Montignac: ce am mancat azi? (65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ponei spune:

Buna fetele,

Adriana nu pot sa cred 3KG, este excelent. Felicitari!!!! (vreau si eu)Tu ce mananci azi?

Laura ai inceput cu o zi inaintea mea, tu urmezi carne, lactate si apoi fructe si legume? Nu este ordinea carne, fructe si legume si apoi lactate? Sau nu conteaza?

Mie imi este frica sa ma urc pe cantar acum pt ca trebuie sa-mi vina si rusii, poate dupa ce trec o sa ma cantaresc, dar pana atunci am sa-l tin fara sa ma urc pe cantar

Ralu nici saptamana asta nu o sa raportez nimic


Andanii ai dreptate si mie imi este greu sa scriu inainte ce o sa mananc, nu stiu ce pofte o sa am

Meniul de azi:
dimineata: o cafea
pranz: un cremwrust polonez mare (arata foarte bine si nu m-am putut abtine sa nu cumpar si eu unul, a fost tare bun)
cina: am bagat niste vitel la tava, impanat cu usturoi (as pune si niste vin rosu peste el sa-l infragezeasca, dar....)

Am si eu o intrebare: la ziua de carne avem voie sa mancam carne cu ardei iute? (sau mustar nemonty?)



_
Ponei mare, vrea sa fie mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laurass spune:

Larra, am primit - multumesc foarte mult. Intr-adevar cred ca e o versiune mai noua decat ce aveam eu.

Am luat pranzul de curand, am mancat mult, dar parca tot imi e foame. Sau mai degraba pofta de ceva ... Oricum cred ca se apropie bucuria si din acest motiv am aceste pofte. Am aproape 3 sapt de regim si nu am mai avut probleme pana acum.

Pupici fi success la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

laurass sigur de la zilele alea ti se trage

ponei eu de maine o sa scriu meniul de ieri asa pot sa scriu 100% ce am mancat si cate cani de apa am baut

ralu eu inca nu raportez ca ma chinui sa ajung dinou la kg de acolo

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Buna fetelor!
Am inceput de ceva vreme sa va citesc dar nu pentru mine ci pentru sot. Si-a exprimat dorinta de a da cateva kg jos asa ca m-am apucat de treaba. Cum a ajuns sotul sa doreasca asa ceva? Un prieten apropiat noua care avea in jur de 100 kg a tinut regimul Montignac si a ajuns ca numai dupa 3- 4 luni sa aiba mai putin de 85 de kg. Dar un rol important in tinerea regimului l-a avut sotia lui care l-a tinut sub observatie. Asa ca am trecut si eu la actiune cu sotul si pot spune ca am reusit ceva. Este foarte important ca persoana care vrea sa slabeasca sa fie constienta ca trebuie sa se abtine de la anumite alimente si foarte important sa aiba ambitie in ceea ce face. La inceputul dietei sotul mai vroia sa se abata de la ce ii dadeam dar l-am amenintat ca nu o sa il mai ajut cu regimul si ca o sa il las de capul lui. Ei, a mers figura si acum mereu sa uita la mine cand vrea ceva. Sa nu va inchipuiti ca regimul il tine foarte, foarte strict, eu ii dau voie din cand in cand sa mai guste cate ceva, dar urmatoarele zile am grija sa se scada din alta parte (ma gandesc ca si el este om si mai pofteste si el din cand in cand).
Regimul l-am inceput in urma cu o luna. Pana acum a reusit sa ajunga de la 96 kg la 91 kg (chiar astazi de diminetata l-am suit pe cantar si i-am vazut fata fericita ca roadele se vad). Inaltimea lui este de 1,75. I-am explicat ca unele persoane slabesc mai repede iar altele putin mai greu dar pana la urma fenomenul se intampla. La el in familie mama lui este mai plinuta si cred ca este si ceva ereditar. Dar iata ca se poate slabi cu putina ambitie si supravegeat. Sa nu va inchipuiti ca sotul meu nu mananca bine, ca il pun sa manance fructe dimineata si atat. dar hai sa va spun cam ce ii dau
Dimineata: iata cateva meniuri
- omleta cu cascaval sau branza, sunculita putin perpelita si o mare salata (aici evit sa ii dau paine neagra/graham sau cu seminte)
De obicei omleta ii fac o zi da o zi ba. In ziua cand nu ii dau ompleta ii servesc
- un iaurt mare (Bifidus cu 0% grasime) - daca vrea poate sa manance numai o felie de paine
- branzica de casa, cateva feliute de salam, o felie de paine de graham sau cu seminte, si o leguma proaspata (gogosar, salata de varza,ardei gras, castravete, rosii), - depinde ce am in casa
- braza cu smantana (maxim 12% grasime), cateva feliute de salam, o felie de paine graham sau cu seminte si o leguma proaspata

La pranz ii fac pachetel - folosesc castronele de unica folosinta cu capac
- de obicei ii fac o salata din: castraveti, salata romaneasca sau chinezeasca, cateva feliute de rosii pentru ornament si ardei capia sau gogosar taiat feliute. Salata o prepar normal cu putina sare, ulei de masline si lamaie. De cele mai multe ori il intreb ce salata prefera pentru ziua respectiva, mai trebuie si ea diversificata din cand in cand
- deasupra salatei ii tai bucatele mici de:
- cascaval si fripturica la gratar
- motzarela (gogoloaie mici de branzica- se gesesc la supermarketuri in cutiute cu saramura), masline tinute in zeama de lamaie, bucatele de carne (diferite tipuri de salam)

Seara, cand vine de la serviciu (orele sunt destul de tarzii):
- fripturica la gratar (vita, porc) - de multe ori pun carnita de vita sau de porc cu o zi inainte intr-un castronel cu diferite mirodenii si ceva vin la macerat. Serara o pun in folie de aluminiu din cea alimentara fiecare bucata in parte si o bag la cuptor 20 de minute dupa care o pun in farfurie cu tot cu zeama pe care o lasa.
- garnitura pentru fripturica:
- naut fiert pisat - frecat cu ulei de masline, sare, boia dulce, putin usturoi si ornat cu patrunjel verde
- spanac
- ciuperci la cuptor umplute cu codite tocate marunt si amestecate cu verdeata din belsug, iar deasupra cascaval ras
- fasole pastai
- andive cu maioneza facuta in casa
- salata de varza cu multa lamaie si smantana deasupra (in loc de maioneza)
- fasole pastai cu zeama de lamaie, verdeata si eventual putin usturoi
- salata romaneasca sau chinezeasca de preferat una mare cu multa lamaie
- carnita de vita inabusita cu legume (putina ceapa, ardei gras, gogosar, ardei capia, rosii) - folosesc oala sub presiune. Evit morcovii fierti
- ardei, dovlecei si rosii umplute cu carne de porc si vita in amestec fara orez - de obicei cumpar carne foarte buna pe care o toc eu acasa
- varza cu carne (un strat varza, un strat carne si tot asa)- la cuptor

Desert: mai rarut dar exista
- ciocolata neagra cu 70% cacao
- caise uscate (care sunt foarte indicate la fel ca si smochinele uscate).
- fructele proaspete nu le mananca niciodata dupa masa. Vad ca s-a obisnuit sa le consuma inainte de culcare sau (mai rara) cam cu 1 ora inainte de a manca. cel mai mult mananca gutui si mere. mai rarut kiwi, cu toate ca este bun. se evita bananele
La sfarsit de saptamana cand mergem in vizita la masa de pranz bea maxim 2 pahare de vin sec sau demisec niciodata dulce. Dar mai scapa la vin si cand mergem la restaurant (cam 1-2 ori pe saptamana) ca nu sunt chiar asa de zgripturoaica sa nu se simta si el bine - dar de la un timp cand suntem doar noi doi la restaurant isi ia doar apa.
Nu il las sa bea nimic pe stomacul gol si vad ca a invatat regula.
Sunt sigura ca stiti si voi ca se evita in mod expres painea alba, pastele fainoase, orezul, cartoful, morcovul fiert, zaharul, alcoolul (in primele luni de regim). Eu m-am obisnuit cand merg la supermarket sa citesc fiecare eticheta in parte - fara zahar si atentie foarte mare la grasimi.

Sper ca nu v-am plictisit prea mult cu povestea mea, de fapt a sotului, dar sper sa va fie de folos si sa va faca sa fiti mai ambitioase cu voi. daca un barbat poate sa se tina de regim sunt sigura ca o femeie este mult mai stricta cu ea in ceea ce priveste alimentatia.
Adevarul este ca odata cu el si eu mananc acelasi lucru si pot spune ca ma simt foarte bine. Eu din fericire sunt destul de slabuta (la 1,73 am maxim 56 kg) si de multe ori trebuie sa imi pun pietre in buzunar cand bate vantul mai tare ca altfel ma ia pe sus. regimul Montignac este bun si pentru persoanele slabute - nu am slabit deloc - dar imi mentine un tonus foarte bun din toate punctele de vedere.
Inca o data scuze ca m-am intins prea mult si am sa va urmaresc in continuare. Sper sa nu va suparati dar o sa va mai scriu cum evolueaza sotul meu.
va pup dulce si sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

MRL, felicitari pentru sotul tau si multa vointa in continuare! In seara asta o sa-i dau si sotului meu sa citeasca ce ai povestit tu.
Azi am mancat ca la carte si spre rusinea mea in 11 zile de regim asta este prima in care nu am nici cea mai mica abatere. Sper sa fie mai multe zile d-astea.
dimineata: cereale cu lapte 0.1
pranz: branza telemea, zacusca, peste la grill cu mujdei de usturoi
gustarea de 15: doua mere
cina (urmeaza): friptura la gratar sau la tigaie cu salata verde maaaaare.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

mrl, feliccitari pt ce faci pt sotul tau. mai, eu nu ma mai plang, ieri m-am cantarit si nu mai aveam kg ala, nu stiu de ce fluctueaza asa greutatea, dar de monti nu ma las. numai daca as scadea si eu sub 70 sa am motiv de bucurie. dar stiu ca e mai sanatos asa, slabind incet, fac sport, saptamana asta numai de 4 ori, de regula de 5. intr-o luna jumate am dat 6 kg (fara si cu monti), asa ca ritmul e bun, doar ca lent.
va pup si we placut

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Revin la raport: 63.0 kile
nu e mult dat jos, dar avand in vedere ca am mancat aproape numai prostii, e super!
Meniul de azi nici nu-l stiu, dar va fi bazat pe carnuri

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Felicitari, MRL, pt sotul ambitios...Si alui meu i-ar trebui, ca are 90kg/1.80m, dar nu vrea deloc sa renunte la paine...
Eu nu am cu ce sa ma laud, aseara in vizita, desi eram la ziua de lactate si tinusem ok pana la ora 18, am dat iama in aperitive si, si mai grav, am mancat si dulciuri. Asa ca...azi raportez 52.8kg, desi ieri dimineata era mai putin...Asta e...continuam...azi fructe si legume...Revin mai tarziu cu meniul exact...

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 7 luni) si Ramona (3 ani si jumatate)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Am venit si eu la raport: 86.5 kg. Se poate modifica si la mine va rog?

  • Data de inceput 01.11.2005
  • GI 89 kg
  • GA 86.5 kg

Cum va este mai usor: asa sa scriu aici sau sa trimit PM?
Pupici si multumiri multe pentru munca cu listuta, care chiar este folositoare, pe mine ma motiveaza.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Laurass

Buna seara,

Fetelor, am o pofta de dulce de mor. O sa continui sa manac fructe pana pocnesc. Sper sa rezist.

Larra adresa mea: laura_ispir@yahoo.com. In mod normal, daca te duci in profilul meu si apoi "trimite un mesaj", ar trebui sa poti sa-mi trimiti un mesaj. Oricum ti-am scris adresa mai sus si iti multumesc inca o data anticipat.

Laurass



Laurass, cand ai pofta de dulce ia o lingurita de scortisoara macinata in gura si bea-o cu apa, ceai sau cu ce vrei tu. Am inteles ca taie pofta de dulce.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput