dragoste, durere si ura

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

scumpa, ai niste parinti de aur, din cate ne-ai povestit. ai si tu grija de ei si nu-i mai supara pentru un neghiob.
sunt total de acord cu melcusorul... si eu o vreau ca sora...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia_28 spune:

Draga Ramona,

Am citit tot ce ai scris tu si ce ti-au scris fetele. In general nu-mi place sa-mi dau cu parerea (cum se spune) in legatura cu probleme asa de delicate cum sunt relatiile de cuplu. Intotdeauna am crezut ca persoanele implicate stiu cel mai bine prin ce au trecut si ce simt. Dar cand am citit ultimul tau mesaj in care povesteai prin ce ai trecut cand ai facut avortul, despre zbuciumul tatalui tau pur si simplu am inceput sa plang. Nu se poate atat nesimtire si indiferenta din partea celui care spune ca te iubeste. Si eu am o fetita (numai ca este foarta mica) dar cred ca as innebuni daca i s-ar intampla asa ceva. M-am pus in locul tatalui tau si cred ca mi s-ar fi rupt sufletul de atata durere. Ce vreau eu sa-ti spun este ca ai luat cea mai buna decizie si iti doresc putere ca sa te tii de ea, oricat de mult te-ar ruga el (desi vad ca nu prea se inghesuie sa te roage). De data asta fii tu eroina de poveste care ucide balaurul si care renaste prin forte proprii din cenusa. Fii puternica.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Ramonika, gata acum am inteles...ce prostutza sunt, chiar eu am zis cum ma cheama si apoi ma miram ca imi stii numele. si de abia acum am vazut ca tu esti din iasi...deh , de abia am intrat pe forum si inca are multe secrete pentru mine...:)

brendamitran nu m-am refacut...dar am luat o decizie si TREBUIE sa ma tin de ea. pentru asta bag in functiune motorasul numit OPTIMISM si imi zic singura in oglinda, "ramoniko asta e, mergi inainte, nu te merita etc". face parte din procesul meu de vindecare. sa nu crezi ca nu ma iau gandurile noaptea, sau dc ma uit pe poze...dar gata! mi-am dat si eu seama ca merg pe un drum inchis. pana acum nu vedeam capatul, dar acum il vad si imi dau seama cam cum ar arata viitorul cu el. doamne, mult prea sterp, prea negru. o sa ajung la fund de tot cu el...o sa ajung pe anidepresive, prin insitute gen parhon cu hipertiroidii, ca si asa am ajuns la 43 de kilograme. noroc ca-a mignona, dar tot costeliva am ajuns, de nu mai sta nimic pe mine. maica-sa ma va sicana toata viata si orice as face, oriunde as ajunge in viata asta, eu pt ea tot o c***va o sa fiu sau oricum, un gunoi cu care se va sterge la fund. am pus STOP.

Teodora...da, sa stii ca eu ca fire sunt de un optimism dement. si eu cred ca tot din motivul asta am rezistat 3 ani, pentru ca mereu am zis, lasa ca o sa fie bine, ne iubim etc. radu s-a hranit cu optimismul meu 3 ani, si-a refulat pe creierul meu toate frustrarile din copilarie legate de mamitica lui, nu ma mir ca ii da mana sa zica ca el "nu se consuma"...las' ca se consuma ramonika, pana ajunge un cadavru viu...nu?dc e cine sa se consume, de ce s-ar consuma el...

claudia...nu stiu exact ce ma asteapta, nu stiu cum este sa treci printr-un divort. pana acum ma speria si gandul...acum insa incep sa il simt ca pe o eliberare...si incep sa fiu din ce in ce mai socata ca am putut efectiv sa suport. am citit mesajele voastre, de mii de ori, credeti-ma...si ma gandesc, doamne, toti cunoscutii, prietenii, colegii mei, parintii meu, vedeau toate asta si imi plangeau de mina..cred ca se ingrozeau, cred ca isi ziceau ca sunt ultima proasta de pe lumea asta ca stau cu el.


aseara m-a sunat un buun amic, ca auzise ce am patit si mi-a zis asa: "ramona, bine ca te-ai despartit de ASTA. nu am vrut sa-ti zic niciodata, dar eu dc veneam la voi in casa, o faceam numai pt ca tin la tine si nu te-as fi suparat cu nimic, dar nu puteam sa-l sufar pe Radu asta al tau." am ramas perplexa.

irene, adriene va multumesc si voua pentru mesaje...

