Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mifloricica, imi pare tare rau ptr tatal tau.

Condoleante, suntem alaturi de tine.

Spune-ne te rog daca te putem ajuta cu ceva.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina77g/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Miflore condoleante. Suntem alaturi de tine. Dumnezeu sa-l ierte.

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

maddy77 eu marturii stiam ca se numesc cruciulitele de pus in piept, eu numai din alea am luat. Tu la ce zici marturii?

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Condoaleante Mihaela!

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Mihaela, imi pare tare, tare rau. Sa-l odihneasca Dumnezeu pe tatal tau! Cuvinte nu-s, nici sa descrii durerea, nici sa oferi compasiunea.
Tu cauta sa fii tare, puternica, macar pentru bebelusha ta, care are atata nevoie de tine. De unde este el acum, sunt sigura ca tatal tau va vegehea asupra voastra.



Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Miflore, condoleante.Ce cuvinte ar putea cineva sa inventeze ca sa-ti alunge durerea?Trebuie doar sa te dedici fetitei tale, ea te va ajuta sa treci peste asta.D-zeu l-a iubit mult pe tatal tau, pt ca l-a luat la Sine in post.Si vei vedea ca va veghea de langa D-zeu atat viata ta cat si a micutei.Ai grija de tine

mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/marinelaciurea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Miflore, condoleante.Ai grija de tine si de piticuta ta.Ea iti va alina durerea, vei vedea

mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/marinelaciurea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitu spune:

quote:
Originally posted by moki

Salutare,harnicutelor!
Hai sa va intreb si eu cateva chestii ca se vede treaba ca mai multe afli de pe forum decat de la menici..:
1.vi se pare normal sa faca bebe clabucei la gura si scoata limbuta afara, ca Mario m-a zapacit in ultima vreme cu treburile astea si dr. cica "toti copii fac asa.." de ce????
2.cum e cu varsaturile astea,ca mie la unele supturi imi da afara destul de mult laptic si la ragait si dupa..oare cu ce mai ramane in stomacel??
3.ai vostri se ma zbat la san,ca avem ceva "meciuri" de-astea pe zi de m-a zapacit..trage cu pofta de cateva ori,dupa care ia sfarcul,il lasa,se zbate un pic,iar il ia ,iar il lasa si tot asa..desi s-ar parea ca fomica ii este..de multe ori ma enervez si nu-i mai dau deloc cand face asa..si iarasi cica "e normal"..eu nu prea cred..

Multam!
Va pupacim!
Moki si bebe Mario


poze



crista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

moki:
1. si radu face "clabucei" si scoate limbuta. prin unele carti scrie ca vrea sa vorbeasca, dar nu poate inca. deci avem copiii geniali, astia carora le curg balele.
2. cu varsaturile... de fapt cu regurgitarile, ca cica varsatura e doar cand vomita in jet - radu da afara laptic mai ales cand se screme tare sa faca partz sau kk. nu ma ingrijorez, ca ma gandesc ce aproape e stomacelul de guriza... drumul e asa de scurt pt laptic sa vina si un pic inapoi.
3. chiar povesteam ca al meu se zbate la san rau de tot cateodata cel putin. si anume cand il doare burtica. ma enerva la culme, dar m-am gandit dup-aia ca si mie, oricat mi-ar fi de foame, mi-ar fi tare greu sa mananc linistita cand ma sfasie o durere.

RoxyP, felicitari pt viza! dar am inteles bine, ati impodobit bradul? de ce asa devreme? nu-mi face pofta, ca acushik ma apuc!

b irina c, foarte tare poza, frate, foarte tare!

miflore, imi pare tare rau. stiu ca nu prea se poate spune ceva sa treaca durerea... dar stiu ca e important acum sa te concentrezi la puiutzul tau.



cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Bine v-am regasit... uite ca de cand n-am mai trecut eu p'aci ati si ajuns la 11 capitole! Din pacate, vad si o veste proasta: miflore, condoleante, imi pare foarte rau, sper sa treci cu bine peste necazul asta...

