrogen. Cercetările întreprinse în laborator de o echipă de oameni de știință conduși de Lynn Fraser de la King's College din Londra au dovedit influența lui distrugătoare asupra spermei. De aceea, femeile care doresc să rămână însărcinate nu ar trebui să consume soia în timpul ovulației, atunci când există așa numitele zile fertile. Rezultatele cercetărilor au fost prezentate la Copenhaga, în timpul congresului Asociației Europene pentru Dezvoltarea Omului și Embriologie.
Influența negativă a genisteinului asupra fertilității este dovedită și de rezultatele cercetărilor americane. După ce echipa lui James Kumi-Diaka de la Universitatea din Atlanta a inoculat această substanță șobolanilor masculi, nașterile au fost mai puțin numeroase. Kumi-Diaka afirmă că în cazul omului, acțiunea genisteinului depinde de mulți factori, printre care și modul în care este preparată sau consumată soia. În plus, nu a fost lămurită problema influenței dietei cu soia asupra locuitorilor Asiei. În farfuriile lor se regăsește adesea soia, însă ea nu are efectele descries mai sus. (Rompres) de pe http://www.postamedicala.ro/stiri-medicale/iunie-2005/soia-provoaca-infertilitate.html

------------------------

1. Nivelurile ridicate de acid fitic din soia, scad asimilarea calciului, magneziului, cuprului, fierului si zincului. Acidul fitic din soia nu este neutralizat prin metode obisnuite de preparare cum ar fi înia o pauzarea, încoltirea si fierberea îndelungata la foc scazut. Dietele cu continut ridicat de fitati au cauzat probleme de crestere la copii.
2. Inhibitorii de tripsina din soia interfereaza cu digestia proteinelor si pot cauza tulburari pancreatice. La animalele de laborator, inhibitorii de tripsina din soia au cauzat inhibitia cresterii.
3. Fitoestrogenii din soia produc dereglari ale functiei endocrine si au un potential de a produce infertilitate si de a promova cancer de sân la femeile adulte.
4. Fitoestrogenii din soia sunt agenti antitiroidieni puternici care cauzeaza hipotiroidism si pot cauza cancer tiroidian. La copiii mici, consumarea laptelui formulat de soia a fost asociat cu boala tiroidiana autoimuna.
5. Analogii de vitamina B12 din soia nu sunt absorbiti si în realitate cresc necesarul de vitamina B12 al corpului.
6. Alimentele din soia cresc necesarul de vitamina D al corpului.
7. În cursul fabricarii la temperaturi înalte a izolatului proteic din soia si a proteinelor vegetale texturate, proteinele cu structura instabila din soia sunt denaturate.
8. Procesarea proteinelor de soia duce la formarea lysinoalaninei toxice si a unor nitrozamine puternic carcinogene.
9. În cursul procesarii alimentelor din soia se formeaza acidul glumatic liber sau MSG, o puternica neurotoxina. De asemenea, aceste substante sunt adaugate la multe alimente din soia.
10. Alimentele din soia contin cantitati mari de aluminiu care sunt toxice pentru sistemul nervos si pentru rinichi. de pe http://intercer.net/article.php?id=575

------------------------------

http://www.westonaprice.org/soy/index.html

Influenta alimentatiei asupra sistemului reproducator: http://www.reclamamascataatentie/a_116_760_Influenta_alimentatiei_asupra_sistemului_reproducator.html

Am gasit si niste discutii despre afectiunile ovariene. Poate e bine sa mai citim, ca mai aflam una-alta: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=15873&whichpage=1


Bineinteles, depinde de cantitatea si momentuk in care soia e consumata. Nu am gasit articolul original, unde scria in ce zile e ok sa se consume soia. O sa mai sap. Daca cineva isi aminteste si stie unde e postul respectiv, va rog sa dati o mana de ajutor .



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Marrina, iti multumesc mult , asa sa fie cum zici tu.
Numai bine,
Miorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Fetelor, stie cineva, oare cate sticlute de branca ursului trebuie pentru 3 luni pentru barbati? Sau pentru o luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Buna fetele!
Eu sa stiti ca citesc dar nu scriu pt ca deocamdata nu iau tratament naturist/homeopat.

Brrr, nu mai mananc soia cat oi fi!
Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by SilvanaPopovici

Buna fetele!
Eu sa stiti ca citesc dar nu scriu pt ca deocamdata nu iau tratament naturist/homeopat.

Brrr, nu mai mananc soia cat oi fi!
Silvana



Ba sa mananci , dar in cantitatea potrivita si, mai ales, la varsta potrivita .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, ce se intampla cu voi??? Eu dau acum o strigare, sa incercam sa ne adunam si sa facem un bilant - sa vedem cum merge treaba!!! Haideti la raport!!!
"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:



Eu sunt prezenta! Dupa cum se vede e subiectul meu preferat!

pentru toate fetele frumoase de pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Si eu strig prezent la raport! Chiar daca nu scriu foarte des, am ramas naturista si inca nu mi-a murit speranta!
Va pup pe toate!

"Speranta moare ultima"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Va pup, fetelor, si ma bucur ca sunteti prezente si trageti tare sa va puneti la punct sanatatea . Capul sus, o sa se regleze si la noi conturile

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput