Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Mirela, bine ai "revenit"!!!!
acus deschid si eu sa vad pozele, abia astept!

fetele, am descoperit care era al treilea ghinion... nu nasc, ca tocmai vin de la spital si bebelusa mea mai vrea sa stea.
dar dupa ce am plecat eu de-acasa iar au dar canalizarile pe rascoale deasupra mea... iar imi curge in baie, cei de la 4(eu stau la 3) is deja cu nervii la pamant, si varianta instalatorului cica intre mine si ei e infundat... si inca nu stiu daca o sa-mni faca praf peretii, dar nu e exclus.

asadar, m-am linistit cu ziua de 13... au fost cele 3 ghinioane


Cristina 37+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Neata la toata lumea!

Tot pe aici sunt dupa o noapte in care am dormit atat de bine, azi a iesit si soarele un pic, ce mai parca sunt mai optimista! Insa bebele tot in burtica vrea sa stea! Asa ca doar maine voi sti data exacta cand nasc :))
Gandacel, Ancaloredana, voi cum stati? Nasteti sau nu?

Pupici si ganduri bune la toate,


Alina si Bebitza Amalia 40 fix

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Mirela.... sa-ti traiasca !!!
io ma uitam cu interes la ce reactie avea cosminel... pare incantat de noul membru al familiei! mi-a cam dat insa fiori poza cu ei doi in patut... pls spune-mi ca e doar pt poza si nu vrea sa doarma acolo !!

hai alinus, sa mai scurtam nitel lista aia "in asteptare"!!! gandacel, anca... incepem sa facem galerie!?

Cristina 37+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

'Neata!
bb_alinus, eu una n-am nici un gand de nascare... Deja nu mai pot, zau asa! De o saptamana incoace imi e mai greu cu fiecare zi! Ieri am fost in Carrefour, ziceam eu, pentru ultima oara pe anul asta. Dupa care am pus de o masa cu familia, ca cine stie cand mai reuseam! Cu gandul ca azi-maine bebe-ul o sa stea unde ii este locul, adica in patutul pe care l-am instalat tot ieri!
Daca eu nu sunt pregatita sa nasc, atunci cine???
Maine ma duc la doctor, sa-mi spuna ce se intampla, ori la cezariana... Nu m-am hotarat inca. Eu ar trebui sa nasc prin cezariana, insa cand da corpul semne ca e pregatit. Deocamdata, nimic!!! In afara de dureri tot mai mari in partea de jos a burtii si faptul ca anumite miscari ale lui bebe imi blocheaza cu totul fesa dreapta si piciorul pana jos, de zici ca-s handicapata.
Hai sa ne asezam la linia de start si sa vedem ce se intampla!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

anamari pana acum, ori te-ai dus la spital, ori ai nascut acasa!!!! Daca cumva nu te-ai dus la spital si nici n-ai nascut acasa (varianta cu probabilitate f f mica), du-te cat mai repede la spital. Exista posibilitatea sa-l mai tina pe bb la tine in burtica, desi membranele sunt rupte, dar cu antibiotice si control medical strict. Pt ca odata ce se rup membranele, bb nu mai e protejat de germenii din mediul exterior.

Eu asa am patit acum, pierdeam lichid si sange roz si aveam contractii cam la 13 minute si m-am dus de urgenta la spital.

Ai fost prea harnica, draga mea!

Mirela Anca bine ai revenit! Chiar mi-era dor de tine si de Lavi.

Cristinamh si eu voiam sa te apreciez pt simtul practic pe care il ai si dai o gramada de sfaturi utile. De exemplu ala cu invelitul tamponului de vata in fasa de tifon - eu tot asa fac de cand mi-ai dat tu ideea. Plus cu caruciorul Mariei-Alexia exact asta voiam sa-i zic si eu. La al meu poti sa intorci scaunul cu fata sacu cu spatele, demontandu-l de pe suport si montandu-l invers. Dar manerul nu e reversibil. In schimb are toate celelalte calitati enumerate de Maria asa ca il consider un carucior bun.

Maria-Alexia am energie si timp de forum pana e soacra-mea la mine si face toata treaba plus se mai joaca si cu Silvia. Dupa... oi vedea. Plus ca Nati e f f cuminte.

Derspre mameloanele de silicon am scris eu, cu argumente, recent, dupa ce m-am intors din maternitate. In principiu mai bine fara, se stimuleaza mai bine productia de lapte daca bb apasa direct pe piele. Mai bine te chinui la inceput sa-l inveti pe bb sa prinda corect. Am experienta vasta in domeniu mameloane - la Silvia am alaptat doar cu ele pana la 5 luni, nu a mai vrut fara.

RaluD si fetitele mele sunt f f diferite intre ele. Cu olita, la noi a mers motivarea cu 'acum esti fetita mare". Dupa 2 ani.

Lauzelor cum mai stati cu lohiile? La mine inca sunt rosu inchis-maronii, la 2 saptamani si 2 zile de la nastere. Maine merg pe la sa vad daca e OK, sunt cam ingrijorata.