Am admirat pozele din albumul comun (apropos, cum fac sa pun si io una? poate cineva sa-mi trimita parola sau cum se face? merci bcp!), m-am minunat iarasi de cat de repede cresc bebelusii si ce frumosi sunt toti. Ca sa ne laudam si noi: si Alexutza a crescut, are 7 saptamani si a 'implinit' aproape 6 kg si 60 cm! E la fel de cuminte ca la inceput, mananca, doarme si in restul timpului studiaza atent peretii si tavanul pe care le gaseste foooarte interesante. Noi doi ii starnim mai putin interesul, doar in momentul cand are nevoie de niscai sclavi pentru treburi neinteresante (schimbat, mancat, impins carutzul) ne atentioneaza prin niste strigate care dovedesc incontestabil originea ei de primata
Uite si niste poze noi de la implinirea venerabilei varste de o luna

Am citit putin din urma si am vazut mesajele lui mary_ilie. Cum ii mai e lui Andrei? ai gasit un gastroenterolog? ce ti-au spus? Te intreb pentru ca din pacate si noi am avut exact aceeasi problema (firicele de sange in kk).
Pediatrul ne-a trimis la un gastroenterolog de copii de la spitalul Necker (e unul din cele mai bune spitale de copii din Fr) care:
1. M-a linistit spunand ca la copii asa de mici asta se intampla destul de des si niciodata nu e vorba de ceva grav.
2. a vrut sa stie daca firicelele de sange din kk erau rosu aprins sau inchise la culoare caci originea poate fi diferita: sange inchis la culoare - provine din stomac, deschis - provine dintr-o fisura anala sau din colon. In cazul Alexutei erau totdeauna firicele de sange rosu aprins.
3. A consultat-o, apasat-o peste tot, m-a intrebat daca refuza sa manance, nu ia in greutate, o doare ceva, plange fara motiv etc. Nimic din toate astea, se comporta normal.
4. I-am facut analizele: sange, factori de coagulare, copro - toate au iesit ok.

Diagnostice posibile:
1. Poate fi o intoleranta sau alergie la proteinele din laptele de vaca (io alaptez dar seara ii mai dadeam in completare cate un biberon cu lapte praf de la Nestle, aici se numeste NIDAL nu stiu care e echivalentul in ro). I-am facut deci un test de toleranta la alimente: e vorba de un patch care se lipeste pe piele si difuzeaza proteine din lapte de vaca. Daca dupa 48 de ore se observa o roseata pe locul unde a fost lipit patchul => test pozitiv deci alergie sau intoleranta. Patchul se numeste www.pharmaservices.fr/cgi-local/affiche_resume.pl?adherent=1&Detail=711&Famille=164&HTMLPage=/pages/Accessoires/tolerence_aliments.htm" target="_blank">Diallertest si se gaseste la farmacie. Noua testul ne-a iesit negativ.
2. Poate fi lipsa de vitamina K (se intampla la copiii alaptati). io ii dadeam deja inca de la nastere o fiola (0.2ml) pe saptamana insa e adevarat ca uneori o mai scuipa.
3. poate fi o fisura anala sau un polip sau un hemoroid interior.

Recomandari ale doctorului:
1. Nu-i mai dau laptele praf cu proteine de vaca si incerc sa o alaptez exclusiv. daca are totusi nevoie de completare ne-a dat un lapte dietetic (Pepti Junior de la Nutricia). Am incercat vreo doua seri un mic biberon cu laptele respectiv insa l-a vomitat instantaneu asa ca nu i-am mai dat deloc, de vreo 2 saptamni o alaptez exclusiv.
2. Crema locala "Titanoreine" contra hemoriozilor, ii dau de 2 ori pe zi pe fundulet, in jurul anusului incercand sa introduc un pic si in interior.
3.In final ne-a spus ca daca cupchilul ia in greutate, nu sufera, nu o doare nimica, nu plange aiurea nu are rost sa o chinuim cu investigatii complicate (rectoscopie) insa acestea vor deveni necesare daca apare o sangerare importanta sau orice alt comprtament anormal deci trebuie supravegheata cu atentie (de parca pana acu' n-o faceam panicoasa cum sunt!)
Rezultat:
Firicelele de sange sunt din ce in ce mai rare, in ultima saptamana chiar nu le-am mai remarcat deloc si sper sa nici nu mai apara.
Sper ca si Andrei va scapa repede de 'problemutza asta', sa ne tii la curent

la mamici si bebelusi (in special penru miflore)

Mergi la inceput