Endometru,ovulatie,temperaturi,monitorizari-76

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Luna asta o sa fac si eu monitorizare, dar nu stiu care ar fi cele mai potrivite zile, daca eu am ovulatia in ziua 15. Sa fac in zilele 10-12-14? Ma puteti ajuta cu un sfat pls?

bubulina1 daca tu ovulezi abia in ziua 15 ... io zic ca incepi prea devreme din ziua 10 monitorizarea.
Oricum o sa-ti spuna si dr.
Neaparat un eco cu sonda vaginala, si neaparat monitorizarea sa dureze pana dupa ovulatie ... sa fi sigura ca a avut loc. Incepe din ziua 12 apoi 14 si 16. In rest ... depinde de competenta dr. si de corpul tau cum reactioneaza.

Iepu - drag intru si io din cand in cand ... cum pot.
Mishu - hai mama .... mai iesi si tu la interval ... ca acusi se arata capitolul 100. Noi astea vechi ... stim de ce ...
Va pupa fata pe toate.


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

DICIULE pina una alta ne tratam de raceala...daca va avea urmari,vom gasi noi o reteta, ceva si pt burtici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

da...si zici tu Piccaflor ca sa amestec lapte fierbinte cu tuica si miere?...se boate bea kestia asta?...

anda

DICIU&LICIU

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Merci mult Mirona! Chiar asteptam si eu un raspuns, tinand cont ca nu am experienta in monitorizari si saptamana asta trebuie sa ma programez!
Alexia27, felicitari pentru ISA! Sa dea Dumnezeu sa fie cu okisori!
catty, bafta multa la eco! poate totusi e bine si uterul e intreg!
Simonette, am citit pe un site strain ca la sarcina colul e intr-adevar sus, ca si la ovulatie. Asa ca ai toate sansele sa fii ! Nu ai de ce sa te temi de testul de urina, eu zic ca ai depasit cu mult perioada cand ar fi trebuit sa-l faci. Bafta!
piccaflor, ti-ai facut analizele? Cand vii in Romania?

"Speranta moare ultima"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Bubulina,mie imi e mai mult scarba sa-l fac...pe-al doilea, ca am facuit unul deja, sambata si era negativ!

Despre minitorizari, iti pot spune ca pe mine dr. ma cheama in ziua 12, si in functie de dimensiunea foliculilor, imi spune cand sa revin!Iti doresc succes, si sa vina mai repede bebele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Dana _p imi pare rau de ce ti se intampla.Sper din tot sufletul ca finalul sa fie unul fericit.
Simonette

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaishappy spune:

pentru toate fetele!
Acusi ma duc la cabinet si sunt cu inima inghetata!Sper sa fie bine si dupa calculul meu cu ovulatia in ziua a 9 a azi s-ar implini 14 zile,deci mare lucru nu se poate vedea!Nu ma doare nimic , fac incontinuare antispasmice si ceea ce e nu e bine deloc mucus maroniu !
Oana mai mult nu pot sa spun ca sunt terminata nu ma pot concentra deloc!Bine macar ca se poate salva trompa mi-a mai venit si mie inima la loc!De la injectii vad in ceata vreo 15 min asa ca acu abia scriu!
Cate un pupic pentru toate!
Intru cand ma intorc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Mirela,bafta multa scumpa...speram sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Va tin pumnii tuturor si facen galerie in cor.
Simonette: ma rog sa fie cu ochi la tine, ca si eu ma pregatesc de IA si as avea nevoie de stimulente...

Mi-am cumparat deja clostilbegyt, care spre surprinderea mea e destul de ieftin (eu ma obisnuisem cu pretul de la Gonal F)...) - 105.000 cutia cu 10 pastilute. Ar trebui sa iau 5 pastile, din ziua 3 pana in ziua 7. Astept insa cu infrigurare rusii, care ar trebui sa vina sambata sau duminica.

Sa va povestesc mare patanie. Eu, fata constiincoasa, am inceput sa-mi iau TB de la i nov. Am avut deja ovulatia (pe 3 sau 5 nov., nu se stie f. calr, ca au fost 2 cresteri spectaculoase de temp). In rest, 36,8 sau 36,9. Insa duminica dimineata ma trezesc la 7, pun termomentul si adorm la loc. Ma trezesc la 8.30 - temp - 37,1. Zic: nu a fost luata la aceleasi ore ca in celelalte zile, de aici cresterea. Azi dimineata ma trezesc la 6.45, pun termometrul, il scot la 7 - temperatura - 37,2. Racita nu-s. De unde atunci cresterea asta? Ca nu are cum sa fie bb. Am ovulat pe trompa infundata, sotul are azoo iar luna asta nici macar nu am prestat in zilele fertile. Deci? astept si eu sa vad cand mi-or veni rusii.

Tema pt. acasa (adica intrebari la care sper sa imi raspundeti):
1. cand se ia clostibegytul? In ce perioada a zilei? inainte sau dupa masa?
2. cat timp trebuie sa stea termomentul inauntru? Eu il tin 15 min? O fi suficient? Prea mult?

Multam fain si pup toate fetele prezente si mai putin prezente. Sa vina mosul numai cu vesti bune.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Tabi, la 7 zile de la ovulatie progesteronul este maxim , de aceea este posibil sa mai fi crescut TB. Si mie mi se intampla la fel, in perioada respectiva am cel putin un grad mai mult decat in celelalte si sta acolo sus cateva zile, apoi cand se apopie uratii scade cu 1-2 grade. Nu e necesar sa tii termometrul atata timp, maxim 5 minute e suficient, eu nici macar atat nu-l tin caci am observat ca daca imi iau temperatura vaginal creste imediat pana la o valoare si apoi sta. Ce durata are CM la tine? In 5 noiembrie in a cata zi a CM erai?

"Speranta moare ultima"

Mergi la inceput