Mamici de noiembrie - decembrie 2005(71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ce liniste pe aici!Ati plecat la nascut?!

Eu am fost de dimineata la dr. si mi-a spus ca mi s-a sters colul!Deci mai am putin avand in vedere ca sunt primipara!

Nu stiu nimic de formalitati dar cred ca se fac in spital si avand in vedere cati copii se nasc zilnic, nu cred ca e mare filozofie si sistemul e bine pus la punct!

FELICITARI NOILOR MAMICUTZE, BEBEI SANATOSI SI FERICITI!

Ilenutza, 37

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:


Salut, burtici si mamici!!!

INA, bravo mai, da' te tii de sotii!!! Tie ti se rupe apa si-i dai cu mesajele de zor pe forum. Mie cred ca imi scaparau calcaiele spre spital, chiar daca stiu ca ar fi mult prea devreme!!!

LORDRA, din ce stiu eu, din spital ti se da un certificat medical constatator al nascutului viu, iar cu asta la Starea Civila pentru eliberarea certificatului de nastere. Si de vazut acolo ce mai trebuie (copii buletine parinti, vreo taxa, ceva....).

Am si eu o curiozitate. Statul roman "recompenseaza" cumva nasterea de copii, cu vreo suma? Iar pt. alocatie copil tot la Starea Civila, cred, nu? Mamicile stiu deja lucrul asta, sa ne zica si noua, please!!!!

Eu in seara asta merg la control sa-mi zica ce, cum, cand...... Am niste emotii!!!!!!!!

Va pup

Mihaela 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

buna mamicilor si viitoarelor mamici!
ieri am revenit si eu, dar bineinteles ca n-am avut timp.
felicitari noilor mamici, alinus, anamari, dienuta si bafta maxima pt ina!!!
anda, stai linistita, iubita, parerea mea.
am pus si eu pozici cu noi...
va citesc si revin.
xandra


anda, mami de bb vladut
pozici cu mine
bb vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Ilenutza, si tzie tzi s-a sters colul? Iar ramân de carutza. Dati-mi si mie o radiera eficienta, sa-l sterg si io p-al meu, ca vad ca mi l-au lipit cu Super Attac: nimic nu-l poate dezlipi, dom'le!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Pischi, cica generosu' de stat ne da 1,6 milioane. Aveam pe undeva scris ce acte trebuie si unde sa fie depuse, insa nu gasesc pe loc hartia cu pricina. Dupa ce o gasesc, itzi scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Fetelor, de la spital se da o dovada, un act. taticul merge cu el + buletinele parintilor la primaria de care apartine spitalul. Pentru Bucuresti, primaria sectorului in raza caruia este situat spitalul, nu unde va avea domiciliul BBle. De acolo se da de pe o zi pe alta, certificatul de nastere.
De acolo trebuie mers la protectia copilului - se spune tatalui exact, cu adresa cu tot, de la Primarie. Acolo, in functie de unde va domicilia copilul, se va face sau nu o declaratie ca este sau nu in raza teritoriala a acelui sector. Exemplu:: noi stam in sect. 2. Am nascut in sectorul 1. certificatul l-a eliberat Primaria sectorului1. A fost Adila la Protectia copilului sectorul 1, a facut declaratie pe proprie raspundere ca nu va fi luat in evidenta copilul la sectorul 1, ci la sectorul 2. Cind s-a dus la sectorul 2 sa ia indemnizatia, acolo - surpriza - se cere livretul de familie.
Din pacate, noi nu-l aveam, ca Primaria Bistrita, cind ne-am casatoriet, nu ni l-a eliberat. Pentru alocatie trebuie certificatul de nastere + buletinele parintilor.
Mentiune - copilul are domiciliul unde are MAMA domiciliul.
Cam atita stiu...


Poze cu mami si BB
Varsta Sarah
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;30/st/20051102/n/SARAH/dt/18/k/a78a/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

fetele, am scris si eu povestea de la nastere. sper sa va placa!

www.nazdravani.home.ro/povesti.htm#irissabina" target="_blank">aici

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Bb Vladut e un scumpic!!
Nu vi se pare ca sunt cam marisori pentru niste burtici asa de mici?? sau nu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

In ce priveste actele lui bb pot spune doar ca se elibereaza un act de la spital cu care trebuie mers la Primarie la Starea Civila (sotul meu stie mai bine) dar i se vor da detalii lui tati la spital. In orice caz trebuie peste tot copii dupa cartile voastre de identitate , plus originalele, Livretul de familie, certificatul de casatorie.

Da, statul roman premiaza prospetele mamici, nu stiu exact suma, vreo 1,6-1,8 mil. Stiu doar ca trebuie mers la Primarie si depuse un set de acte, parca Livretul de familie, Certificatul de nastere al bb, copie si original.In orice caz exista o birocratie acolo de te doare capul, uite eu de ex. am nascut la Cluj pe 23 octombrie, actele a trebuit sa le depun la Dej, acolo unde locuim, aici la Primarie ne-au spus ca dosarul trebuie trimis la Cluj si ne-au spus sa mergem sa ridicam banii in jurul datei de 3-4 ianuarie 2006 . Deci peste 2 luni .Nu stam noi in banii astia, dar daca asa va fucntiona si acordarea indemnizatiei de crestere copil incepand cu 2006, inseamna ca ne vom lua cele 8 milioane pe luna de la Primarii cu cateva luni intarziere .

Proaspetele mamici, am si eu o problema, de cateva zile am o pofta de mancare cum n-am avut nici atunci cand am fost insarcinata, voi patitit la fel? Chiar ziceam ca toata sarcina am pus pe mine 10 kg, din care mai am de dat jos 4 kg (sa vedeti ce aripioare am ) dar daca mananc in ritmul asta cred ca ma ingras la loc...

Mandy si Krisztián

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ina Bafta multa daca pana acum nu ai si nascut!

Mai adaug si eu ceva la ce a spus Noki: ptr declaratia data de spital trebuie sa aduci: certficate nastere + buletine
ambii parinti, certificat casatorie, timbru fiscal 5.000 lei. Te mai intreaba la ce medic de familie este mama copilului.
Noi am scapat usor ptr ca stam in acelasi sector (6) cu spitalul. Si la Starea Civila a fost nevoie de un timbru fiscal dar de 10.000.

Noi am avut iar program nocturn intens, de fapt, mai ales de pe la 5. Esti f. tare, mandy, ca ai reusit, sa-i faci program, te admir. Eu ma uit la a mea cat e de capoasa, nu cred ca mai ruesesc eu sa educ un Scorpion! Insa toanele de azi noapte s-ar putea sa aiba si o explicatie - nu a facut kk de ieri de la 11, asa ca am aplicat metoda termometrului in fundulet si a facut imediat. Acum pare a fi mai linistita.
Lavi02 cum ai reusit tu sa alaptezi cu mameloane, ca a mea le-a refuzat pe cele din silicon (si suzeta o prefera tot din latex), iar cele din latex nu se prind de nicio culoare?
Cred ca pana la urma o sa sufar si o sa incerc sa o tin cate 10 min la fiecare san. Tb sa treaca si asta, dar parca s-au adunat prea multe...

Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput