ma doare intre picioare sarcina 30 sapt

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

honey am aceleasi simptome ca si tine.
abia joi ma duc la dr. si o sa vad ce-mi spnue....

Toanca si Matei Alexandru 32+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Si eu am o durere foarte suparatoare in zona, chiar greu de descris.
A aparut cam prin saptamana 25 si ma durea atunci cand ma ridicam din pat ori de pe scaun, dupa vreo 5 saptamani s-a transformat... ma doare doar cand ma intind in pat si cel mai crunt e uneori cand ma intorc de pe o parte pe alta. Si s-a stabilizat pe partea stanga.

36+


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Draga Honey,

Eu am patit exact la fel acum o saptamana, cand eram la serviciu. Am ramas intepenita exact deasupra toaletei exact cand sa ....., de gemand si scancind am reusit sa ma indrept si sa-mi trag hainele pe mine. Durerea era exact in pasa, radia oarecum spre fund, foarte putin burtica in parta stanga jos, continua pe piciorul stang in jos pana la jumatatea gambei. Dar foarte puternica exact intre picioare, cu os cu tot.

L-am sunat acasa pe doctor care mi-a zis sa iau un No-Spa (nu l-am luat!) si sa vin dimineata. Probleme din cauza sarcinii nu mi-am facut, baietelul se misca normal, ca de obicei in timpul serii.

Explicatia e foarte simpla: mi s-a deplasat centrul de greutate mai in fata, din cauza burtii si a sanilor in crestere (sunt insarcinata in 5 luni jumate) si se accentueaza curbura coloanei. Astfel este foarte solicitat un nerv (care spre rusinea mea am uitat cum se numeste, dar nu e nervul sciatic), care trece exact prin zona care ma durea pe mine. I-am spus ca pe mine ma durea fix in pasa si cateodata fix in si noada si mi-a spus ca e absolut normal.

Remediu nu prea este, trebuie purtata incaltaminte comoda, fara toc si dormit pe o saltea cat suportam de tare. eu tocuri nu port de felul meu, iar salteaua este relaxa si nu o schimb. M-am invatat ca la birou sa ma ridic de pe scaun cel putin in fiecare ora, sa ma plimb putin, pentru ca durerea nu a disparut complet. Ma doare si pe mine, dar nu exagerez, iar dupa cateva minute de mers lejer ma lasa de tot.

Sper ca ti-am fost de ajutor, sanatate multa.

Ileana si 23s fix

Most wanted baby

Pozele noastre

Life is like a box of chocolates... You never know what you're gonna get

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Si eu am avut aceeasi problema acum 3 sapt si dr n\mi-a zis ca nu e normal(dar sarcina mea e de 13 sapt),chiar mi-a dat CMed 2 sapt,repaus la pat cat de mult si trat cu Utogestan.Simteam ca cineva ma loveste cu un ciocan si ma durea rau de tot,ma paraliza,dar nu stiu la sarcina mai mare daca e normal.

http://community.webshots.com/user/puiudana2004 DANA sapt 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:



