Deserturile Nataliei (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Am vorbit cu Natalia la telefon, ea nu poate sa scrie pe net acuma, dar a zis sa iti spun, LAURA ca ea a folosit ciocolata cu 45% cacao si nu a iesit amar. Deci ideea cu ciocolata cu lapte e buna.
Si chiar te sfatuie ca si la Brown sa folosesti din aia cu lapte, altfel o sa ti se para si Brownies amar.

Si aici intervin eu cred ca depinde de gusturi, mie imi place foarte mult ciocolata cat mai amara, banuiesc ca,si prajiturile tot asa mi-ar place.
Dar daca tie nu ti-a placut acuma, ar fi mai bine sa incerci cu ciocolata cu lapte ca sa nu ai surprize chiar de sarbatori

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am facut azi prajitura cu mere.E frumoasa,buna(gasiti pozele la adresa de mai jos),dar cam acrisoara.Am pus(ce-i drept) o lamaie cam mare.
Data viitoare am sa pun un pic mai mult mere si un pic mai putin lamaie..
Dar e buna.Pe deasupra are barot de krantz..ca aveam la indemana..

Multumim Natalia pentru retete.
Ma tenteaza si prajitura cu lamaie,dar n-am lapte condensat,asa ca urmatorul va fi cred tortul Crancin Mancin...ca arata bine,desi nu stiu ce gust va avea...ciocolata cu fructe...

Adriana
http://community.webshots.com/user/adrianamo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Vai, ADRIANA, da ce de-a dulciuri ai si tu in album. SI toate arata foarte bine.
Bineinteles ca mi-a atras atentia Brownies, arata delicios, dar nici celelalte nu sunt mai jos.Mmm...


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Pai m-a ambitionat Natalia cu bunatatile ei..ca au nu prea faceam poze ..pana acum.Trei dintre bunatati sant facute dupa retetele Nataliei,brownies,tortul de branza si placinta cu mere.
Cu prima ocazie am sa incerc si crancin mancin..dar bineinteles ca preferata tuturor ramane brownies...:)pana acum..

Adriana
http://community.webshots.com/user/adrianamo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

quote:
Originally posted by adi69

Eu am folosit la brownies margarina Rama cu aroma de vanilie..si mi-a iesit,deci nu e de vina margarina.Eu folosesc margarina tocmai pt ca are un continut mai scazut de apa decat untul,care de multe ori trebuie sa-l freci putin sa-i scoti apa...sa nu se taie vre-o crema din cauza asta...si daca folosesc margarina Unirea se intareste si mai bine..si mai repede..ma rog,fiecare cu ce-i obisnuit.Bineinteles ca folosind unt la o crema, gustul este mai fin si mai bun.



Adriana, eu iau unt de la moldovencele din Piata Nicolina. Untul lor este mult mai gras decat cel de la noi si are mai putina apa. Cand il scot din frigider il pot unge direct pe paine. Si parca e si mai gustos. Probabil e mult mai bun pentru prajituri.
Abia astept sa incerc si eu brownies. Ador prajiturile cu ciocolata!

It's nice to be important, but it's more important to be nice

Rochita de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Fetelor ...
adi69, m-am uitat azi in pozele tale...si chiar doream sa-ti scriu, sa te intreb de reteta de Brownie (e cea de pe prima pagina, nu?)...e minunata...toate-s minunate.
Posed si eu ceva retete f bune, dar n-am cum sa pun poze....

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Am facut si eu Brownies dar din pacate mi-a iesit crema foarte moale.. chiar dupa o noapte petrecuta la frigider.. Nu-mi dau seama ce-am gresit. Am folosit o cutie de Almette, unt si ce ingrediente mai sunt in reteta. Oare de ce nu s-o fi intarit?
Dar gustul este foarte, foarte bun

Eliza si Alex (15 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Fetelor, stiti ce as vrea eu sa va propun?

Am citit pe aici si am vazut ca s-au postat multe retete noi in afara celor ale Nataliei.
Sunt toate interesante, si eu as vrea sa va propun sa deschidem un subiect separat pentru toate retetele de deserturi in afara celor postate de Natalia.

Stiti de ce zic asa? pentru ca eu stiu ca aici sunt retetele Nataliei postate pe prima pagina si in mod normal ma astept sa gasesc raspuns la intrebari referitor la retetele ei SI; or, ma incurc citind,pentru ca mai sunt comentarii si la alte retete, or daca gasesc o reteta interesanta dar nu a Nataliei, pe urma nu mai stiu unde o sa o caut.. adica nu mai sunt sigura ca era aici sau la alte subiecte.

Stiu ca este un subiect cu dulciuri pentru Revelion, am putea sa le postam acolo, insa tot mai bine ar fi sa fie unul general, nu neaparat in legatura cu vreo sarbatoaresi sa le adunam pe toaaate de peste tot.
Si daca o sa monitorizam si o sa avem grija sa actualizam cu linkuri pe prima pagina spre pagina cu reteta respectiva ne va fi mult mai usor sa le gasim.

Iar in subiectul Nataliei sa stim intotdeauna ca vom gasi retetele ei si toate comentariile referitor la ele...asa ne va fi mai usor si noua si mai usor si ptr Natalia sa ne raspunda la intrebarile referitor la retetele ei..
Parerea mea... voi ce spuneti?

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Ieri am facut "prajitura cu mere"...mmm...superbuna placinta ! Mie asa mi se pare ca e un fel de...placinta care merge f bine la micul dejun...incalzita la microunde . Am folosit doar sucul de la jumatate de lamaie, nu a iesit acrisoara...data viitoare voi adauga fff putina sare...

Multumesc Natalia !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Prajitura cu mere se face foarte repede si foarte usor, ce de altfel am si facut ieri si azi. Prefer sa fac asa prajituri foarte des, cel putin de 2 ori pe saptamana, din pacate la mine acasa mai mult de 2 zile nu tine nici o prajitura, indiferent de care.
Eu in loc de iaurt folosesc smantana, si pun mai mult zahar(1 pahar), de data asta n-am pus lamaie, si am pus scotisoara.

De Brownies nu mai zic nimic,ca nici o zi jumate nu trece si se termina.


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput