Naturiste si Homeopate (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

MARRINA beau doar astea 2 ceaiuri.sper ca nu e problema...poate trebuia sa urmez tratamentele pe rand,dar cine mai are rabdare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mititica spune:

Sa va mai zic ce am mai facut si eu: din august iau tratament homeopat; in luna noiembrie am luat si Dostinex pentru ca aveam prolactina 1100 (max era 600 si ceva). Nu am intrerupt homeopatul. Dostinexul l-am oprit dupa o luna cand am facut analiza de prolactina (mi-a iesit 10 in loc de 1100!!!).
Ultima menstruatie era in 21 august, venita cu ajutorul Utrogestanului pe care l-am intrerupt dupa aceea si de atunci nu am avut menstruatie. De cand ma stiu imi venea din an in Paste si de regula provocata... Si aveam si ovare micropolichistice.
Situatia actuala: ovare curate de tot si menstruatia tocmai a venit. Singurica!!! De mult nu mi s-a mai intamplat.
Maine ma duc la homeopata sa vedem care e urmatorea schema de tratament.
Ah, am uitat: in septembrie si noiembrie am facut acupunctura (cate 10 sedinte la fiecare din cele doua reprize). Acupunctura mi-a facut-o acelasi medic: Dna Parvu. E la Centrul National de Acupunctura si Homeopatie, dar are si cabinet particular. Eu sunt foarte incantata de doamna doctor.
Va tin la curent.
Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

sara buna la dumneavoastra,
am intrat si io pe la noi ... sa aduc multumiri celor ce au incercat sa-mi dea solutii. si o

marrina zici ca nu e bun mastodinonul daca iei clostilbegyt???? io tocmai sunt in a 4 luna de clostil ... de data asta cu 4 pastilute ... dar endometru mi-e mic ... si am fost sfatuita sa iau ceva Agnus Castus dupa ovulatie. Se considera tot in timpul tratamentului cu clostil ... sau pot lua linistita?

mititica aceleasi probleme le am si eu. Am incercat si naturist si homeopat, am facut si acupunctura ... si tot nimic. De mine nu se prinde ... si nici menstra nu am fara s-o provoc. Acum sunt in faza de stimulari ovariene ... mai imbunatatesc cu ce pot ( tinctura de marar sau mastodinon) ... dar solutia pentru ovare polichistice tot metforminul ar fi sau laparoscopia.
Inca nu ma pronunt ... io inca mai sper.

Va pupez pe toate ... si sa auzim de cat mai multi .


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Miro Eu te-am sfatuit sa iei Vitex. N-am inteles ca iei si Clostylbegit.
Am gasit mai multe site-uri in care scrie ca nu se iau impreuna. Acum, rapid, am dat doar peste asta (citeste la Vitex):
http://thefertilityshop.com/fertility_herbs_vitamins.htm

Dar daca vrei sa fii foarte sigura mai cauta pe google interactiuni cu clomifen ale vitexului. Nu stiu daca e bine sa iei inainte de ovulatie Clostylbegit si dupa Mastodynon. Dar pana cand esti convinsa daca e bine sau nu mai bine nu lua. Eu am citit ca Vitexul este un "clomifen natural" deci actioneaza (in parte) la fel. Plus ca in Mastodynon mai sunt si alte plante. Succes!

mititico Vesti superbune!!!! Sa ne tii la curent.

oanabb Bafta si tie cu tratamentul.

MIORITA

Eu pregatesc pentru vestile bune de la naturiste si homeopate in Luna CADOURILOR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

MARRINA , DRAGA MEA..........esti o draguta , cum te gandesti tu la toate sa ne ajuti..............

Fetele ce v-a adus Mosu'?
Mie nu mi-a adus nimika.....am spus ca o sa il spun la toata lumea, cica nu m-a vazut.....