cum fac o pauza de la invatat ma si reped pe calculator sa vad ce au mai scris fetele. pur si simplu imi face o deosebita placere sa stau de vb cu voi...am mai intrat si pe alte forumuri, dar nicaieri nu am gasit persoane atat de amabile, de sincere, de draguzte ca pe forumul asta.

m-am decis asa: cum termin cu examenul asta din noiembrie, ma duc si ma interesez de divort. azi cand m-a sunat i-am zis si mi-a zis ca "spera sa revin la ganduri mai bune si sa nu las ca ceea ce a facut maica-sa sa ne distruga relatia".
si i-am zis "nu din cauza ei divortez ci din a ta...dc ai putut trai aproape 4 luni fara mine, inseamna ca poti si in continuare"
" nu am venit la tine pt ca stii bine ca ai tai nu ma mai primesc si apoi eu ti-am tot zis sa vii in bucuresti, ca ne mutam noi undeva"
"cum trebuia sa vin radu, cu traista in batz si sa ies dc se poate pe usa din dos a blocului, ca ultima femeie"
"nu, ca dc imi ziceai, veneam dupa tine"
" pai ce era sa-ti zic, dc tu doar ce iti cumparasei mobila si frigider etc si te aranjasei acolo linistit. ba mai faceai si economie dupa ce m-ai scos de la intretinere"
" stii bine, ca maica-mea a cumparat tot pt ca e casa ei si face ce vrea, eu oricum vreau sa plec de aici si sa ne mutam impreuna in chirie"
"vrei, da vad ca nu pleci de acolo.."
"pai dc nu vrei sa vii sa te muti cu mine, ba vrei sa divortezi, vad ca ti s-a cam luat de mine..."
"te mira?"
"nu, ma si asteptam, dc ai stat acasa, era normal sa te lasi influentata de ai tai."
"dc stiai ca ma vor influenta, ca de altfel ti-au si zis ca din punctul lor de vedere, vor sa ne despartim, de ce m-ai lasat binemersi acasa...ti-ai asumat riscul asta"
"pentru ca eu am avut mereu incredere in tine ca judeci cu capul tau si stiam ca ma iubesti si ca noi ne iubim asa mult. am vrut sa iti revii un pic dupa ce a facut maica-mea si sa mai se limpezesca apele"
"si nu te-ai gandit ca asta va agrava lucrurile?"
" de ce sa le agraveze, dc noi ne iubim, e tot ce conteaza. ce spun ALTII e irelevant si pe mine nu ma intereseaza"
" adika nu te intereseaza ce spun ai mei, nu dai doi bani pe ei"
"aaa nu, dar nu cred ca parintii trebuie sa se bage in viata copiilor"
"pai ai tai s-au bagat"
"ai mei sunt nebuni, ramona"
" si eu ce vina am?"
"nici una, cum ti-am zis, mi-am dat si eu seama ca nu se mai poate trai aici si in consecinta ne vom muta si ne vom vedea de viata noastra"
" ti-ai dat seama dupa 3 ani, un avort si 10 kile slabite mine....mersi!"
"nu ramona, stii bine ca nu am vrut sa se intample asta si stii cat am suferit. dat acum m-am maturizat si eu si nu se va ma intampla. asta e cel mai rau lucru care se putea intampla. mai rau de atat nu mai poate fi nimic"
" crezi? mie mi se pare ca e din ce in ce mai rau...ma astept la si mai rau de atat"
" nu , nu mai e...asta a fost, de acum ne mutam si ne vedem de ale noastre"
" si cu ai mei?"
"..."
"cum facem cu ai mei?"
" in timp, dc o sa ne vada fericiri, o sa se mai inmoaie"
" si tu ce ai gand sa faci pt asta?"
" o sa vorbesc cu ei, desi mi-au spus foarte clar ca din punctul lor de vedere nu mai e cale de intors"
"cum ai vb si pana acum?"
"nu, nu ca pana acum..."
"mda.."
"vad ca nu ma mai vrei, vad ca vrei sa-ti dai examenul si apoi sa ma diseci...sa scapi de mine"
"cam asa...nu am suportat destul?"
"stiu si te inteleg...dc tu asta vrei si nu ma mai iubesti...stiu eu cum esti tu, esti in stare sa te desparti de mine desi ma mai iubesti si sa suferi cat oi suferi, numai din mandrie..ca nu mai vrei sa fii batjocorita"
" observ ca stii foarte bine ce simt EU si cum gandesc EU...nu ma intereseaza sa-mi comunici asta"
"ramona, stii bine ca te iubesc..."
"da, hai ca am de invatat..."
"mai gandeste-te, e pacat de dragostea noastra..."
"....bine...o sa meditez adanc"
" iubireee, parca te si vad micutza si dragalasa acolo, cum te superi tu si iei hotarari si mi le zici mie asa inciudata si cum faci tu botic de suparare...stiu ca zici acum de suparare si stiu ca tu ma iubesti, dar eu simt ca o sa trecem peste asta si o sa fie bine si pt noi intr-un final".
"mda.."
"ce dor mi-e de tine, dragostea mea mica..."
" esti labil, serios."
"stii iubire, azi am gasit in dulap o bluzita de a ta si era asa micaaa, parca era a unui copilas"...aici deja cu glasul in lacrimi...
" bine hai ca ma duc la invatat..."
"binee. spor si ai grija de tine!"


