Clubul iubitorilor de folk

Clubul iubitorilor de folk | Autor: boeru

Link direct la acest mesaj

Buna si imi cer scuze daca mai exista un subiect asemanator. Eu si sotul meu suntem mari iubitori de muzica folk (el chiar canta bine la chitara) si vad ca si Raducului ii place muzica asta.
Eu am fost mare amatoare de concerte de gen insa acum din pacate nu mai ajung sa vad nici macar un film.
Haideti sa rememoram momente din tineretile noastre cand mergeam la concerte de-alea de tineau pana-n zori, haideti sa ne-aducem aminte de Seicaru, Baniciu, Bertzi, Phoenix, s.a.m.d, cand aveam doar 2 lei in buzunar dar eram fericiti....

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Ma alatur clubului:)


Cea care spera
http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

hehe Florina,imi place folcul f mult,dar din pacate nu am foarte multe cunostiinte in domeniu.
Imi place Phonix,Ducu Berti,Semnal M....daca sunt folk-isti.
Oricum ma alatur si stau prim preajma sa mai invat una alta de la voi.







poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

Vad ca nu prea se inghesuie nimeni dar sunt convinsa ca ati trecut peste subiect. DA, Devylla sunt folk-isti chiar daca au mai cantat (unii dintre ei) si altceva. mie imi placeau f. tare si Pasarea Colibri dar nu mai stiu in ce formula mai canta, sau daca mai canta.
Daisy tie cine iti place?

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Intru in club!
Bineinteles ca iubitoare de folk si cu casete prafuite prin casa cu toate formatiile dragi. de la Pasarea Colibri, Ducu bertzi, Ecou, Adrian Berinde si cate si mai cate.
Pasiunea asta inca nu m-a parasit.
Am fost in vara la un concert micutz si am indragit muzica lui Eugen Avram, pe care nu-l stiam.
Uite un link care ma mai inspira ce concerte mai apar:
http://www.muzicisifaze.com/noutati.php?id=58&PHPSESSID=ca5b04c742fa13fd909901cb71ad780f

Nickidutza
"Imi jur ca n-am sa-l mai iubesc! Dar cand ii vad privirile pagane si zambetul copilaresc, imi jur ca n-am sa-l mai iubesc... de maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Ma alatur cu drag voua...
De multe ori imi amintesc de anii de liceu,de studentie, unde am legat pe viata cele mai frumoase prietenii...
Cum sa poti uita, excursiile, taberele de vara, chitara nelipsita?
Pentru toate, va daruiesc din suflet o clipa de nostalgie, in care, sper sa retraiti, cei mai frumosi ani.
Merita!

http://radio3net.102mg.ro/test2/artisti.php?cx=top
Ascult si plang, cant si imi amintesc, ce frumos a fost, ce pacat ca anii nu se mai intorc.....
Va recomand La un ceai- Victor Socaciu?
Sau, Nicu Alifantis cu Decembre...
Aveti si versurile tuturor melodiilor!

Ei, cum e?
Ati simtit o lacrima pe obraz?


DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Sunt ardeleanca si ma misca cel mai mult (il gasiti pe radio3net)


Balada pentru Transilvania
Augustin Fratila


eu mi-s fecior facut in cant si dintr-o tata-am supt pamant
si din cealalta vale deal si-un piept de spart pentru ardeal

Nici n-am cersit nici n-am furat nici cine mi-a gresit n-a stat
n-am fost nici sluga nici stapan
doar taica-miu murea roman

eu mi-s fecior facut in cant si dintr-o tata-am supt pamant
si din cealalta vale deal si-un piept de spart pentru ardeal

In datini scrise greu cu sange m-au infasat a nu ma frange
si mama mi-a aratat pe port un calendar facut cu-n mort

Si iarashi vale iarasi deal cand nasc romancele in ardeal
Eu mi-s fecior facut in cant si dintr-o tata-am supt pamant
si din cealalta vale deal si-un piept de spart pentru ardeal

Nici n-am cersit nici n-am furat nici cine mi-a gresit n-a stat
n-am fost nici sluga nici stapan
doar taica-miu murea roman...



Cea care spera
http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

De asemenea, ascult cu placere Tatiana Stepa (durerea femeiasca), Ecoul (partajul), Zoia Alecu (oua de roua), Maria gheorghiu (descantec de dragoste), Ion Hagiu (caciula...OPRITI-MA!!!!
Pot continua asa la nesfarsit...cred ca marea deziluzie a vietii mele e faptul ca nimeni nu mi-a pus in mana o chitara....
In rest, cu vocea pot fredona orice din cele expuse mai sus...
Va rog, daca aveti timp, intrati pe link-ul dat de Doris si ascultati cele propuse de mine, s-ar putea sa nu gasiti acolo durerea femeiasca a Tatianei Stepa dar pe prima pagina de radio, la concertul tinut in aceasta vara la Portita, Tatiana a cantat acest cantec deosebit impreuna cu Magda Puscas (sectiunea Folk you de pe site-ul radioului).
Astept impresii...

Cea care spera
http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

Doris multumesc din suflet pentru link, stau la servici azi de 1 Decembrie si ascult muzica, muzica adevarata. Si, trebuie sa recunosc ca o lacrima mi s-a prelins pe obraz.
Acum ascult Doru Stanculescu cu "Ai, hai" ca nu situ ce sa ascult mai repede, asa ca le-am luat pe rand. Mi-e dor tare de vremurile alea, noroc cu al meu sot si chitara lui ca ma poarta din cand in cand printre amintiri.
Fetelor macar virtual sa ne luam de mana si sa ne legam inimile pe aceste acorduri de chitara. iar, versurile, ah, versurile.......!

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

in sfarsit !!! astept subiectul asta de multa, multa vreme... am vrut sa'l deschid eu, dar sincera sa fiu, mi'era frica sa nu ... vorbesc sigura !
ma bucur din suflet ca v'am intalnit, si dati'mi voie sa ma alatur cu drag voua (atat eu cat si sotul meu).
pentru mine, muzica de suflet a inseamnat intotdeauna Phoenix (cand eram la gradi, refuzam sa ma ridic din pat daca maica'mea nu'mi punea placa cu phoenix la pick-up ).
si acum mergem la toate concertele pe care le prindem...
la noi in casa Phoenix, Bertzi, Alifantis, Baniciu, Stanculescu, sunt cam singurele voci care se aud...
imi amintesc cu drag de facultate, de "cantarile" pe care le "trageam", alaturi de cei doi colegi care cantau la chitara... folk-ul ne'a unit... mai ales imi amintesc cu drag de unul dintre colegi, care acum e alaturi de ingeri...
hmmm... cate amintiri imi trezeste muzica ... si cate lacrimi...

va pup fetelor, si sa aveti o zi superba !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Multumesc muult de tot de linkul cu radio3. E muzica care o cautam.
Voi care cantati la chitara, imposibil sa nu fi avut si un caiet de cantece cu toate notele pe el. Eu asa am avut. Il mai am dar mai cant doar din gura, chitara n-a mers, nu-i talent, doar placere.
In studentie eram innebunita sa caut noi cantece sa le incerc. Acum a trecut, ii ascult pe altii.
Cand auziti de-un concert folk in Bucuresti, dati de veste! Doritorii afla de aici!

Nickidutza
"Imi jur ca n-am sa-l mai iubesc! Dar cand ii vad privirile pagane si zambetul copilaresc, imi jur ca n-am sa-l mai iubesc... de maine!"

Mergi la inceput