hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna fetelor.ce mai faceti,eu mult mai bine am inceput munca sunt educatoare la grupa mica si e foarte bine ,copii sunt minunati.am fost la parhon pe 24 noiembrie ma internez pt tomografie,iau in continuare dostinex una la 14 zile.sper ca sunteti bine si ca vom mai vorbi.va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anomis2085 spune:

Buna la toata lumea.Ma numesc Simona si am intrat inamplator pe forumul asta.Si eu ma confrunt cu o prolactina crescuta.In aprilie anul trecut cu o trimitere de la ginecolog mi-am facut dozarea de hormoni si mi-a rezultat prolactina 2298 in cazul in care pe buletinul de analize scrie o valoare de min.127 - max.637.nu prea am dat importanta atunci si nici nu m-am dus la dr. sa-mi citeasca rezultatul la analize pt k am plecat din buresti.A trecut ceva vreme knd m-am hotarat sa-mi refac analizele dar de data asta am consultat un endocrinolog pt k am auzit diferite pareri in legatura cu valoarea mare a prolactinei.D-na dr. mi-a dat trimiteri sa fac urmatoarele: sa turca, RMN, eco transvaginal si prolactina.Am revenit la dansa cu rezultatele bune la celelalte, mai putin prolactina care de data asta mi-a iesit 1391 si pe buletinul de analize val. normale erau cuprinse intre 64 - 395( am schimbat si laboratorul).In urma rezultatelor mi-a prescris o reteta cu bromcriptin cate 1 pastila si jumatate in fiecare zi.Asta se intampla in luna nov 2008 si trebuia sa urmez tratamentul pana in ianuarie 2009 dupa care sa refac prolactina si sa revin la dansa.Am refacut analiza in ianuarie si spre surprinderea mea rezultatul a fost 1750,mai mare ca data trecuta desi urmasem un tratament.Am hotarat sa schimb medicul si asa am facut.Acum merg tot la un endocrinolog(lumea zice k este foarte bun), dansul s-a uitat peste analize si mi-a dat sa fac urmatoarele: TSH si ATPO, si mi-a prescris sa iau dostinex 2 pastile pe saptamana timp de 2 luni, dupa care refac prolactina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna Simona si eu iau dostinex de 2 an i acum iau 0 pastila la 2 saptamani.luna aceasta imi fac an alizele si merg la parhon cu rezultatul prolactinei.de 1 an imi iese sub limita iar dr spune ca este f bine.la tomograf am aflat ca am adenom hipofizar.sper sa mai v orbim urmeaza tratamentul.eu nu l am intrerupt de 2 ani

Mergi la inceput