cam asta a fost dialogul nostru.
pareri? eu zic ca e labil ca maica-sa...









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Draga Ramona ( alias babyblue),

Ma bucur ca ai luat decizia de a pleca dintr-o asemenea casnicie.
Am fost teribil de impresionata de cele povesttite de tine referitor la avort. Sa te chinui atat, iar sotul tau sa nu fie langa tine !!!!!
Un las de ultima speta, nu am cuvinte sa caracterizez asa persoana!! Am mai spus: sigur barbat nu este, cred ca tatal tau are dreptate, apelativul hermafrodit ii vine ca o manusa.
Ai niste parinti extraordinari, intelepti si iubitori, cum nu multi sunt, crede-ma.
Lasa-l pe sot cu mamicuta lui cu tot, dupa cate s-au intamplat iar el tot nu pricepe...nici nu mai pierde vremea cu explicatii. Inchide-i telefonul in nas.
Iti doresc succes la examen si apoi nu mai pierde o clipa in aceasta casnicie. Priveste inainte si ai grija de tine.

Carolyne si bobocelul Veronica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

carolyne, dar ce parere ai despre ultima noastra conversatie?

mie reactia lui mi se pare efectiv..nu stiu. parca nici nu ii pasa. parca e handicapat. nonsalant si chiar nesimtit la felul in care insista ca EU il iubesc pe el mult de tot. ma scoate din minti. nu tu sa-si iasa din minti, nu tu vai ramona te iubesc la nebunie, cum sa ne despartim, nu tu..nimic. oare ma iubeste??? nu prea mai cred...

va pup, ma duc la invatat. mai intru pe la noapte sa va citesc...multi pupici de la babyblue!!



Babyblue va pupa pe toti!!


http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=496211764

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inca o zi spune:

babyblue,tocmai am citit si eu ultimele mesaje si ultima ta convorbire cu el.stii ce as face eu in locul tau??? un ultim TEST!!!si anume,ce zici daca i-ai spune ca ultima sansa pt a ramamne alturi de el ar arata cam asa: sa caute el singur,acum cat mai de graba ( si asta sa insemne ceva de ordinul 1-2 saptamani) un apartament pt voi 2 ( cu chirie) acolo in bucuresti si cat mai departe de zona unde locuiesc ai lui.apoi dupa ce a facut asta sa se urce pe tren sau masina , sa vina la tine ( la ai tai), sa te roage sa te intorci cu el acasa in noul apartament si sa-i asigure pe ai tai ca totul va fi ok de acum inainte!! ce zici daca i-ai cerea asta la telefon??apoi ai vedea ce ar zice si ce ar fi capabil sa faca pt tine.daca va da din colt in colt , spune-i sa se duca pt totdeauna la plimbare!!! dar eu zic sa faci asta ca sa vezi daca acum in ultimul moment , cand tu esti hotarata sa pleci pt totdeauna din aceasta relatie, ar fi in stare sa faca ceva ca sa te aduca inapoi langa el.ai putea sa-i spui ca asta ar fi singura sansa care sa salveze relatia dintre voi si sa-i spui ca intr-i relatie e nevoie ca amadoi sa iubeasca la fel si nu unul sa fie sigur ca celalalt iubeste mai puternic si de aceea va trece peste toate,cum a fost cazul tau.
eu iti doresc mult spor la invatat si parerea mea e ca ai putea sa-l incerci cu ceea ce ti-am scris mai sus,astfel ai vedea langa cine ai stat atata timp.si daca ai aplica ceea ce eu mai sus ti-am scris si el ar zice ca mai intai tu sa te intorci si apoi va veti muta,tu sa-i spui categoric ca dorinta ta este ca el singur sa caute un apartament pt voi,iar apoi sa vina la ai tai si sa arate ca te iubeste si nu este un las,care nu e in stare sa faca nimic pt relatie,dar care da din gura ca te vrea inapoi si ca te iubeste!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

babyblue stii ca este o vb, daca nu ti-a spus-o deja tatal tau ti-o spun eu acuma: si cand ii vezi pe strada treci pe partea cealalta.Discutiile la telefon nu rezolva nimic, el ar fii trebuit sa vina mancand pamantul dupa tine, in maini, in limba intelegi?
O iubire de asta nu trece cu una cu doua, stiu, dar trece sa stii.Iti va trece si o sa te poti trezi intr-o dimineatza "curata" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by inca o zi

babyblue,tocmai am citit si eu ultimele mesaje si ultima ta convorbire cu el.stii ce as face eu in locul tau??? un ultim TEST!!!si anume,ce zici daca i-ai spune ca ultima sansa pt a ramamne alturi de el ar arata cam asa: sa caute el singur,acum cat mai de graba ( si asta sa insemne ceva de ordinul 1-2 saptamani) un apartament pt voi 2 ( cu chirie) acolo in bucuresti si cat mai departe de zona unde locuiesc ai lui.apoi dupa ce a facut asta sa se urce pe tren sau masina , sa vina la tine ( la ai tai), sa te roage sa te intorci cu el acasa in noul apartament si sa-i asigure pe ai tai ca totul va fi ok de acum inainte!! ce zici daca i-ai cerea asta la telefon??apoi ai vedea ce ar zice si ce ar fi capabil sa faca pt tine.daca va da din colt in colt , spune-i sa se duca pt totdeauna la plimbare!!! dar eu zic sa faci asta ca sa vezi daca acum in ultimul moment , cand tu esti hotarata sa pleci pt totdeauna din aceasta relatie, ar fi in stare sa faca ceva ca sa te aduca inapoi langa el.ai putea sa-i spui ca asta ar fi singura sansa care sa salveze relatia dintre voi si sa-i spui ca intr-i relatie e nevoie ca amadoi sa iubeasca la fel si nu unul sa fie sigur ca celalalt iubeste mai puternic si de aceea va trece peste toate,cum a fost cazul tau.
eu iti doresc mult spor la invatat si parerea mea e ca ai putea sa-l incerci cu ceea ce ti-am scris mai sus,astfel ai vedea langa cine ai stat atata timp.si daca ai aplica ceea ce eu mai sus ti-am scris si el ar zice ca mai intai tu sa te intorci si apoi va veti muta,tu sa-i spui categoric ca dorinta ta este ca el singur sa caute un apartament pt voi,iar apoi sa vina la ai tai si sa arate ca te iubeste si nu este un las,care nu e in stare sa faca nimic pt relatie,dar care da din gura ca te vrea inapoi si ca te iubeste!!


Inca o zi(Mela)




Exact....daca e in stare sa faca asa ceva ptr tine, ptr dragostea voastra, de abia atunci sa incepi sa te gindesti daca sa ii mai dai o sansa sau nu.


Si eu te-am sfatuit la inceput sa va impacati, dar dupa ce am citit despre comportamentul lui, nu mai ai la ce sa te intorci.
Mult succes la examen,si sa iei cea mai inteleapta decizie ptr tine.
si sa te bucuri cit mai mult de asa parinti minunati.

Cu mult drag,

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

nu, nu, nu...nu voi mai face greseala sa il supun la teste pt ca am pierdut deja prea mult timp cu el. eu zic ca 3 ani de casatorie tot au fost teste si el le-a cam picat pe toate. iar ultimele luni au fost testul final.m-am lasat mereu impresionata de lacrimile lui, de alintaturile lui si mereu am dat inapoi. era suficient sa=mi zica "iubire mica, dragostea mea" si picam in visare ca la 3 ani...vorbe. mi-am dat seama ca sunt vorbe! cand a fost nevoie de fapte, a iesit din peisaj..era foarte ocupat sa-si sape gropitza in nisip ca sa-si bage capusorul repede repede...strutz ce e!

nu mai am chef de nici un test cu el. nu se va schimba, are deja 28 de ani. maica-sa nu se va schimba niciodata. m-am umilit destul pana acum si exact cum zice el "l-am iubit enorm"...da, l-am iubit enorm si am vazut cum m-a rasplatit. m-a scos de la intretinere, mana in mana cu taica-su, la 4 zile de la plecarea mea, timp in care eu imi vomitam si sufletul acasa la parinti si mai slabeam vreo 2 kile.

