hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

si mie mi-a iesit sub limita prolactina,giulia!chiar vreau sa ne spui ce te indreuma dr.asteptam raspunsul!

mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna fetelor,am fost la parhon si mi a zis ca e foarte bine.nu e nici o problema ca e sub limita prolactina,m ia zis sa iau dostinex 1 la 10 zile.pana acum am luat 1 pastila la 7 zile,si sa vin in iunie cu prolactina recoltata la sanador si vedem atunci .o sa fac tomograful in noiembrie,sa vedem daca e la fel .va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

ma bucur tare mult,giulia!inseamna ca e bine si ptr mine!asa mi-a zis si mie dr dar eu aveam ceva indoieli!
acum chiar ma simt bine,stiind ca a zis la fel si un alt medic!poate o sa fie bine si ptr noi si o sa fim mamici cat mai curand!

mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutzza spune:

buna fetelor
eu mi-am facut analizele hormonale ca urmare a unsor dereglari menstruale care dureaza de vreo 6 luni. prolactina mi-a iesit marita:108 (maxim 25), tsh: 0,6; FT4: 1. doctora ginecolog nu mi-a dat tratament pentru scaderea prolactinei. mi-a spus ca este un tratament greu, iar prolactina oricum oscileaza si ca oscilatiile astea tin de firea ficearei persoane.adica fac tratament, scade, apoi creste iar. eu sunt convinsa ca aceasta crestere se datoreaza stresului. nu am dureri de cap, doar sanii sunt intariti. mi-a dat duphaston din Z15 - z25 timp de 3 luni penru reglarea menstruatiei. ce parere aveti? mentionez ca si sotul are probleme:astenospermie. ce parere aveti de tratament? sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Andrutzza , nu ne ai spus daca tu iti doresti un copil...
Daca nu asta este prioritatea ta in momentul de fata , probleme nu ti creeaza , adica nu ai dureri de cap , ameteli , etc , atunci probabil ca nu e nevoie sa iei trat pt scaderea prolactinei , intradevar ea poate oscila in functie de mai multi factori
DAR , daca tu iti doresti un bb , atunci datele problemei se schimba..
Neaparat trebuie sa faci tratament pt scaderea ei , mai ales ca este destul de ridicata valoarea
Iar tratamentul nu este greu de loc...eu aveam prolactina 53 , iar dupa o luna de tratament mi a scazut la 7
Dupa o alta luna de pauza , adica am intrerupt definitiv trat , prolactina mea nu a mai crescut , este in limitele normale , dar bineinteles o voi tine sub observatie
Neaparat ia legatura cu un medic endocrinolog !!
De multe ori ginecologii nu se pricep in astfel de probleme
Pana nu ti scade nivelul prolactinei , sansele la bb sunt scazute din pacate...


O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutzza spune:

buna fetelor
vreau bebeeeeeeeee......dar doctora mi-a zis ca o data cu reglarea menstruatiei isi va reveni si prolactina, ea variind in functie de n factori.nu stiu ce sa mai zic. oricum va trebui sa merg si la cantacuzino pentru analiza de chlamidia, plus o gramada de alte analize pe care mi le-a dat de facut. nu stiu ce sa mia zicccccc....multumesc pentru raspuns. sanaatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Andrutza , daca zici ca vrei bb , nu mai pierde timpul si rezolva ti problemele
Crede ma ca o valoare asa mare a prolactinei nu se va regla de la sine asa peste noapte...neaparat trebuie tratament
Efectiv pe mine ma uimesc unii medici cand vad cat sunt de superficiali...nu pot sa cred asa ceva....
Ce varsta ai ??
Neaparat mergi la un endocrinolog sau schimba ginecologul !!!



O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

Hristos a inviat!ce faceti fetelor?m am intors de la tara si am intrat sa vad ce mai e nou.mara tu mai iei medicamente daca ai prolactina mica?eu iau dostinex 1 la 10 zile ,inainte luam la 7 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

da,giulia.iau bromcriptin,3/zi pana raman gravida.asa a zis doctorul endocrinolog
sper sa fie ok!

mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna mara.eu il iau pt ca am incercat sa l las si mia crescut mult prolactina.eu am copii asa ca nu ma mai chinui.iti tin pumnii si sper ca in curand sa te aud si pe tine ca esti insarcinata.

Mergi la inceput