Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Alexandrina, sa fie precum zici, insa tot nici un semn la mine, asa ca noaptea asta nu prea cred! Dar cand e luna plina? Noaptea asta sau maine noapte? Nu de alta dar iar am un pronostic pe maine, cica e luna plina si sigur nasc...io una zic sambata ca e mai sigur si deja stabilit
Noapte buna,

Alina si Bebitza Amalia 40s+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Momentul de luna plina e la noapte pe la ora 2 si ceva, dar cica are efect 18 ore inainte si inca atatea dupa.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Buna fetelor! Ma scuzati ca-mi bag si eu nasul pe aici!
Sa va traiasca bebelinii iar cele care nu ati nascut inca, sa aveti o nastere usoara si asa cum o doriti voi!

Va rog frumos am vazut ca vorbiti de "luna plina". Ati putea sa-mi spuneti si mie cand este luna plina in Decembrie? Va roog!

Caci parca vad ca atunci ma apuca si pe mine si macar sa fiu pregatita.

Va multumesc




Chiar daca sunt grasa sunt sanatoasa!
Ursoaica 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

In 15 decembrie la ora 18:15.
Noapte buna!


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Multumesc mult de tot!




Chiar daca sunt grasa, sunt sanatoasa!
Ursoaica 33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

fetele din schimbul de zi, tin sa va anunt ca schimbul de noapte si-a dat demisia!
am facut eu un control:) si poti sa dai cu tunul, diaspora a disparut. daca ai o insomnie ca tot omul, n-ai cu cine schimba o vorba despre o nastere sau un scutec...
in acest sens, propun sa facem un program f. bine stabilit prin care noi sa asiguram cumva permanenta de noapte pe acest forum...
de pilda cui povestesc eu ca bebe sta cu un picior infipt intr-o coasta a mea de fo' saptamana...i s-o fi intepenit labuta pe-acolo, asa, ca printre zabrelele patutului:))...nu vrea sa-si ia piciorul de acolo sub nici o forma...am stat si-n cap si-n maini..nimic...
chiar, bb alinus, daca nu nasti nici acu' cand esti la termen si e si luna plina (n-am verificat, dar o cred pe cuvant pe alexandrina)..pai nu stiu ce sa mai zic asta mica..poate il asteapta e Mos Craciun...
ripley, povesteste-ne cum e acasa cu ana...
ina, cum te simti, se anunta vreo schimbare, ceva? la mine au aparut niste junghiuri in zona dar raaaareee si atat. nimic altceva...
foarte uimita sunt de felicia, cum a nascut ea cu aproape o luna inainte bebe de 3,200...cred ca daca statea fetitza pana la termen...concura cu al lui corap la suncute.
de abia astept poze de la corap. sa vad si eu cum arata un bebe pufos-pufos.
ma duc sa fac ordine in hartii si ma intorc sa vad daca s-a trezit cineva:))


http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Anda, eu sunt pe-aici, destul de treaza desi inca la servici. Abia astept sa treaca si ziua de azi si sa plec acasa... Stii ca eu am trecut la numaratoarea inversa a zilelor de lucru si abia astept sa mai "tai" una din calendar. Sa stii ca si bebelina mea si-a infipt un piciorus la mine in coaste, si asta de ceva timp! Sa vezi cand se intinde ea pe-acolo ce-mi trage cate una! De multe ori i-am si simtit "labuta", asa de tare impinge.
Eu ma tot gandesc in fiecare zi, oare o sa nasc la termen, o sa stau sa astept ca bbalinus, sau patesc si eu ca Felicia? As prefera sa nasc mai repede, am spus-o mereu, nu vreau sa fiu in spital de Craciun (DPN e 20 Decembrie). Dar as vrea sa am si eu macar cateva zile de odihna dupa ce intru in prenatal (pe 1), deci n-as vrea sa se grabeasca nici prea tare bebelina. Plus ca in primul weekend din decembrie mi-am propus sa impodobesc bradul de Craciun, ca daca nu-l fac atunci sigur nu voi mai apuca sa-l fac. Acuma, stii tu cum e, socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ, si bebelina va face cum va vrea oricum. Dar macar ma descarc si eu si-mi spun pasurile
Offff... nu mai trece odata timpul asta? Eu sunt gata sa plec acasa!