dc ma intorc acum cu el, dupa cat am acceptat e clar...chiar sunt carpa lui. o sa faca tot neamul lui din mine, ce vrea. si asa maica-sa ii baga in cap "dc te iubeste vine inapoi, suporta orice". si in plus, nu e radu genul sa se chinuie prin chirii, imediat face mofturi.

am meditat f mult in ultima vreme si mi-am dat seama de ceva f important: RADU A PIERDUT RESPECTUL MEU! e o chestiune de timp, pana va pierde si ultimele sentimente pe care le mai am pt el.

SLAKJE...AI DREPTATE! O SA-MI TREACA! intr-o buna zi o sa-mi treaca de tot.
cred ca incepi sa-l intuiesti pe tata, mi-a zis si ceva asemanator si inca o vorba de-a lui de duh: "asta e genul de om sa dai si sa fugi!" :))))

Babyblue va pupa pe toti!!


http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=496211764

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

quote:
Originally posted by inca o zi

babyblue,tocmai am citit si eu ultimele mesaje si ultima ta convorbire cu el.stii ce as face eu in locul tau??? un ultim TEST!!!si anume,ce zici daca i-ai spune ca ultima sansa pt a ramamne alturi de el ar arata cam asa: sa caute el singur,acum cat mai de graba ( si asta sa insemne ceva de ordinul 1-2 saptamani) un apartament pt voi 2 ( cu chirie) acolo in bucuresti si cat mai departe de zona unde locuiesc ai lui.apoi dupa ce a facut asta sa se urce pe tren sau masina , sa vina la tine ( la ai tai), sa te roage sa te intorci cu el acasa in noul apartament si sa-i asigure pe ai tai ca totul va fi ok de acum inainte!! ce zici daca i-ai cerea asta la telefon??apoi ai vedea ce ar zice si ce ar fi capabil sa faca pt tine.daca va da din colt in colt , spune-i sa se duca pt totdeauna la plimbare!!! dar eu zic sa faci asta ca sa vezi daca acum in ultimul moment , cand tu esti hotarata sa pleci pt totdeauna din aceasta relatie, ar fi in stare sa faca ceva ca sa te aduca inapoi langa el.ai putea sa-i spui ca asta ar fi singura sansa care sa salveze relatia dintre voi si sa-i spui ca intr-i relatie e nevoie ca amadoi sa iubeasca la fel si nu unul sa fie sigur ca celalalt iubeste mai puternic si de aceea va trece peste toate,cum a fost cazul tau.
eu iti doresc mult spor la invatat si parerea mea e ca ai putea sa-l incerci cu ceea ce ti-am scris mai sus,astfel ai vedea langa cine ai stat atata timp.si daca ai aplica ceea ce eu mai sus ti-am scris si el ar zice ca mai intai tu sa te intorci si apoi va veti muta,tu sa-i spui categoric ca dorinta ta este ca el singur sa caute un apartament pt voi,iar apoi sa vina la ai tai si sa arate ca te iubeste si nu este un las,care nu e in stare sa faca nimic pt relatie,dar care da din gura ca te vrea inapoi si ca te iubeste!!


Inca o zi(Mela)




mela, initiativa asta dc pleca de la el, cand a facut maica-sa ultima criza, serios ca ma mutam cu el si nici nu as mai fi ajuns sa scriu vreodata pe forumul asta.
dar de ce sa plece de la mine?

sa stii ca dc eu il bat la cap sa faca asta, le va face...dar asta nu inseamna nimic. pt ca in momentul cand vom da de greu, va sti fff bine sa-mi scoata pe nas ca a fost ideea mea. pt ca el din motivul asta NU PROPUNE niciodata nimic, pentru a nu fi tras la raspundere in caz sa iese prost. cum va da de greu, cu proprietarii, sau cu banii sau cu mai stiu eu ce...imi va face o aluzie mica, ca nu mai bine nu mai provocam noi "atata furtuna intr=un pahar cu apa si mergeam pe burta in apartamentul ala pana ne cumparam ceva al nostru?".

tot eu sa ma rog de el, tot eu sa gasesc solutii pt casatoria asta? dar el nu are creier care sa ii dea idei?

nu stiu, dar am prins o ura, o inversunare...cred ca am cazut in extrema cealalta!:))))

Babyblue va pupa pe toti!!


http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=496211764

Mergi la inceput