Clubul coafezelor-stylistelor ( 1 )

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

quote:
Originally posted by michelle7

In primul rand trebuie sa constientizezi ca ce s-a intamplat cu parul tau e un proces ireversibil ( adica de la mijloc pana la varf " a decedat" ) Parul mort nu va mai fii niciodata par sanatos dar vestea buna e ca ii poti ameliora aspectul. Parului tau in afara faptului ca e deshidratat ii lipsesc proteinele . O sa incep prin a-ti da un sfat babesc , adica 1 data / saptamana timp de 4 saptamani fa o maioneza din ulei de masline cu un galbenul de ou . Intinde-o in tot parul ( nu insista pe radacina) si las-o sa actioneze cam 2 ore. parul trebuie sa fie spalat proaspat si zvantat cu prosopul. Daca pui o pg de plastic peste par si dupa aia infasori parul intr-un prosop ud fierbinte efectul va fi amplificat( reincalzeste prosopul in microunde o data la 15 minute).
cand iti speli parul evita apa fierbinte si ai grija sa clatesti bine parul dupa sampon. Cumpara un sampon pt bucle si o masca cu proteine pt par deteriorat. Incearca sa nu-ti speli parul f. des ( max 2 ori/ sapt ). De asemenea evita tunsoarea in trepte pt ca va scoate in evidenta parul deteriorat. Tunsoarea de tranzitie a parului distrus e tunsoarea dreapta ( bob) . Daca totusi ai deja o tunsoare in trepte si nu vrei sa renunti la ea ai grija sa tunzi parul regulat ( cel mai tarziu 1 data la 6 saptamani ). Inca un secret . daca parul e blond f . deschis , vopseste-l cu un nuantator ceva mai inchis la culoare gen nisip, bej ( nu gri ca o sa arate ori verzui ori sobolan din cauza ca va absorbi prea multa culoare). asta o sa-i dea parului un aspect mai sanatos si luciu. De asemenea , o perie rotunda si feonul trebuie sa fie nelipsite din ritualul de dupa spalare daca vrei sa arati cool

michelle7



Multumesc mult de tot. O sa iti urmez sfaturile si te anunt daca si-a revenit. Parul are o nuanta de blond mai inchisa. Si l-am vopsit intr-o nuanta mai deschisa. Culoare mi-a placut. Dar pentru sanatatea parului meu am vazut ca nu a fost bine. Si nu o sa mai fac asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Fetele, am si eu o problema cu parul si nu stiu cum e mai bine sa o rezolv. Dupa ce am nascut a inceput sa-mi cada foarte mult parul.

De vreo 1 luna am inceput sa ma spal cu sampon Klorane pentru caderea parului, dar vad ca nu prea isi face efectul (oare ar trebui sa mai astept?). Ce ar fi mai bine sa fac ca sa nu imi pierd podoaba capilara?

Eu am avut parul mai rar cam de cand ma stiu si imi cadea parul si inainte de a ramane insarcinata, dar nu in cantitati asa de mari. De vopsit nu ma vopsesc, o singura data m-am facut suvite acum vreo 4-5 ani.

Elena & Alexandra (25.09.2004) 1 Anisor


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

ellen draga , asa cum ai observat si tu , caderea parului tau e din cauze hormonale. cand hormonii se vor calma va inceta si caderea parului, deci nu te agita prea tare ca totul va reveni la normal. Nu cunosc Klorane dar nu cred ca are cum sa rezolve o problema hormonala. Daca totusi problema va persista ( unele femei ajung sa aiba chiar chelie in anumite portiuni dar raaaaaaaaar) singurul produs care s-a demonstrat ca trateaza cu succes caderea parului ( in 80% din cazuri) este solutia de MINOXIDIL 2% ( cred ca pt femei produsul se numeste ROGAINE in RO) de asemenea suplimentul de zinc ajuta . bafta.

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Salutare, fetelor!

In sfarsit am si eu putin timp sa intru.
Michelle, esti o dulce...merci pentru promptitudinea cu care ai raspuns fetelor!
Prietena mea e tare nerabdatoare sa ia salonul...ar fi vrut chiar mai repede.
Mai vb pe PM.

Elena, asa cum ti-a raspuns si Michelle, solutia de minoxidil, are afecte benefice.
Gasesti la farmacii, urmatorul produs:
HAIRGROW, stimulator al cresterii parului , solutie extern
minoxidilum


Hairgrow este o solutie care se aplica local; contine 2% minoxidil. Este folosit si ca produs cosmetic.

Indicatii: Alopecia androgenica, masculina si feminina; alopecia areata; consolidarea transplantului de par.

Contraindicatii: Hipersensibilitate la minoxidil sau la componentele vehiculului (propilen-glicol apa).