Pupici,
Meems 35s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

am facut o oarecare ordine si-n hartii -oarecare sa mai am treaba si maine la ele:)) si tot nu mi-a venit somnul...am baut niste cola, de fapt, stiu motivul...of...
meems, pai ar mai fi 2 saptamani, nu? uite care-i programul:
pe 1 e prima zi de stat acasa, nu faci nimic, dar nimic, doar zaci:)
pe 2 te duci la masaj si cosmetica dimineata si dupa-amiaza in vizite
pe 3 trebuie sa incepi sa faci si ceva mai serios ca te-ai relaxat destul: adica cumparaturi bebe si program administrativ in casa (hartii, parchet, facturi, ce restante mai ai:))
pe 4 citesti, te duci la medic si la coafor ca trebuie sa fi dragutza pt. intalnirea cu bebe..si oricum, dupa-aia cine stie cand mai apuci sa-ti refaci linia tunsorii
pe 5 faci alte cumparaturi (nu pt. bebe ca se presupune ca le-ai terminat pe alea) si impodobesti bradul ca vine mos nicolae si-n state:)
..........
in urmatoarele zile ai variatiuni pe aceeasi tema de program pt. ca nasti pe 12! glumesc, nu ma lua in serios ca nu pot sa prevad asta. nici esoteric, nici astrologic...
cum ti se pare programul pe care ti l-am facut?

cred ca l-am impresionat pe bebe putin ca parca si-a retras piciorul din gatul meu (nu era departe)


http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Anca_Mirela am pozele cu burtica sub steagul canadian.
Felicitari proaspetelor mamici, sa va traiasca bb-lusii grasi, sanatosi , voinici si frumosi!
Alina, sper sa se intimple si la tine in curind!
Ma intrebai de soacra… care soacra? Am scos-o din peisaj cu desavarsire! Ma simt atit de bine, nu vreau sa-mi mai aduc aminte de ea …ce cosmar!!!
Si mie mi-a placut mult mesajul lui Doru, sotul Feliciei. Sa va traiasca puisorul!
Anda, ai dreptate, este liniste in schimbul de noapte…eu am cam incetat cu insomniile ( poate dorm mai bine din cauza ploii? ) inca ma trezesc din ora in ora dar stau intepenita in pat pina ma ia somnul.Astazi am fost puturoasa rau, zac hartiile deasupra si pe linga biroul meu si nu am miscat nimic…nu am avut chef, a fost o ploaie din aceea mocaneasca, care te trage la un somn…de abia mi-am facut curaj sa ies putin din casa sa ma plimb.
Ieri am fost o vrednicuta si astazi o mare puturoasa, nu am cu ce ma lauda, efectiv…pai daca mai am zile din astea de puturosenie, nu-mi convine, ramin cu multe in urma si nu-mi termin listuta…
In rest ma simt bine, as putea spune ca foarte bine avind in vedere ca sarcina este avansata ...ma gindesc sa nu apuc zodia Capricornului, ca nu as vrea...glumesc!
Astazi a nascut o versioara de-a mea , locuieste in Ottawa, i-au provocat dilatatia si intr-o ora era deja 9 cm , mi-a spus ca a durat 20 de minute dupa aceea, nici nu a avut timp sa-si dea seama ce s-a intimplat…avea 40 si vreo citeva zile …micutza ei a avut 3,500.
Pai asa o nastere, vreau si eu! Ei bine, ea are 22 de ani… mi-a spus ca s-a plimbat zilnic pina nu-si mai simtea picioarele, asa a auzit ea ca este bine ca sa ai o nastere rapida si uite ca de asa ceva a avut parte.

Va pupicesc dulce,

Ina si bebelusha linistita 37+

Virsta puisorului meu:
http://tickers.baby-gaga.com/p/boa336pp_.png



Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

cine vorbea de insomnii???
uite-ma si pe mine... mot cu noaptea in cap!! n-am stare. acum vad ca vb de luna plina... pai mai lipseste sa ies pe balcon si sa urlu la ea!!! da' poate n-am somn pt ca sunt varcolac
mi-am facut un ceai cald, am zis ca poate adorm la loc. vax. mai rau m-am trezit. foame nu-mi e, si cu ceaiul ala au dat matzele un concert de-au trezit fata. iar acum am spectacol.
si vorba lu' anda, rau sa nu fie nimeni in schimbul de noapte! poate n-ar strica sa facem un program de garzi!! e messenger, iar nimic... doar doua calculatoare uitate probabil deschise.
apropo ma ina, pe unde umblai aseara?? si cum de n-aveai chef de-o barfa mica?? auzi, sa uiti de soacra...pacat ca in drum spre casa avionul nu traverseaza triunghiul bermudelor!! cred ca ai fi fost foooooarte fericita!!!

alexandrina, cine e mara?! ca nu pricep... in mod sigur nici eu nu i-am vazut mesajele daca inca e moderata...

so, ziceti ca la luna plina se naste... cine mai naste azi??? ca ieri chiar a fost de lucru la listutza. dupa previziunile astea cu 18 ore inainte si dupa, chiar ar trebui sa batem recordul enuntzat de lavi.
alinus, tu chiar vrei sa fii prima gravidutza de noiembrie-mamica de decembrie???

si inca ceva... daca le stiti pe-astea cu luna plina, ia ziceti, cu ninsoarea cum stam?! avem iarna de noiembrie sau nu?! n-am mai prins nici o stire, nimic... v-am zis ca am eu un "pitic" cu fulgi mari si copil in brate... asa ca daca ninge, eu nasc!

hai ca am batut destul campii, ma duc sa mai bantui si pe forum nitelus!! poate poate adorm!

Cristina 37+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput