Cum preparati GHEBELE?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rlami spune:

SALATA DE GHEBE de care nu ma satur niciodata:
5 kg ghebe curatate si spalate bine
3kg gogosari
2.5 kg ceapa
0.5 l ulei
0.5 l otet
3 l apa
sare dupa gust
se prajesc putzin buretii care au fost fierti inainte
se fierbe otetul cu apa sare piper, dafin. Se pune ceapa si apoi gogosarii taiati se oparesc putin si se lasa acoperiti 1 ora, se adauga buretii si se sterilizeaza borcanele
se poate folosi ca garnitura la fripturici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Ghebe=pipinci=opintici. Apar toamna tarziu, inainte de a da bruma. Se gasesc indeosebi in zonele de munte. Cu siguranta nu sunt otravitoare.
Se spala bine in multe ape (cresc in buchetele mari, si sunt mici ca dimensiune) pentru ca sunt pline de rasina si de pamant. Se fierb cam o ora (de cand incepe apa sa fiarba) in apa cu sare si pe urma se pot gati in multe moduri.
1. Se pot pune la pastrare pt iarna, fie in congelator, fie in borcane (strat de ghebe, strat de sare - ultimul strat sa fie de sare).
2. Omleta - eu le calesc f. putin in ulei, fara sa le tai (dupa fierbere isi reduc mult dimensiunile) apoi torn ouale batute amestecate cu ceapa, marar, branza / cascaval, ardei / gogosar rosu taiat. Delicios.
3. Foarte bune ies sarmalele sau ardeii umpluti de post. Se adauga in compozitia pt sarmale ghebe date prin masina de tocat.
4. La ciorba de legume.
5. Pizza
6. Ciulama (prajite intr-un pic de ceapa, spre final se adauga amestec de smantana cu faina alba). Se servesc cu mujdei de usturoi. La noi fiecare isi pune mujdeiul in farfurie.
7. Gogosari la otet umpluti cu ghebe. Sunt migalosi de facut, dar merita efortul.
8. Salata de ghebe cu maioneza / gogosari la otet / ardei capia copti...
Cam atat mi-am adus aminte.


Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput