Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna fetelor!

Am cam tras si eu chiulul in ultimele zile, au fost de altfel si ultimele la serviciu... De azi sunt acasa, in prenatal .
Vineri ma cam melancolizasem, colegii au fost tare draguti - am facut o pauza prelungita de cafea de dimineata, le-am dus prajituri , apoi am fost la pranz impreuna, mi-au luat flori... Ce mai, am plecat lacrimand de-acolo, nu credeam ca o sa-mi fie asa de greu. Oricum voi mai trece zilele astea sa duc hartia de la medic si sa-mi curat calculatorul, asta si ca sa nu fixez asa o despartire brusca.

E o toamna superba in Sibiu, ieri am facut o plimbare lunga prin padure...
Tania, imi pare tare rau de pasa ta mai putin buna, astazi nu mai scapi de plimbare si - sper! - de schimbat gandurile! De-abia astept sa te trezesti, sa ne dai un semn!

Lavi02, mii de multumiri pentru lamuriri, devine mult mai clar totul. Ai putea scrie o enciclopedie pentru mamici . Si pentru tine, dar si pentru celelalte mamici, as mai propune niste teme:
- cum e cu actele, la internare, resp. la externare?
- la curs ne-au aratat rapid niste planse cu pozitii care sa-ti usureze travaliul, nu prea cred ca am retinut mare lucru. Cum decurg lucrurile, te ajuta/indruma cineva in privinta asta, sau te lasa sa zaci acolo pe un pat? Ce putem face noi? Plimbat, pozitii, masaj, ceva?

Mamicile par tare ocupate in perioada asta cu puiutii lor, imi imaginez ca nu mai au timp si de forum. Mirela-Anca, Lavi, de-abia va asteptam cu forte proaspete pe-aici.

Iar de la burticile foarte active mai asteptam un lot de bb spre sfarsitul saptamanii se pare; Ripley, bb_Alinush, tinem pumnii!


Maria & bebik din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Buna gravidutelor! Iata ca mai intru si eu sa felicit noile mamici.
Chiar daca nu apuc sa scriu, va citesc aproape in fiecare zi.
Teolinda adresa mea de mail esTe toadermihaela@yahoo.com. Astep intrebari si imi cer scuze anticipat daca nu voi raspunde promt dar am ceva probleme cu netul acasa. Voi incerca sa fiu promta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Hai a mai aveam o intrebare dar nu stiu ce s-a intamplat ca a plecat mesajul la jumatate. Dagelor voi la cat timp de la nastere este bine sa scoatem bebelusii afara? Dar calatorii cu masina, scurte desigur, cand putem face cu ei?
Va pup
Mihaela 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Noi am luat deja caditza de la obor, una normala cu 200.000, cea mai ieftina, turceasca, frumusica foc.Nu ne-am complicat cu forme, nebunii pentru ca mi s-a parut incomod sa tii nou nascutul in formele alea.La obor au cam de toate dar trebuie sa umbli si sa intrebi din stand in stand.Preturi super bune dar vanzatoare acre, acre...Deh, ce sa-i faci si ieftin si personal amabil, nu prea am vazut!

Am luat si o pilotica cu pernutza , 200.000.Acasa am vazut ca s-ar putea sa fie cam subtirica.Voi cu ce ii inveliti pe bebei acasa?Asternuturi destul de scumpe, 350-400 si din materiale f. aspre.Am vazut finet cu 100,000 dublu lat si ma gandeam sa ii cos lui bebe un rand de lenjerie!Voi ce lenejerie i-ati luat?

Ilenutza, 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

fetelor!

am niste emotii! m-au sunat de la policlinica sa ma roage sa vin la control azi in loc de vineri.N-am mai vazut-o pe doctora de o luna. Dar de saptamana aceasta ne intalnim saptamanal - apropo de ce spunea Joy. Si iti voi spune ce analize mi-a dat sa fac.

Silvia, sa stii ca eu am luat o cadita normala, fara opritori - aici parerile sunt impartite si cred ca daca mama s-a descurcat asa, mai bine sa nu cumva sa chinui eu copilul, poate Ilincuta o fi mai zburdalnica in cada, stiu eu?

Ilenutza, si eu am dat de niste vanzatoare asa de obosite la Piciul. Ce le-o fi asa de greu sa-mi arate mai multe produse, chiar nu vor sa le vanda?
Cand am luat lucrusoare de copii mai mari, parca erau mai saritoare, cand aud de nou-nascuti - gata - n-au decat 2-3 produse de 2 culori (roz si albastru, de obicei). sunt asa de dezamagaita, ca voiam s-o fac pe Ilincutza Craciunitza, dar nu am gasit salopeta rosie frumoasa.

Acum va las, am niste emotii!!!


Felicia 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

neata !
ilenuta - eu am cumparat material si am facut eu cearsafuri, pentru ca astea din comert, chiar sunt aspre; pilota si perna , mai ales , ziceau fetele ca nu se folosesc cat e bebe mic de tot; eu o sa cumpar o paturica, dar nu foarte groasa, ca e cald in casa;

cu cadita - eu am primit-o de la mama - e d-aia cu forme; sa vedem cum ne vom descurca cu ea.

cu iesitul afara - din moment ce te externeaza - clar ca ai iesit afara, nu ? nu exagerez nici eu - probabil depinde si de vreme, cum e, insa la o saptamana, doua, se poate sa iesi din bloc pana la masina si de la masina pana la alt bloc.

aa, am cumparat si eu un sutie pt alaptat ... e foarte util, cred, si nici nu a fost prea scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mai fetelor, stau ca proasta la subiectul anterior si ma mir ca nu scrie nimeni de ore in sir, macar ca eu postasem juma de pagina....

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

O sa pun masina de cusut in functiune si o sa cos celputin o lenjerie.Dienutza, tu din ce material ai cusut?Eu ma gandeam sa iau finet.Am mai cumparat si niste finet pt. scutecele si trebuie sa le surfilez.

Ilenutza, 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Buna burtici,
tot pe fuga va scriu si eu cateva randuri, sa va zic ca tot pe baricade sunt, bebitza tot nici un semn ca ar vrea sa vina, desi atata am plimbat-o weekendul asta de nu mai stiu de mine! Si nici macar o contractie sau ceva...doar ea se tot fataie prin burtica ca pe bulevard, se pare ca ii place!
Maine imi vin si socrii si sa te tii familie mare!

Simina sa iti traiasca printesa! Astept sa ne spui tu cum esti, si daca totul a fost ok, ca stiu ca iti faceai o gramada de probleme!

Ina, cum e fara soacra? Ca sa iti raspund la intrebare, mamitul meu ma rasfata cu salata de vinete, clatite, gogosi, tocanita....inca nu am incercat sarmalele!

Ripley, te astept sa nasti tu inainte ca ai dpn inaintea mea...cred ca bebitza mea o asteapta pe a ta

Pupici,

Alina si Bebitza Amalia 39+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu tot nu m-am lamurit cu dopul asta, cade tot odata sau pe rand!Cate un pic sau mai mult odata?Eu am gasit "albusul" dar putin de tot nu mult.
Dr. gine mi-a spus azi ca am colul deschis, scurt si am dureri jos la burta de cateva zile tot timpul, stau cu nospa.Am toate sansele ca bb sa vina mai repede!OF, vreau sa mai stea pana de Sf. Andrei cel putin!
Mai este cineva in situatia asta???!!!!

A, si era sa uit: e tot baiat, ca la ultima ecografie!

Ilenutza, 35

Mergi la inceput