Mamici de noiembrie - decembrie 2005(73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Ba da, Leea, se aplica si la cezariana. Eu cind am fost in spital, a nascut si IrinucaR. M-am dus iin vizita la ea, imediat dupa cezariana ei si statea cumintica cu saculetii peste burtica.

Poze cu mami si BB
Varsta Sarah
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;30/st/20051102/n/SARAH/dt/18/k/a78a/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Da, imi amintesc si eu ca acum 5 ani m-am trezit din anestezie cu ceva greu pe burta si dupa citeva ore, cind mi l-au luat - am avut senzatia ca mi se revarsa toate viscerele din burta pe jos, asa de tare a durut!

Despre luatul in greutate, eu am avut in sarcina cam 26 kg in plus, iar acum mai am doar 12,5 in plus fata de cum eram inainte de sarcina. Jale mare!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Lavi02 sa-ti traiasca Nati si sa se faca mare si sanatoasa!!!

Eu am terminat de alaptat si i-am bagat o mica completare lui Stefan ca nmai vroia si cred ca nu mai aveam ca tragea si scuipa tata si apoi urla si cauta. I-am dat cu bibe inca vreo 20 gr si s-a potolit! sper sa nu fi prins gustul de biberon!!!Vedem diseara dupa baita!!!

Stie cineva de ce e kk de culoare verzuie la bb? E vreo problema? Poate sa ma lamureasca cineva? ca de ieri cam face verde si nu stiu ce are!!!



Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Noki pai vezi ca daca nu mananci e nasol. Eu bag la greu fortat ca nici mie nu imi e foame dar...tb ca si asa stam cam prost cu laptaria sau e el prea lenes si nu trage cum trebuie! Eu am inceput sa mananc si sa beau cel putin 3 l de lichid pe zi!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

fetele, nu va prostiti cu saritul peste mese... e cea mai mare greseala! pt laptic, o data, si pt voi... ca nemancata= obosita...
puneti afis pe perete, cu "nu uita sa mananci si sa bei"...
un sfat din "povestea lui stan patitul"...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor, la Gine1 la Cluj nu s-a pus la cezariana nici un saculet pe burtica, nu stiu cum e la fetele care au nascut normal. Noi am primit pana ce am iesit din spital injectii pentru contractarea uterului , parca de doua ori pe zi. Probabil asta depinde de politica fiecarui spital.

Lavi, cum e programul de alaptare? Pai mai am un pic si ma arunc de la etajul 4.. Pai acum si al meu face ca bb0ul Dordiei, pai incepe sa planga de foame, il pun la san trage de cateva ori nu mai mult de 2 minute si apoi pur si simplu i se inchid ochii si adoarme.Mai eu nu-l pot trezi, il ciupesc de obraji, de nasuc, ii dau peste fund, il trag de picioare.NIMIC. Il pun sa ragaie si il lovesc peste spate un pic...el DOARME. Nu-mi ramane decat sa-l pun in cos unde doarme 2-3 minute si se trezeste urland...il pun la san trage de cateva ori si iar adoarme.Si uite asta am facut toata ziua . Pana la urma l-am lasat sa urle si nu l-am pus la san, minute in sir l-am lasat sa urle mama denaturata ce sunt .Si apoi l-am pus la san si a tras parca un pic mai tare. Eu nu-l inteleg pe bb asta, pai daca ii e foame ce se intampla cu el?????? De ce trage de cateva ori si spo adoarme? Si apoi in cosulet urla?Lavi ai vreo idee de ce face asa, ca ma dispera.
Noki, las ca om reface programu' la bebei, ca eu cel putin pe al meu acuma chiar ca nu-l mai inteleg. Pentru bubite la noi merge Elocom, dar l-a prescris pediatra. Referitor la roseata, si al meu are o zona pe ceafa acoperit de par si cateva locuri pe capsor unde e mai rosu dar al meu asa e din nastere, doctorita mi-a spus ca e o zona mai tare vascularizata si ca va trece in timp dar dupa cate stiu eu nu prea se vindeca, paote cu laser....
Felicia felicitari pentru invingerea sistemului , sistemul meu e dat peste cap de tot.

Mandy si Krisztián

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Mai, ce sa ma fac, am ajuns si eu sa dau sfaturi!!! Dar nu ma pot abtine.

Mandy eu cred ca in cosulet plange ptr ca e mai rece ca la pieptul mamei. Pe a mea, dupa ce adoarme, o pun in sacul de dormit si o mai tin in brate 5 minute si adoarme iar. Asa ca dc o pun in patut cu tot cu sac de dormit e chiar multumita, nu mai simte diferenta de temperatura. Insa supt 2-3 minute - intr-adevar, cam putin. E lenes, ca si Ilinca mea. Dar in aceasta privinta a avut un rol important hranitul cu linguritza - in sfarsit poate mai capata si ea ceva forta.

Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Salut

MARA am vrut sa-ti raspund mai devreme, da' nu am mai apucat ca am dormit bine, apoi a venit sotul si a trecut vremea. La mine s-a pus problema de cezariana de la bun inceput ca placenta era cam jos. Intre timp s-a mai ridicat, da' n-as vrea sa risc........ Tu faci cum iti recomanda medicul, cum e mai bine pt. tine......

Cand vad cate probleme au fetele care alapteaza mi se face parul maciuca. Oare eu sa ma descurc, o sa am laptic, o sa......?
Da' asta se va vedea dupa nastere.

VA PUP SI O SEARA FAINA!!!

Mihaela +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Dordia, nu are impotanta ce culoare are KK la bbei. Am citit in 2 carti diferite. Mai stiu de asemenea ca se oxideaza foarte repede. de obicei, KK e galben. Acuma depinde la cit timp il descoperi tu in pampers. Daca are ceva "vechime", chiar de sub o ora, este deja oxidat si de aceea este verde.
Am tras cu ochiul si la discutiile fetelor de sept-oct si ele aveau aceeasi problema. Aceleasi raspunsuri erau si acolo.
Deci, e totul OK. Nu te impacienta!


Poze cu mami si BB
Varsta Sarah
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;30/st/20051102/n/SARAH/dt/18/k/a78a/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

buna fetelor
multumesc mult pt sfaturi,intradevar era de la control pt ca nu a mai curs si ma simt bine
asa ca ramane pentru joi sa merg la elias si sa-mi cunosc bebelina
azi i-a facut testul de stres si a fost super pt mine sa stau 20 de minute si sa-i aud inimioara care batea tare

se auzea asa frumos
acum dupa ce am vb cu dr nu mai sunt stresata ca a trecut peste dpn
asa ca nu mai suntem de noiembrie ci de decembrie
va pupic dulce

Mergi la inceput