Flmulete despre nastere...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Si eu am vazut site-ul respectiv inainte sa nasc. De speriat, nu pot spune ca m-a speriat fiindca oricum eram eu speriata. Mai mult de-atat nu cred ca se putea Ce vreau eu sa spun, este ca imaginile acelea sunt exagerate! Dupa ce vazusem site-ul acela ma gandeam cat de animalic poate fi "fenomenul"! Viata mi-a demonstrat ca se poate naste natural si altfel, adica civilizat, doar suntem in 2005!

Nicoleta si Alexia (dn 21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


inca o data vin si spun: pai noi suntem "parfum" nenica...

sa strangem niste banuti sa le cumparam lame de ras???

las-ooooo... chiar oare cine le incurajeaza pe aceste femei sa nasca acasa? o fi de vina sistemul de asigurari(scump)wow...pai, si daca ar pati ceva? nu tot la spital ar ajunge?

fie la ele...

Gabriela si Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


ah, Ioana!... ca uitam

pai, ca sa te pregatesti pt o nastere, nu-i neaparat nevoie sa si vezi... ca oricum difera de la persoana la persoana...

iar filmuletele despre nastere...mai mult, vorba lui Clio, te sperie(mai mult decat esti), mai bine documentare din alte surse...mai pasnice

nastere usoara cumnatei!!! daca ai vazut link-ul, nu il arata si ei...e oarecum deprimant! iar daca l-a vazut, spune-ne ce simte? e mai curajoasa?

Gabriela si Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by Natasa

E documentarul ala foarte frumos pe National Geographic- "In Pintece" se cheama. Cred ca ar trebui vazut de orice gravida. In rest, eu am vazut toate minunile si nasteri normale si cezariene, m-am uitat la ce nu trebuia sa ma uit si nu m-a ajutat deloc. Eu cred ca mai bine e sa se plimbe, sa se relaxeze, sa se vada cu prietenii, sa doarma si sa faca lucruri frumoase,ca filmuletele alea nu au cum sa-i dea o stare buna. Asta e parerea ma de om care a fost obsedat toata sarcina de cite bloi poate avea copilul si de cit de grea o sa fie nasterea. M-a ajutat Dumnezeu si copilul e sanatos, nasterea a fost usoara, dar tot ce am vazut si am citit mai mult rau mi-au facut.



Saptamana trecuta am vazut si eu un documentar despre o femeie pe care au urmarit-o pe toata perioada sarcinii, de la conceptie pana la nastere inclusiv si m-am uitat impreuna cu sotul, a fost ok, nu s-a putut compara cu fotografiile alea oribile de pe site-uri. A fost o nastere acasa, initial femeia a stat in cada si apoi a iesit, sotul o sprijinea si a nascut ok, fara epiziotomie, fara zbierete, era o dna doctor presupun care o asista. Nu a fost scarbos, nu a fost nu stiu ce mizerie si nu a fost deloc inspaimantator.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Nu i-am aratat filmuletele si pozele cumnatei mele, pentru ca m-am gandit ca e mai bine asa. Oricum, azi s-a internat sa nasca si i-a trecut orice strop de frica pe care l-a avut. E foarte curajoasa!

POZE
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Jocelyn, Natasa, aveti dreptate! Si eu am urmarit documentarul "In pantece", iar fenomenul nasterii prezentat acolo nu se compara cu imaginile de pe site-ul acela. Este cu totul si cu totul altceva: civilizat, decent. Pana la urma, chiar si in amaratele noastre de spitale o nastere naturala se poate desfasura intr-un mod civilizat!

Nicoleta si Alexia (dn 21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Oribil! Si mai spun ca-s civilizati si-si expun vegetatia cu atata mandrie! Vorba voastra, facem cheta si le trimitem lame + instructiuni de utilizare.

Mergi la inceput