In ultimele 2 luni de sarcina am patit la fel...si asta cand mergeam. Daca stateam toata ziulica in pat, totul era ok...Cand i-am zis medicului, ce crezi ca a ripostat? "Draga, ai uitat ca esti gravida?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Durerea asta, asa cum au mai descris-o si celelalte fete, este un semn al disjunctiei de simfiza pubiana.Semnul caracteristic al acestei disfunctii este durerea si "blocajul" care apare la incercarea de rasucire in pat sau de mutare a unui picior peste altul.La mine a aparut cam din pe la 28 saptamani iar inainte de nastere, la 36 sapt.devenise de nesuportat.Puteam sa merg doar circa 10-20 metri si apoi aproape paralizam.In timp ce "latirea" oaselor bazinului si inia o pauzarea ligamentelor este perfect normala, acest tip de durere trebuie neaparat comunicata doctorului, mai ales in cazul in care se stie ca mama va avea o nastere vaginala.In cazurile grave, mama nu poate desface genunchii decat intr-o mica masura iar daca nasterea se face cu anestezie epidurala, personalul care asista la nastere trebuie instiintat findca in timpul anesteziei durerea nu mai este resimtita iar riscul este ca mama este pusa sa desfaca picioarele mult mai mult decat ar putea sa o faca de altfel.Dupa nastere spatiul dintre cele doua oase ale simfizei va ramane foarte largit iar asta poate provoca probleme extrem de serioase la mers, care necesita multa fiziotrapie.Din nefericire am vazut situatii de mame care au fost paralizate multa vreme sau puteau merge doar in carje..Nu stiu daca m-am facut inteleasa bine.Nu prea exista tratament in timpul sarcinii in afara de ce a scris si Aileana, mie mi-au dat un fel de brau elastic care imi sustinea burta si ameliora un pic greutatea ei care apasa pe osul pubian.Ideea este insa aceea de a se folosi o tehnica obstetricala corecta la nastere, in care genunchii sa nu fie departati mai mult decat limita impusa de durere.

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si eu am avut dureri in ultimele doua luni, neplacute dar suportabile, iar doctorul mi-a zis ca sint normale. Ma durea si cind stateam in pat si ma intorceam de pe o parte pe alta. Mi-au trecut imediat ce am nascut. Chiar uitasem de ele, acum mi-ati adus voi aminte! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Honey,
si pe mine ma doare , chiar vreau s-o intreb pe dr daca e ok .
Se pare ca se dilata oasele bazinului.
Voi vedea ca raspuns imi da .


Anca 28+

Pozele Noastre
Burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canda_h spune:

ma inscriu si eu in clubul celor cu dureri
de saptamana trecuta (la 30 de saptamani) au inceput sa ma doara oasele bazinului. M-a durut foarte tare la fiecare miscare... acum sunt un pic mai bine, dar tot simt ceva durere cand merg, ma ridic sau ma intorc in pat. Am fost si la doctor si mi-a zis ca nu imi poate face nimic, ca bebe e bine si durerile fac parte din chestiile "normale" in sarcina.
ceea ce sper e sa nu raman cu dureri si dupa sarcina, am auzit ca se poate si asta.
aveti grija de voi!

angi 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey spune:

buna fetelor!
Mersi pentru raspunsuri, exact asa am facut, adica am sunat-o pe doctorita (Ruxandra Dumitrescu - Spital Cantacuzino)si azi am fost sa ma vada. M-a consultat intravaginal si mi-a zis ca am o iritatie, dar nu din cauza asta ma doare ci datorita latirii oaselor bazinului si mai si retinem apa si apasa pe diverse tendoane. O sa ma doara in continuare dar copilul nu are nimic. Acum am alta problema, eu sunt fumatoare, si mi-a masurat din nou copilul si e cam mic, adica eu am 31 sapt si la ecograf arata ca as avea 28 saptamani. Mi-a spus sa ma duc la cabinetul privat unde are un ecograf mai performant sa se uite mai atent peste 10 zile si intre timp sa ma odihnesc mai mult pe partea stanga si sa mananc bine (branza, oua, carne). Problema e4ste ca nu prea am pofta sa manac carne, iar ouale nu imi fac bine. Nu duc lipsa de nimic dar nu simt nevoia sa mananc. sper sa fie bine si sa recupereze copilul in timpul ramas pana la nastere (nasc la inceputul lunii februarie 2006. Cam astea sunt problemele mele acum. O sa va tin la curent cu ce se mai intampla. Oricum toate gravidutele care au dureri asemanatoare este indicat sa verifice medicul "colul" si daca este OK, inseamna ca ne latim. Eu nici nu am luat prea mult in greutate, doar 7 KG pana acum, desi nu m-am abtinut de la nimic insa prefer sa mananc fructe. Va pup si mai vorbim.

Mergi la inceput