Lavi02, va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna fetelor!Eu am fost nitel trista pana ieri cand mi-a zis dr. ca dupa 24 nov. pot sa nasc oricand desi dnp-ul meu era dupa 10 dec.Acum sunt in sapt. 35 si trebuie sa stau numai in pat.Ieri am fost putin in obor si nu ma simt prea grozav.Am convocat de urgenta ajutoare in gospodarie( mama) ca sa fac efort.Saptamana viitoare imi fac si bagajul de spital, cumparaturile le-am terminat deja.

Vroiam de mult sa va intreb, PUTEM TINE FLORI IN CAMERA LUI BEBE?eu am doua violete de parma si o muscata mititica in camera lui si nu stiu daca e bine sau nu sa le las acolo!Voi ce spuneti?

A, era sa uit , am fost ieri la eco si bb a luat 300 grame intr-o saptamana!!!!A ajuns la 2, 7 kg.Stiu ca nu e gras dar e important sa fie maturat nu neaparat gras!( stiti cum spune vulpea:)

Duminica frumoasa!

Ilenutza, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

mai ilenutza dar chiar e ceva cu DPN-ul asta de 10 dec. Chiar nu-l vrea nimeni? O lasam pe Anda singurica.

Pentru mine, intr-un fel, e mai bine, ca innebuneam sa astept pana atunci. Voi vedea si eu marti ce greutate are Ilinca si o voi lasa pe doctora sa hotarasca -- cum e mai bine.
Cat despre flori, depinde de spitalul in care nasti. Eu nu stiu nimic despre Giulesti, dar parca nu avem voie. Cu siguranta nu, daca voi sta cu bebele (am inteles ca e un salon - 11, parca, unde poti sta cu el).

PS: Tu esti sigura ca esti in 35 de saptamani? Eu am calculat ca pe 10 nov terminam 36 de sapatamani.

Felicia 36+ 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

felicia si ilenutza, noi avem acelasi DPN, dar um diferite vad...probabil dpn ni s-a comunicat de catre doctori in baza unor calendare diferite... al meu are o rozeta din-aia, dar am vazut ca toti au... dupa um, eu am 36+2, felicia 36+3 si ilenutza 36 +6, adica aproape 37! Si de ce, ma rog, vreti sa ma lasati singura? L-am intrebat pe gine daca are sanse sa se nasca pana in 22, scorpion si a ras: he, he, e devreme...Ete fleosc, poate e maturat, vorba ilenutei...Si toti prietenii mei fac misto de dorinta mea de a naste mai devreme, cica baietii sunt mai lenesi si sigur depasesc termenul!!! Sunteti contra mea!
mirela-anca, bine ai revenit!. sa-ti traiasca!
ana-mari, chiar pierzi lichid? du-te oricum la doctor daca e asa. ori nasti ori trebuie sa opreasca pierderea de lichid amniotic.
ripley s-o fi intors acasa?

bic, sa nu crezi ca nu vreau sa fac astrograma smarandei. nu mi-ai dat locatia (statul si localitatea) si ora locala. te astept.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

xandra, nu ma deranjeza, mie imi place, in limita timpului pe care-l am, altfel nici nu le faceam...acum am intrat si-n prenatal. da'ma mai duc 3 zile cate 2-3 ore la serviciu, sa-i arat niste chestii celui ce ma inlocuieste. da-mi pe mail datele, cu ora CAT MAI EXACTA poti.
ia te uita, mai am o steluta la numele utilizatorului...cica acum sunt membru matur

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by anda77

felicia si ilenutza, noi avem acelasi DPN, dar um diferite vad...probabil dpn ni s-a comunicat de catre doctori in baza unor calendare diferite... al meu are o rozeta din-aia, dar am vazut ca toti au... dupa um, eu am 36+2, felicia 36+3 si ilenutza 36 +6, adica aproape 37! Si de ce, ma rog, vreti sa ma lasati singura? L-am intrebat pe gine daca are sanse sa se nasca pana in 22, scorpion si a ras: he, he, e devreme...Ete fleosc, poate e maturat, vorba ilenutei...Si toti prietenii mei fac misto de dorinta mea de a naste mai devreme, cica baietii sunt mai lenesi si sigur depasesc termenul!!! Sunteti contra mea!



Mai, anda, ilenutza nu stiu ce are, dar a mea, fiind fata, e grabita rau (repezita ca ma-sa, cum zice Doru). Dar nu e o regula - vezi cazul lui Bic.
Tu-ti dai seama ca de maine eu merg in fiecare marti cu bagajul dupa mine la control? Nici nu-ti poti inchipui cum e.
Parca ai vrea sa se termine, dar te gandesti ca poate e mai bine sa stea. Nici nu mai stiu ce greutate are. Am spalat tot, am montat, tot si deja de ieri am emotii - cum o fi, m-o mai pasui sau vine "momentul zero"?
Dar am mai auzit cazuri carora le-a spus sa stea linistite, ca e colul scurt, scurt si cand colo s-au odihnit atat de mult incat nu mai voia bebele sa vina nici la DPN.
Eu atat retin din controlul de lunea trecuta - "nu apucam decembrie". Sper ca temperamentul Ilincai sa nu fie influentat de vreme si sa iasa
o morocanoasa, ca luna noiembrie. Parca decembrie, e mai vesel.
Dar Doru a zis ca nu vor bebeii de decembrie sa-l rateze Mos Nicolae.

Mergi la inceput