bebe are trei rinichi!

bebe are trei rinichi! | Autor: anda77

Link direct la acest mesaj

abia acum , in luna a 9-a, au observat la eco ca bebe are trei rinichi, desi eu am facut lunar ecografie, nu ca mi s-ar fi solicitat, dar ca sa fiu linistita. am vorbit cu toti medicii pe care-i cunosc, de toate specialitatile, toti din Romania mi-au spus sa stau linistita, ca se traieste bine merci, ca in minus e rau, nu in plus. Ba chiar trei dintre ei au facut glume, ca face si el un ban, 25.000 usd bucata..
sunt foarte ingrijorata pt. ca am cautat pe net si-am gasit ca al treilea rinichi poate sa faca probleme, chiar recent a fost operata o fetita de 2 ani , in cluj, pentru extirparea celui de-al treilea rinichi. am mai gasit un baietel cu probleme urinare din aceasta cauza. Daca va avea probleme mai incolo, nu e chiar sfarsitul lumii, e bine ca se poate extirpa si-n romania, dar imi poate spune cineva despre incidenta problemelor la nastere? adica daca ii va functiona bine aparatul urinar in prima faza...nu gasesc date pe net despre incidenta nici in engleza, nici in franceza...
stie cineva ceva despre asta?

http://community.webshots.com/user/anda1977

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Salut!
Imi pare rau ca esti asa ingrijorata si speriata. Stai linistita, nu e grav,am mai auzit cazuri. Sigur ca e incomod sa stii ca tocmai bebele TAU are 3 rinichi dar sa stii ca sunt lucruri mai grele pe lume! am citit ca esti revoltata ca au vazut abia in luna a 9-a... Si daca vedeau in luna a 6-a ce faceai? Oricum nu i l-ar fi putut scoate,nu? E mai bine ca ai aflat doar acum ca asa nu ai in fata ta luni de zile de neliniste ci doar cateva zile :) . Bebe o sa fie sanatos,ai sa vezi!
Nastere usoara!

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poliana spune:

Pot sa iti dau un exemplu. Mama unui bun prieten de-al meu are 3 rinichi. Evident asa s-a nascut. Este medic, are 50 si nu stiu cati de ani si este f f sanatoasa. Nu a avut probleme din aceasta cauza.
Este un exemplu care poate te va mai linisti.
Eu iti doresc un bebe sanatos!!!!!!
Poli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

laura, asa e, ai dreptate, neglijenta unora ma ajuta sa n-am decat 2 saptamani de ingrijorare, pana ma lamuresc despre ce e vorba, dar imi e ciuda ca uite cati bani se dau si la o adica, daca era altceva care impunea tratament intro nu vede nimeni...plus ca ma gandesc daca mai are si altceva si astia n-au vazut...desi iosup, cel care a descoperit acum anomalia, s-a uitat bine de tot de data asta...5 din cele 7 eco facute in total au fost la iosup, 2 la pop (chiar luna trecuta n-a vazut nimic!). si sunt cei mai buni... ma tot gandesc sa-i functioneze bine aparatul urinar si sa nu cumva sa mai aiba si altceva si n-au vazut...desi cica nu apar (sau sunt extrem de rare)mai multe anomalii deodata. Doamne ajuta!

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sveronica spune:

STAI LINISTITA si nu te gandi la ce mai rau.Gandurile tale negre s-ar putea sa-ti faca mai rau decat problema puiutului tau.
Nu sunt doctor , dar iti spun doar ca eu m-am nascut cu 3 rinichi.Ii am si acum ( asta apropo de gluma cu vandutul unuia dintre ei).Nu am avut si nu am nici un fel de probleme.Si mami a mea imi povestea ca a fost ingrozita pe la cateva luni, cand, ducandu-ma la o radiografie ( faceam cam des pisu in pat), a descoperit asta.Sigur ca trebuie supravegheat, da problema ar fi, asa cum ai spus si tu, daca ar fi in minus.SANATATE celor foarte mici si mari.Veronica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Anda- iubita stai linistita, ca o sa fie bebe sanatos si cu 3 rinichi si eu sper sa se fii inselat ei si sa fi vazut unul in plus, eu personal am auzit si ca Iosup mai greseste, a gresit si sexul ,deci e omenesc sa se mai insele, asa ca nu te stresa, concentreaza-te pe nastere si o sa se rezolve toate cu ajutorul lui Dumnezeu!
Fii optimista si nastere usoara!


Denisa
30+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Scumpa,nu-ti fa griji degeaba.eu m-am nascut cu un singur rinichi si am aflat abia in urma cu 2 ani din intamplare la un cat-scan de rutina,o verisoara de a mea are 3 iar fratele mamei are 4.Si suntem toti sanatosi si fara probleme de sanatate ale rinichilor.Deci.... sa auzim de bine.

[url=http://bd.lilypie.com/SZavm5/.png[/img]Bebele meu[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Anduta, sunt convinsa ca vestea te-a socat extrem de tare, cum se intampla in situatii extreme.Abia pe urma stam si analizam le rece.Mai greu este cand la mijloc este un bb micut si nevinovat. Din pacate, natura nu ne da dreptul de a alege. Totusi, inainte de a ne gandi la ce e mai rau, trebuie sa stim situatia concreta. Ceea ce acum inca nu stim. E posibil ca ecografia sa fie corecta sau nu.Pana nu sa naste bb traiesti in incertitudine. Sotul meu are o vorba:nu trebuie sa te stresezi inainte pentru un lucru, pentru ce el se va rezolva la timpul potrivit si pierzi timp pretios, te stresezi si oricum nu poti face nimic deocamdata. Cunosc o persoana in varsta de peste 60 de ani , cu 3 rinichi, care n-a avut probleme deloc toata viata cu cel in plus, mai ales ca a aflat mai tarziu de existenta lui.
Fii tare , ai grija de bb si vei vedea lumea nu numai in alb si negru.Mai sunt si alte culori.Si gandeste-te ca "cineva te iubeste acolo... sus".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si eu cunosc o d-na cu 3 rinichi, tot medic, tot 50 si ceva de ani, bine sanatoasa, face sport si a aflat ca are 3 rinichi la un control de rutina pe la 40 de ani.
toate bune

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Anda,
cind am citit titlul subiectului tau, mi-a aparut in fatza ochilor matusa mea (sora mamei), o femeie care mi-e foarte-foarte draga si are tot 3 rinichi. Are aproape 70 de ani si a avut o viata normala pina acum. Acum are ceva probleme cu rinichii, ce-i drept, dar... virsta! Nu cred ca problemele ei sunt legate de numarul de rinichi, ci de virsta. Aceste probleme pot aparea si la oameni cu 2 rinichi, nu-i cazul sa-ti faci probleme.
De ex, mama mea a suportat o operatie de scoatere a unei tumori de la rinichiul sting acum citiva ani. Si are doi rinichi. Sora ei nu a avut asa probleme. Deci eu sincer nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.


21+4


Se mareste clanul :)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album , alte poze si eco 18 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Anda,
cind am citit titlul subiectului tau, mi-a aparut in fatza ochilor matusa mea (sora mamei), o femeie care mi-e foarte-foarte draga si are tot 3 rinichi. Are aproape 70 de ani si a avut o viata normala pina acum. Acum are ceva probleme cu rinichii, ce-i drept, dar... virsta! Nu cred ca problemele ei sunt legate de numarul de rinichi, ci de virsta. Aceste probleme pot aparea si la oameni cu 2 rinichi, nu-i cazul sa-ti faci probleme.
De ex, mama mea a suportat o operatie de scoatere a unei tumori de la rinichiul sting acum citiva ani. Si are doi rinichi. Sora ei nu a avut asa probleme. Deci eu sincer nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.


21+4


Se mareste clanul :)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album , alte poze si eco 18 sapt

Mergi la inceput