Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (74)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Scuze pentru halul in care a aparut mesajul- Sarah e de vina...

Poze cu mami si BB
Varsta Sarah
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;30/st/20051102/n/SARAH/dt/18/k/a78a/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Felicitari Pischi si Joy sa va traiasca comorile si sa va bcurati de ele!

Bafta multa viitoarelor mamici!

Eu sunt super incantata ca Stefan a dormit a 3 a noapte 6 ore neintrerupt si sper sa o tina tot asa!! In cursyl zilei nu prea dormim. De pe la 13-14.00 pana pe la 18-19.00 facem planton apoi ne sculam la20.00 pentru papa si apoi la baita pe la 22-22.30. Azi am sa il cantaresc sa vad daca a mai luat in greutate ca de duminica nu l-am mai cantarit si i-am dat numai san. Sper sa am o surpriza placuta!! Va zic maine!!!

Acu va pup ca ma duc si eu sa stau 5-10 min in pat!!!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

salutare;

ce bine imi face psihologic sa vad ca si celelalte mamici fac nopti albe ... asta inseamna ca luca este perfect normal : papa la 3 ore cu aproximatie, ziua sta treaz cam vreo ora cu maslinutele la noi, foarte cuminte, ne studiaza de zor, iar noaptea nu prea vrea sa doarma decat ori in pat cu noi ( dormim si noi iepureste, normal), ori in brate, ori ... deloc, sau hai, plimbat prin camera; am prin de patut o sfoara pana in patul nostru si il leganam de zor, pana facem scurta la mana.

am reusit sa estimez cam cati pampersi folosim pe zi : am inceput cand s-a nascut un pachet de 44, nr. 1, mai avem vreo 7 din ei, iar azi avem 10 zile; deci in medie vreo 4 pe zi; si nu ne zgarcim, dar face caca mai rar si mai mult.

azi am fost plecata singura pentru prima data de la nastere : am mers la spital sa imi scoata firele cu masina, pe urma am fost dupa ceva de incaltat; am luat tot pantofi, ca moda la cizme anul asta pe mine ma da gata ... doamne, cand m-am vazut la volan din nou, zici ca o luasem razna, am bagat niste viteze ... iu-hu, m-am simtit femeie din nou ...

inuta - pana la urma, eu m-am grabit si tu imediat dupa mine ...
fetele cu suzetelele : eu lui luca nu i-am dat; aveam una de la nuk dar era peste 6 luni, si nu i-a placut, poate era prea mare; dar e ok si fara; in schim imi dau pe sfarcuri cateodata cu glicerina boraxata, si atunci inainte sa suga, molfaie glicerina, ca e dulce.

cu ceiut il pacalesc intre mese, ca sa nu suga la 1-2 ore, ci la trei; intrebarea e, oare as putea sa-i dau si la alaptat, in cazul in care parca mai vrea ceva dupa ce papa ? asa mi se pare, parca ar bea ceva dupa laptic. i-am luat d-ala de la hipp, e mai economic vad.

felicitari proaspetelor mamici !!!! sa fie intr-un ceas bun ! mie nici acum nu imi vine sa cred ca au trecut deja 10 zile ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ina, da, dormim toti trei... s-a obisnuit si tati, ca la andrei ii era frica si nu-l puneam intre noi.acum o pun pe pernuta, pt ca nu poate sa cada. ca se suceste. sa ma intorc pe ea... nu prea cred, is constienta si-n somn ca e acolo.iar cu ea pe piept... pe fotoliu e incomod. dar in pat imi pun doua perne mari, da dorm ridicata, macar asa, la 30 de grade, si ea sa sta pe piept, cu fata in jos. si doarme nemiscata. si cand ii e foame, nici macar nu mai plange, doar se misca precum un catelus in cautarea sanului...

nici un semn de la ela?!?! oare ce face?!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

PISCHI si JOY toata fericirea bin lume pt bebei si pentru voi,parintii.Va dati seama ca toata tara a sarbatorit azi venirea pe lume a bebelusilor vostri?
Noki, ce rrrrusine mi-e ...nici prin cap nu mi-a trecut ca acele comprese si serul fiziologic se folosesc pt ochisori si nasuc.Dar chiar asa,pt buric ce se foloseste? Sper sa imi fie de ajutor si mie sutienul.
Ripley azi am intrat deja in posesia Garmastanului.Io cred ca trebuie sa faci un pic de scandal pt centrala.Ca doar nu ai dat banii pe ea ca sa-ti sufli in pumni de frig.Sau poate ai rezolvat problema pina acum.
Dordia cum stai cu operatia?Arata mai bine?



leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

dienutza, vezi ca cei de la nuk au suzete si pt new born. cauta nitelus, ca gasesti!! nu-i da suzeta mare!!!
apropo de pampersi, noi am mai scazut, suntem cam la 5 pe zi... la inceput m-a capiat...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Leea operatia e ok dar langa ea am facut un ...ceva...gen cos mai mare din cauza grasimii! A colectat grasime si a dat pe afara si a trebuit sa ma curete in interior, mi-a pus mesa cu betadina si m-a pansat si tb sa ma duc zilnic la pansat. Se pare ca nu s-a infectat dar eu iau oxacilina pentru orice ar aparea. Dr. spera sa se inchida de la sine dar daca nu vrea va trebui sa imi puna un fir. Sper sa fie bine in final!!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Dienuta, esti tare cu 4 pampersi pe zi. Eu nu numar dar cred ca folosecs vreo 10-12. Azi am avut o noua tentativa cu scutece de bumbac, dar dupa primul pipi a udat toate cele trei straturi de imbracaminte, asa ca cred ca o sa o las moale. Da' tare bine e pt. poponet.
Totusi, scutecele pe care le folosesc acum, nr. 1 aici, sint foarte bune. Nu s-a mai iritat deloc de cind le folosesc. Pina ieri cind cred ca a fost o reactie la niste mincare condimentata pe care o mincasem eu.

Ina, pina va obisnuitit una cu cealalta si mai ales ea cu noua lume mai sint si nopti din astea. SA vezi ca la noapte o sa fie diferit. Cit despre dormit cu ea in pat: mama in general are uin instinct destul de puternic si nu o striveste. Cel mai simplu sa o alpatezi in pat este sa o pozitionezi pe o parte, cu fata la tine, iar tu stai intinsa tot pe o parte cu fata la ea. Ii strecori mina pe sub cap si ii viri tzitzti in gura. E usor incomod pt. mama, dar te obisnuiesti repede. Cind esti beat de somn, e oricum mult maibine decit sa stai sezuta in pat si sa-ti balangane capul de somn, mai rau ca la bebelusa. Noi am adormit amindoua cu tzitza-n gura acum vreo citeva zile. Problema la faza asta, cel putin la Sma, este ca foarte posibil o sa si borasca dupa ce maninca, pentru ca sta in pozite orizontala.

Suzeta: eu am inceput sa-i dau abia acum vreo saptamina. Nu prea as fi vrut eu sa-i dau, dar bunicu' asta domne' (adica tata), cred io ca nu prea are el chef de dadacit, asa ca decit sa o auda urlind sau sa o plimbe prin casa sa o linisteasca i-a virit repede pe doamna Suzi in gura. Acum m-am obisnuit si eu cu ideea, dar incerc sa o evit pe cit pot.

Ripley, tin-te tare cu mesterachii si cu caldura. Ia-o si tu cu umor, ca altfel nu-s ce zic. Iti tinem pumnii.

Anamari, sorry ca ny ti-am mai raspuns, nu te-am sunat etc. Bubitele nu i-au trecut, ba dimpotriva. Mergem azi la doctor si o sa intreb ce se intimpla. Cred ca deja au depasit faza de acnee.

Alte chestii: Sma se trezeste tot timpul cu nasul infundat. Partea buna este ca pompa de nas o distreaza teribil. Partea nasoala e ca nu stiu cum sa mai reglez caldura, ca prea e prea rece, ba prea cald. Ar trebui sa cumpar un vaporizator, dar tot nu ma pot hotari odata ce fel.


Felicitari noilor mamici.... Tare frumos e cind mai primim cite un mesaj cu "a nascut..."




Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica noiembrie-decembri spune:

BIC, de aord. si mie imi place sa vad mail cu "a nascut"... si de cate ori intru pe contul comun... admir lista de la "anunturi"... ce frumos apar toate mailurile.. cum am nascut fiecare......
deja parca sunt "vremuri de demult"!!
eu ii dau sa suga cum explici tu. atat ca dupa ce da drumul la san, o ridic pe burtica mea... macar la 45'... si daca ragaie, nu si vomita... exceptand cazurile cand adormim amandoua si ne trezim vreo 2 ore mai incolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Neata fetelor,si eu pe-aci,trezita de la 6 dimineata!
Azi estpe dpn-ul meu,nici un semn,dar pe la 12.30 ne ducem la nenea dr.sa ne zica naibii ceva!!
Dienutzoo,mi-era dor de postarile tale,esti haioasa foc cu exprimarea!
Ai grija cu ceiutul ala,sa nu i se umple stomacelul,si sa ceara mai puin laptic...mai lasa-l,mai ales ca hipp-ul granulat n-o avea si el niste E-uri,ceva acolo??Adica,simplu proces de granulare,nu??Ia-i frunzulite pisate de babycalm!!!De-ala poti bea si tu sa ai laptic anti-colici de-a gata!!
Leea,mai ramaseram noi doua sa nastem...Ia,fetele care inca nu sunt mamici,veniti aici la galeria la burticioase!!!!!
Pentru buricel:exista in farmacie un alcool de 70 grade,tre'sa-i cereti farm"alcool de buric",plus baneocin pudra sau unguent.
Corap,bine-ai revenit cu postarile aici,kiar intrebam de tine,vroiam sa stim ce mai face "fruntasul"listi noastre,dolofanel-grasunel

Pupici,silvia si stefanel,40 sapt

Mergi la inceput