Eu sunt iarasi suparata (de fapt nici nu cred ca mi-a trecut supararea )...........am luat Ciprofloxacin pt e-coli si am pus si ovule cu clotrimazol...........insa la al 7 ovul a inceput o sangerare (nu a fost rosu inchis)mica, care a durat 2 zile.M-am gandit ca este posibil sa fi iritat chisturile Naboth cu rahaturile alea..............ca zici ca bagi creta, sunt dure.Am fost la dr ginecolog sa imi iau trimitere pt a repeta analiza de e-coli cu gandul sa o si intreb, de la ce putea fi sangerarea , avand in vedere ca nu mi s-a mai intamplat.Cat timp stateam cu asistenta sa completeze trimiterea, hop ca iese doctorita si cand ma vede ii zice asistentei"O fi Mioara pacienta mea, dar numai primiti dna.Nuti ca numai pot"Si asa am plecat si mai suparata de acolo si o sa aflu probabil raspunsul cand o sa ma duc cu rezultatul, daca o sa ma mai duc, in caz ca este bun.Oare ce o fi asta?
in rest, Periodin,Lucerna (Green Care de la CaliVita) si mai am cateva picaturi din produsele gemoterapice dupa care renunt si la ele, ca la ceaiuri am renuntat.Raman pe Periodin si pe lucerna ca nu ma mai tin nervii.
Pe 14 dec avem petrecerea firmei si exact atunci o sa am menstruatia, si nu ma pot duce, pt ca nu sunt in stare la cat de abundenta este..........vezi inca un motiv de suparare...........adica chiar asa am ajuns sa numai pot iesi din casa in perioada aia?
Va pup si sper ca pe voi sa va fi vazut Mosu'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Fetelor ce plante au efect estrogenic?

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Scurt si la obiect:

miorita Ia de la Mosul meu

Si in 14 dec. o sa aiba tot meu grija sa te simti SUPER la cheful firmei.


asi Razvan e minunat! Daca nu gaseam revista aia cu voi doi eram in stare sapun politia pe urmele ei. Despre plante cu efect estrogenic mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

asi

Despre plantele care contin fitoestrogeni:

http://www.chattem.com/qna/nwphs.asp
http://www.cwhn.ca/resources/afi/perimenopause.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Multumesc Marrina!

Intr-adevar e un copil minunat.Dumnezeu ne-a binecuvantat cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor care aveti amenoree (lipsa CM), uitati-va ce am gasit in Formula AS:

Amenoree

Bai de picioare (pulpe) cu faina de mustar care intensifica circulatia. Se fac in fiecare seara, punand la 2 litri de apa 2-3 lingurite de faina de mustar. Se va sta in aceasta apa in functie de toleranta, apoi va clatiti cu apa rece si va culcati.

Busuioc, infuzie - 2 ceaiuri pe zi.

Branca-ursului, infuzie - 2 ceaiuri pe zi.

Fasole boabe - se face faina dintr-o lingurita de boabe albe, care se va lua dimineata. Se tine in gura 10 minute, dupa care se va inghiti cu putina apa. Se poate lua si de trei ori pe zi, inainte de mese.

Seminte de marar - se fac faina cu rasnita de cafea si se ia cate un varf de cutit, care se va tine pentru 10 minute sub limba, apoi se va inghiti cu putina apa.

Patrunjel si telina (radacina) - se va face un decoct din 4 linguri de radacini combinate, fierte intr-un litru de apa, pana scade la 500 ml. Se strecoara si se imparte in trei portii. Se va bea cu 15 minute inainte de fiecare masa.

Leustean, radacina - decoct din 2 linguri la 250 ml apa, fiert 5 minute, apoi strecurat.

Napraznic - infuzie din 2 lingurite de planta, care se pun in 250 ml apa. Se acopera 15 minute. Se strecoara. Se pot bea 2 ceaiuri pe zi.

Laptisor de matca - conform prospectului. Se face o cura.

Catina, ulei - cate 20 picaturi, de trei ori pe zi.
Toate tratamentele se vor face minimum 30 zile, dupa care urmeaza 7 zile de pauza si se reiau. Este bine sa se faca 2-3 procedee din cele prezentate, la alegerea dvs. http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=692&&codcap=88&&idart=6791

Multa sanatate


"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput