Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Fetele, va scriu si eu cum a luat Miruna pe saptamini, poate foloseste cuiva pt comparatii; eu ii dau doar sin, nimic altceva (+ si - sint referitoare la saptamina precedenta): nastere: 4660 g, 1s: - 320 g, 2s: + 110 g, 3s: + 500 g, 4s: + 300 g, 5s: + 100 g, 6s: + 200 g, 7s: + 160 g, 8s: + 180 g, 9s: + 110 g, 10s: + 100 g, 11s: + 150 g.

Deci azi, la 11 sapt, are 6.250 g, cu 1.590 g mai mult ca la nastere. Creste greu, da' creste. Am ezitat de multe ori, sa-i cumpar lapte praf, sa nu-i cumpar ... si de fiecare data tot zic ca mai astept, sa vad ce se intimpla. Teoretic, ar fi trebuit sa ia 25-30 g pe zi, adica sa aiba un plus de 1.925 - 2.310 g. Eu as vrea sa-i dau Humana in caz de nevoie, nu stiu de unde mi-a intrat mie in cap ca e mai bun, cu toate ca multe cunostinte folosesc Nan. Dar promit sa fac un research pe net, sa vad care e mai bun, si va zic si voua.

Ioana, mama Mirunei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Ioana Alexandru a papat 2 mese cu lapte praf cand l-am lasat cu sotul ..i-am dat Humana 1 .
La dispensar mi s-a recomandat Humana sau milumil..cica ar fi cele mai bune.

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Si eu am Nan 1 pregatit, in cazul in care...... e nevoie. Luat la recomandarea unor persoane care au folosit diferite lapturi.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Buna fetelor,
Am fost le eco de sold ieri si sunt ff fericita,ne-a zis dr ca nu are nimic si ca s-o tinem totusi preventiv cu 2 pampersi pana la 4 luni,apoi sa mai facem o eco .

Ioana,vad ca nici Miruna nu are un ritm de crestere constant,are luni in care a luat sub 200 si totusi per ansamblu e bine si fara lapte praf.
Eu ii mai dau fetei si cate un bibe de lapte praf pe seara ca simt ca nu prea am lapte,ii dau Nan ca cu el am inceput si mi-a zis si dr. ca ar fi bunicel,vad ca unii pediatri prefera milupa..

kristinutza,fii optimista ca totul va fi bine,cum au zis si fetele,important e ca ai descoperit din timp si ca se poate rezolva.Si Bianca are piciorusele in interior si ii fac masaj zilnic chiar daca dureaza cateva luni ,in final o sa fie bine.Nu te mai stresa ca nu-ti face bine la lapte,iti spun ca asa am patit eu si uite ca-mi pare rau acum ..fata si-a revenit dar eu nu mai am atata laptic..dar ca sa creasca trebuie sa facem ce e mai bine pentru ei,chiar daca ar fi si lapte praf.

alinam,muguet sunt depozitele albicioase de pe limba si mucoasa bucala..margaritel ii mai zice..

fetelor,e la secret parola de pe sept-oct de nu vrea sa mi-o da nimeni

Ce program frumos au bb vostri,va invidiez...la noi e ca la nimeni..toata ziua doarme si de pe la 20 cand ii fac baita sta treaza pana la 3-4..nu mai astiu ce sa-i fac sa adoarma,credeti ca e bine s-o trezesc ziua??
Voi iesiti afara azi ,ca ma uit ca e cam ceata??


http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Salutare! astazi avem 2 luni si situatia este urmatoarea: 5,400 kg (+2,700 fata de nastere - adica dublu) si 56 cm (+9 cm). De mancat mancam Humana1 si este Ok. Eu aveam o fixatie cu Milumil (fetita nasilor mancase Milumil si a avut o evolutie f buna) dar asa s-a intamplat, am inceput cu Humana si vad ca-i merge f bine. Vaccinul a trecut cu bine (am facut varianta clasica), i-am dat preventiv eferalgan sirop si in afara de o usoara pofta de mancare (care s-a remediat in cursul noptii) copilul a fost OK. Mie mi s-a parut chiar mai linistit. Cu mancarea si-a revenit dedfinitiv acum, cand urla de foame la 2,15 ore de la ultima masa. A hapait tot dintr-o miscare si acum nu se-ndura sa doarma. Iar la jucaria minune am ramas fara baterii si merge de parca a facut discul sant. Planuim o deplasare in Cora si Metro. Cu cupil cu tot, bineinteles!

Mimsi si Alexia(10.09.2005) http://community.webshots.com/user/AlexiaMaria2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile de botez;
- m-am vopsit blonda (ha, ha, ha) ca sa imi pot justifica neuronul lipsa.
Cred ca de cand stau acasa, am mai putini, zau.
- noi am cumparat cutii de bomboane Heidi din acelea ambalate gen cadou cu fundita rosie la care am atasat o poza a Ancutei.
Pe spatele pozei am scris ceva cuvinte de multumire + data botezului + numele + ' Fiti cu ochii pe mine in continuare sa vedeti ce fetita voi ajunge'.
- ieri m-am si intolit cu un costum clasic fusta cu sacou dar din lana. L-am gasit la 1.300.000rol
- soacra-mea i-a cumparat un sac de dormit Tchibo.
Asa ca puteti sa ne considerati si pe noi membri in clubul TCM.
- a, am terminat de aranjat si marturiile.

Imi este super drag sa fac toate aceste pregatiri ptr Ancuta.
Sa il vedeti si pe Victor si-a invitat un coleg sa il ajute la decorarea salii de la restaurant.
Are baiatul responsabilitati, ca deh, e 'big brother'.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
http://photos.yahoo.com/cristina77g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

buna fetelor
noi mai avem inca probleme cu buricul tare greu se vindeca,mergem saptamanal la medic la control.azi ne-a cantarit si pe noi d-na doctor avem 5620 adica +2380 la 7 saptamani de la nastere.si noi tot Humana mancam.mi-a zis sa incerc sa -i dau cam 800ml pe zi altfel va fi foarte gras daca continua asa.de ex de sapatamana trecuta pana azi a luat in greutate 420gr.
pupici mihaela si micutul Dennis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Fetelor, ne laudam si noi cu poze de la botez. Sunt cam multe si n-am apucat inca sa le triez...
http://pg.photos.yahoo.com/ph/nadinutzag/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Codruta tocmai ma laudam ca nu prea mai avem probleme cu colicile...am avut o criza adineaori fiindca eu mancat si ciocolata si miere .
Referitor la kg luate stam cam asa:
am plecat de la 3500gr
-in prima luna +1500 gr = 5kg
-in a 2 luna +1150 gr(cu 2 mese cu humana1)= 6,150kg

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Ioana, super tare fotograful. Merci mult. Nu am inca filmuletzul dar cred ca si acela va fi super...

Mergi la inceput