Cum scoatem mirosul urit din covoare?

Cum scoatem mirosul urit din covoare? | Autor: iren

Link direct la acest mesaj

Moketa mea pute, mai exact 1m/1m din moketa mea din sufragerie are un miros ingrozitor, shi asta din caza laptelui varsat de plozi exact in acelashi loc, de zeci de ori, shi miroase uriiitt Nu pot acum sa mai bag mashina care spala covorul, pentru ca e frig shi se usuca greu, in doo-trei zile, iar cu geamurile deskise continuu nu poci sta...Cu ce solutzie pot da, ca sa scoata mirosul din covor? Da ceva simplu, ca tre s-o fac atunci cin kupiii dorm, ca altfel stau gramada exact acolo unde vreau io sa curatz

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

noi in perioada asta asteptam o zi mai insorita, dar totusi sa avem incalzire in casa, spalam de dimineata covorul, si pana venim din plimbare, dormim, ne trezim, etc, covorul s-a si uscat.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kikina spune:

Dar "aroma" de pipi de matza cu ce iese? In afara de solutia aia cu taiat si aruncat mocheta. Sau matza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

chestiile cu clor in ele cred ca scot si mirosurile. am auzit ca vanish de covoare ar fi bun, dar din proprie experienta... nu stiu ... + ca nu stiu daca e voie clor pe tesaturi ... (gresia si carpele pe care face pipi catelusul le spalam cu domestos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Daca e numai mirosul o problema atunci da cu parfumel. Eu am un spray care se cheama www.febreze.de/" target="_blank">Febreze pentru parfumat canapeaua dar merge si pentru covor. (textile in general)

Dar la mine in casa nu lipsesc produsele de indepartat petele rapid pe de covor, canapele..... Sunt dotata si gata de atac cand face Julia trasnai. De exemplu am www.mellerud.de/index.php4" target="_blank">Mellerud pentru covoare si is multumita.


Adela , mamica de


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57912" target="_blank">Haideti sa ajutam un suflet de copil - Andrei Oniciuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Sarut miinile d-na Iren.Eu dupa ce scutur covorul il sterg cu peria cu o solutie de otet cu apa.Acea pata se sterge intii cu o solutie bio carpet sau alceva de covoare ca apoi sa stergeti cu apa si otet, un paharut de otet intr-un lighean cu apa.Dispare mirosul si invioreaza culoarea.Va rog sa-mi spuneti daca ati rezolvat.Silviu si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by bosioc

Sarut miinile d-na Iren.Eu dupa ce scutur covorul il sterg cu peria cu o solutie de otet cu apa.Acea pata se sterge intii cu o solutie bio carpet sau alceva de covoare ca apoi sa stergeti cu apa si otet, un paharut de otet intr-un lighean cu apa.Dispare mirosul si invioreaza culoarea.Va rog sa-mi spuneti daca ati rezolvat.Silviu si mamica





Dap, si eu fac la fel.
Si pentru mirosurile neplacute din casa (de ex. daca a fumat cineva mult de tot) pun otet intr`o farfurioara si las asa peste noapte sau toata ziua (cat sunt la munca). Se rezolva imediat.
Incearca si tu, iren!


If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Va multzumesc pentru raspunsuri, numa ca nu se duce ditai pata atit de repede, e imbibat covorul, de unde shi mirosul...Laptele a intrat in moketa, asha ca-mi trebe o solutzie puternica, sa intre calumea in covor, ca sa se mai duca mirosul, aci laptele pute ingrozitor daca se strica
Adela, pe moketa mea e pata linga pata, un curcubeu, ce mai, da nu ma deranjeaza atit de tare ca mirosul ala oribil, care nu cred ca iese atit de ushor.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

incearca cu parfum AZZARO!!!! Taie orice miros!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Iren, uite ce folosesc eu ca sa scot petele de lapte ("taie" si mirosul")
http://canada.bissell.com/Products/product.asp?catalog%5Fname=Bissell&category%5Fname=ManualChemical&product%5Fid=22+ounce+Pet+Stain++Odor+Remover+with+Enzyme+Cleaning+Action

Am uitat sa spun ca e simplu de folosit: acoperi pata cu spuma, lasi cateva minute sa patrunda si sa actioneze, apoi stergi locul cu o carpa umeda.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Draga Iren,

cind erau copilasii mei mititei, mi-am cumparat o mocheta ieftina de tot, dar si frumoasa, pe care am pus-o peste cea veche...daca se intimpla ceva, atunci nu trecea pina la cealalta, datorita gumei de dedesubt.
Acum faptul s-a consumat si trebzuie sa ne concentram asupra problemei actuale......
Incearca sa freci cu o perie tare, folosind apa cu otet, dupa care dai bine de tot cu aspiratorul...dupa ce s-a uscat, poti folosi Febreze, care cica ia toate mirosurile posibile......ai putea sa freci si cu cartof...nu stiu daca stii metoda, dar cartoful asta e tare de tot!!!...tai un cartof si freci cu el mochete, usi etc si le face albe si curate!!!....daca nici asa nu iese nimic, atunci trebuie sa-ti cumperi o mocheta ieftina, de care sa nu-ti para rau cind se strica.
Mult succes la frecus!!!

de la Cami.

Mergi la inceput