Mamici de martie-aprilie 2006(26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Aida, cred ca vorbesti de pantaloni 3 in 1, cu partea elastica care se pliaza in 3 feluri asa incat poti sa porti panatalonii pana ce nasti... Si mie imi plac, doar ca mai cad de pe mine, tb sa-i tot ridic, o sa-mi fie mai buni mai incolo. Dar pt lunile astea mi-am mai luat si direct cu talia joasa, tot cu portiune elastica dar cu intaritura, imi tin burtica asa bine...

KIM & p’tit bout d’chou

photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Scuzati, finalul (am trimis mesajul prea repede)
poze cu burtica vesela
poze cu lucrusoare de bb

19+

KIM & p’tit bout d’chou

photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Tot eu...
Am gasit un articol super despre dezvoltarea bebeului in burticel:www.lumeanoastra.com/forum/viewtopic.php?t=115" target="_blank"> cititi aici

poze cu burtica vesela
poze cu lucrusoare de bb


19+

KIM & p’tit bout d’chou

photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

kim,
foarte interesant ce ai gasit, multzam!
si da, este vorba exact despre pantaloni 3 in 1 :) desi-mi sunt larguti, ma simt excelent in ei :)

si am gasit si eu www.madsci.org/posts/archives/may99/926712025.Me.r.html" target="_blank">ceva interesant, despre lichidul amniotic (in engleza)


16+


Se mareste clanul :)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manu spune:

Tina, am vazut si noi pozele, foarte frumoase.
Tcelen, na bucur f mult c ate simti mai bine si nu-ti ma fa atatea griji ca nu o sa duci sarcina la termen. Important e sa o ti pana la 32 de saptamani, mie asa mi s-a tot spus ca atunci ar avea toate organele bine formate. Vreau sa-ti spun ca in ziua in care am facut 32 de saptamani am fost f fericita, iar la 32 s si 3 zile am nascut prin cezariana partiala. Eu una m-am refacut f greu dupa operatie, m-am dat f greu jos din pat cu niste dureri ingrozitoare. Si cred ca m-a durut operatia cam o luna dupa, mergeam un pic cocosata ca asa imi era mai bine. La mine a fost mai greu ca la 5 zile dupa nastere a trebuit sa plec acasa, iar fetele au mai stat aproape 4 saptamani in spital si trebuia sa ma duc zilnic la ele sa le duc lapticul si sa le alaptez. Faceam mai bine de o ora pana acolo cu metroul si apoi mergeam ceva pe jos. Dar sa stii ca am vazut mamici operate care s-au refacut f repede, a 2-a zi mergeau cu bebele in brate prin camera si nici nu se plangaeu ca ar avea dureri.
Ai grija de tine! Ma bucur ca are cine sa te ajute, asta e cel mai important.
Ciuf, LA multi ani pt Luca! Sa creasaca mare si sanatos!
Loriana27, bine ai venit! Sa ai o sarcina usoara in continuuare si o nastere la fel!
Fetelor am si eu o intrebare pt voi. Cum poate fi bebe afectat de emotiile mamei? Acum 2 zile am avut o zi ingrozitoare. Fetele se jucau si una din ele a cazut si s-a lovit la nas, a inceput sa planga, apoi s-a ridicat a facut cativa pasi si a cazut pe spate. Nu-mi dau seama daca si-a pierdut si cunostinta, dar a cazut ca si cum i-au fost secerate picioarele. Am ridicat-o a inceput sa tuseasca, dadea parac sa se inece si in gurita avea numai mucoasa si facea asa de urat de ziceai ca se astupa. I-am bagat degetul in gurita ca imi era frica sa nu i se duca limba pe spate. In timpul asta tot incerca sa tuseasca dar nu reusea. In mucoasa aia au fost si cateva firisoare de sange. Totul a durat cam 5 min, dupa care a inceput sa vorbeasac cu mine si sa-mi spuna ca i-a facut sora-sa vant. Am fost cu ea la urgente la neurochirurgie si e totul bine. Eu am fost socata, nu mai eram in stare sa zic nimic si tremuram din toate inchieturile. Acum ma tot gandesc cat de mult l-a afecat pe bebe toata treaba asta.

Va doresc un weekend cat mai placut!
Manu

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mey e belea cu lunile astea! Uitati-va la pagina de inceput a site-lui DC, la Odiseea sarcinii, unde prezinta si desene si spune despre fiecare sapt de sarcina, abia de la sapt 19 scrie ca e sarcina in luna a 5a

Nshiro am iesit mumoasa foc, m-am si tuns si pana la urma l-am iertat si pe sot (dupa 3 zile de morala si cearta si dormit in camera copilului-el) O sa incerc maine, cu sora-mea sa pun si eu niste pozici, ca am ramas codasa. Maine cred ca intru sa va cer sfatul la facutul contului pt poze

Nici mie nu-mi vine a crede cum imi creste burtica, de la o zi la alta; si bebelina misca asa de tare, ca uneori ma doare in burta.

Edutu bine ai venit si sarcina usoara

Aida eu am 21 de sapt de la UM si la eco exact asa imi arata; si tuu ai 18 saptamani

Serj eu am o colega care pe timpul sarcinii asa a avut niste bubite din astea, ptc avea fata; cine stie poate si tu tot de asta

Ama Kaly 16 saptamani, a cate 7 zile, ai sigur



Laura cu 21+
Puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcelen spune:

MANU,multumesc mult pentru incurajari si pentru ca iti faci griji ptr mine,aaaaaa si ptr ca mi-ai raspuns la intrebarea cu cezariana!incerc sa gandesc cat mai pozitiv si sper ca o sa ajung cu bine cat mai departe!te pup si ai grija de tine si bebelul din burtica si stai linistita ca si eu mai trec prin faze din astea cu baiatul meu care e mai mare si vad ca bebelul e bine merci!totusi incearca sa fii putin mai calma si sa nu intrii in panica!ti-am vazut pozele cu fetele sunt niste papusi,asa sunt de frumoase,sa-ti traiasca!

NSHIRO,multumesc mult de incurajari!te pupacesc dulce-dulce

T.CRIS & POZE CU BAIETELUL MEU,CU FAMILIA , NUNTA(PE POST DE NASI)SI POZE NOI CU BURTICAAA!
http://community.webshots.com/user/cristinasilviu
http://lilypie.com/days/060210/3/24/1/+2/si,fetita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MP spune:

Buna ziua fetelor! Ce faceti azi intr-o zi asa de mohorata si de friguroasa?Sau la voi e soare?Am iesit putin pe afara si e asa de urat...si mai si ploua.

Noi suntem bine,sarcina merge bine...parca se mai vede si la mine burtica si pe bebe il simtim din ce in ce mai bine.Acum ne pregatim sa mergem la ziua unor prieteni de-ai lui Vladut.Dar nu inainte de a va saluta putin!

Tina,sa fiti fericiti si sa va iubiti asa ca acum si peste 50 de ani! Si sa aveti copii frumosi si sanatosi!Am citit povestea casatoriei voastre si am vazut si pozele.Frumosilor! sa va dea Dumnezeu o viata asa cum v-o doriti!
Tcelen,imi pare rau sa aud ca ai probleme,dar vei vedea ca va fi bine.Trebuie sa ai grija un pic de tine si va fi ok.Cat despre cezariana,si eu am facut la prima sarcina.Am aflat in ultima saptamana de dinaintea nasterii ca va trebui sa fac cezariana.Motivul?Bebe nu era in pozitia corespunzatoare pentru iesit...Si m-am panicat,na,am crezut ca cezariana e cel mai ingrozitor lucru care mi se putea intampla.Dar nu a fost asa.Ma consider o norocoasa ca s-a intamplat asa.Le auzeam pe femeile de la sala de nasteri cum se chinuiau...si nu va spun...Mi se ridica parul pe mine.Eu am facut cu anestezie generala si a fost bine.Am avut senzatia ca visez ceva frumos...si cand m-am trezit mi l-au adus pe Vladut...l-am alaptat un pic din pozitia culcat...a fost frumos.L-am avut tot timpul aproape pe sotul meu si apoi pe mama.Ea m-a si ajutat sa ma dau jos din pat si sa fac primii pasi care sunt cei mai grei.Eram curajoasa rau si ma plimbam intr-una pe holuri pentru ca imi spusese doctorul ca daca ma ridic repede ma duc repede acasa.Si eu exersam de zor.Si asa duminica dimineata m0au operat,iar marti la pranz eram acasa la mine.M-am refacut repede si a fost bine.Deci,va fi bine! Trebuie sa ai optimism si incredere in Dumnezeu.
Ciuf,la multi ani pentru Luca! Imi pare rau sa aud ca e bolnavior...Ti-au spus doctorii ce are?Sa imi spui si mie cum se manifesta si ce ti-au zis doctorii ca am si eu unul mic care tuseste si sforaie noaptea.Mi-au spus joi dupa-amiaza ca cica e posibil sa fie bronsita astmatiforma.Eu ma rog la toti sfintii sa nu fie asa si saptamana asta mergem pentru mai multe investigatii la un alt spital. Insanatosire grabnica micului Luca!
Nshiro,da doar un kg si un pic desi as fi vrut si eu sa am ce arata la lume...sa am si eu o burtica mai vizibila...mai ales ca e si iarna si cu hainele astea nu se vede nimic.Stii tu cum e...ne dorim mereu ceea ce nu avem.Important e ca bebelusii sa fie sanatosi.Sanatate multa si tie si bebelusului tau!


O zi minunata in continuare tuturor,sanatate multa si numai bine!

21+






Pozele noastre
Monica,
Vlad Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:


Fetelor ce ti-e si cu calculele astea..Laura Ioana macar de saptamani sunt si eu sigura..cu lunile nu stiu cum mai e..eu credeam asa:12sapt=3luni,16sapt=4luni,20sapt=5luni etc.daca nu e asa luminati-ma si pe mine Aida_o pai eu calculez de la UM ca asa imi calculeaza si dr si ecografu..in plus data conceptiei n-ai de unde s-o stii sigur.unele avem ovulatia mai devreme altele mai tarziu..de aia am 16+sapt(de la UM) Lamurit? nshiro pai baietel sper sa ramana nu ne-a zis sigur dar ne-a aratat "cucul" deci dak era fata vorba ta,ce putea sa aibe intre picioare?noi deja ii spunem Seby iar eu sunt convinsa ca e baietel,poate nu-i dispare cucul dintre picioare ca atunci sa vezi surpriza! Inca ceva,cum faci tu de raspunzi la toata lumea??Ca as vrea si eu sa fac asa da nu ma tine memoria
poze bebe eco:
http://community.webshots.com/album/481016601qXGbAhio16+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ama Kaly pai in cazul asta sarcina ar avea 10 luni

Laura cu 21+
Puiutul meu

Mergi la inceput