Dozare: Doza de 1 ml Hairgrow (8 pufuri) se aplica pe zona afectata a scalpului de doua ori pe zi, indiferent de marimea zonei ce trebuie tratata. Nu se aplica pe nici o alta zona a corpului. Doza total zilnica nu trebuie sa depasească 2 ml. Aplicarea zilnica poate continua timp de 2-4 luni inainte de a se evidentia o crestere a parului. Rapiditatea si gradul de crestere al parului este variabil de la pacient la pacient. Revenirea la situatia dinainte a tratamentului poate sa apara, in cazul incetarii acestuia dupa 3-4 luni. Cele mai bune rezultate se obtin la aplicarea continua timp de 8-12 luni. Uneori este necesara continuarea tratamentului si dupa aceasta data pentru a sustine cresterea.

Aplicare: Hairgrow se aplica pe scalpul uscat si se disperseaza solutia cu varful degetelor pentru a acoperi toata zona afectata. Se pulverizează 1 ml (8 pufuri) de 2 ori/zi. Nu se grabeste uscarea solutiei (de exemplu prin folosirea uscatorului de par), pentru ca poate diminua efectele. Dupa aplicarea Hairgrow-ului se spala imediat mainile.

Forma de prezentare: Flacoane de 50 ml cu pulverizator, fiecare 1 ml continand 20 mg minoxidil in solutie de propilen glicol apa.

Asa ca poti incerca fara teama...
Va doresc o sambata si o duminica asa cum va doriti!



DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

doris ai aflat cine are salon in mall???

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Fetele, ma scuzatzi ca dau buzna, am shi io un of, m-am saturat de tunsoarea mea scurta, pe care-o ravashesc mereu cu spuma, shi m-am saturat de eternul roshu in diferite nuantze pe care-l folosesc mereu! Vreau o skimbare, am incercat sa intru pe nejte situri care-tzi dau sugestii shi pe care tre sa pui o poza, da-mi cer bani, shi nu le dau nika!
Nu vretzi sa va uitatzi nitzel la pozele mele- acu am paru mai lung, cu fro trei centimetri decit e-n poza cu paru scurt rau- shi sa-mi datzi shi mie o sugestie, va rog io mult?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

draga iren, ti-am vazut pozele de pe site si cu siguranta pot sa-ti spun ca tunsoarea nu te avantajeaza . Pe langa faptul ca te maturizeaza , iti transforma structura osoasa exceptionala intr-un look de adolescent rebel.( nu vreau sa te jugnesc sper ca intelegi ce vreau sa spun cu " metafora") Ce ti-as recomanda eu daca ai fi clienta mea ar fi o tunsoare scurta dar cu lungime si volum la ceafa astfel incat si privita din fata sa se vada suvitele din lateral si cele de la ceafa. Genul asta de tunsoare cred ca l-am vazut adaptat la Luminita Anghel sau mai lung la Raquel Welch. Coafezei ca sa inteleaga ar trebui sa-i spui ca vrei ca fiecare suvita trebuie sa aiba aceeasi lungime. adica inchipuie-ti o creasta de Punker dar adaptata la tot capul. DE asemenea o astfel de tunsoare scurta poate fi fara efort " crescuta " intr-o tunsoare medie fara vizita de rigoare la salon. iti dau niste link-uri cu 2 tunsori care cred ca ti s-ar potrivi
http://hairstyles.free-beauty-tips.com/sh4.shtml
http://hairstyles.free-beauty-tips.com/sh25.shtml

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Michelle, merci frumos. Nu mi-ai zis de culoare, s-o las asha, sau sa pun una mai deskisa?- nu vreau shuvitze, c-o sa ma coste enorm, io ma tund lunar, shi shi-asha ma cam usuca la buzunar, au ajtia nejte pretzuri...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Am uitat sa-ntreb, cit de practica e o astfel de tunsoare, ca io nu prea am timp sa stau de aranjamente?
Michelle, de tunsoarea asta zici? Nu e rea, acu depinde cum imi sta mie...intrebarea de mai sus ramine, totushi.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Iren, iti dau si eu un sfat, de profesionista...
Clar, e mult prea scurta tunsoarea pe care o ai.
Ti-am vazut pozele.
Parerea mea este ca exact in genul lui Luminita Anghel, ar fi ideal.
Deci , mai simplu, o tunsoare scurta dar cu mult volum.
referitor la culoare, ti-as recomanda o nuanta de maro, din cele ciocolatiu, capucino, ceva foarte aproape de natural...fara suvite.
Freza la o astfel de tunsoare ti-o poti face si singura acasa, fara sa mai mergi la salon.
Putina spuma, un feon si o mana dibace, putina imaginatie si poti fi la moda.
Te usuci din mana, eventual putin si cu o perie mica.
Atat.

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput