Naturiste si Homeopate (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

Buna Marrina
Stai ca ma duc sa vad ce firma e ... Deltaplant din Brasov, eu am baut dar nici nu stiu daca era de-asta sau altfel dar nu era foarte rau la gust. Branca ursului imi place,nu-mi place,trebuie sa iau pana cand apare bb, eu o iau impreuna cu tinctura de coada soricelului si sunt amareeee . Histerosalpingografia am auzit ca ar fi dureroasa si ca ar exista riscul sa se sparga trompele de la presiune, mi-e cam frica sa fac. Oricum nu fac inainte sa ma duc la Sovata 10 zile poate chiar luna viitoare... in rest ii dau inainte cu tratamentul sper macar sa-mi vina la 28 sa stiu si eu cand am ovulatie.
Va pup

Nu avem dreptul de a consuma fericirea fara a o produce

Tanya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Buna fetelor!
Si eu sint o viitoare naturista...voi incepe tratamentul cu naprasnic si branca ursului in decembrie, cind vin in Romania, pt aici nu le-am gasit...

TANYA si eu trebuie sa fac o histerosalpingografie...si sincera sa fiu ma speriasem ,intrucit multe fete mi-au spus ca e foarte dureroasa...dar azi,cind am fost la ecografie,medicul mi-a spus sa stau linistita ca e o durere suportabila...si ca o fac nenumarate femei,unele chiar de mai multe ori...si ca in comparatie cu alte interventii prezinta mai putine riscuri...mi-a zis ca te doare daca trompele sint infundate,daca nu,doar te deranjeaza...
Asa ca stai linistita...capul sus si fii curajoasa!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

Cam slabuta prezenta pe aici... unde-s fetele homeopate si naturiste? Sa inteleg ca ati renuntat?
Eu sunt imca pe pozitii sper iasa ceva ca deja nu mai am rabdare . Si ca sa treaca timpul mai rpd mai intru pe aici ma mai incarc cu putin optimism de la fetele care au reusit .
piccaflor nu mi-e frica de durere mi-e frica sa nu-mi sparga trompele ca asta mi-ar mai trebui , oricum o las mai la urma, sa fac intai o eco pelviana sa vedem ce e pe acolo...
Si inca o intrebare: cine a facut monitorizare de ovulatie si poate sa-mi spuna si mie cum se procedeaza va rog?
Vreau sa fac luna asta si m-as duce la Giulesti ca e mai aproape, am vazut ca scrie pe un afis ca se plateste nustiucat nu conteaza, ideea e trebuie si trimitere de la medicul de familie? Si cam cand sa incep la ciclu de 28? Merci
Va pup pe toate si haideti la o barfa mica

Nu avem dreptul de a consuma fericirea fara a o produce

Tanya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Marrina,tratamentul homeopat il urmez atat eu, cat si sotul.
Eu, pentru TPC negativ( imblanzirea glerei cervicale ), iar el, pentru imbunatatirea spermatogenezei.
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Fetelor voi cum suportati ceaiul de naprasnic? Pentru ca eu era sa mor de la el. Aveam de o saptamana palpitatii si imi pocneau urechile si nu stiam de la ce, pana a vazut cumnata mea ceaiul si m-a intrebat daca beau. Mi-a spus ca e periculos si creste tensiunea. Si asa a fost, m-am linistit dupa ce nu l-am mai baut.

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by Tanya

Buna Marrina
Stai ca ma duc sa vad ce firma e ... Deltaplant din Brasov, eu am baut dar nici nu stiu daca era de-asta sau altfel dar nu era foarte rau la gust. Branca ursului imi place,nu-mi place,trebuie sa iau pana cand apare bb, eu o iau impreuna cu tinctura de coada soricelului si sunt amareeee . Histerosalpingografia am auzit ca ar fi dureroasa si ca ar exista riscul sa se sparga trompele de la presiune, mi-e cam frica sa fac. Oricum nu fac inainte sa ma duc la Sovata 10 zile poate chiar luna viitoare... in rest ii dau inainte cu tratamentul sper macar sa-mi vina la 28 sa stiu si eu cand am ovulatie.

Si atunci de ce n-ai mai baut ceai de napraznic?
Tincturile NU se iau impreuna sub nici o forma. Poti sa le iei degeaba daca se inactiveaza intre ele. Cel mai bine este sa lasi cel putin 5 minute intre administrarea lor. Si...fiecare separat.
HSG nu e dureroasa. Doar daca trompele sunt infundate pentru ca lichidul nu poate trece... Altfel...eu am simtit doar o piscatura (de la aparat) si o jena mare de la pozitie si lumea din jurul tau. Daca ti-e frica de...presiune poti face laparo si acolo se vad trompele si li se verifica permeabilitatea. Dar cu anestezie generala...alte riscuri. Deci alegi tu ce crezi...
Ultima fraza... cu "sa-mi vina la 28 sa stiu si eu cand am ovulatie" nu o inteleg. Poti sa detaliezi?
Succes la Sovata. Si gandeste-te sa stai cel putin 2 saptamani ca altfel...cam degeaba. Si eu am fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by piccaflor
Si eu sint o viitoare naturista...voi incepe tratamentul cu naprasnic si branca ursului in decembrie, cind vin in Romania, pt aici nu le-am gasit...

Intre timp documenteaza-te si despre alte plante care te-ar mai putea ajuta. Ca sa ai lectia invatata cand ajungi in Ro in fata vanzatoarei din mag. naturiste. Succes cu tratamentul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by Tanya
Si inca o intrebare: cine a facut monitorizare de ovulatie si poate sa-mi spuna si mie cum se procedeaza va rog?
Vreau sa fac luna asta si m-as duce la Giulesti ca e mai aproape, am vazut ca scrie pe un afis ca se plateste nustiucat nu conteaza, ideea e trebuie si trimitere de la medicul de familie? Si cam cand sa incep la ciclu de 28?

Pentru un CM de 28 de zile bine ar fi sa incepi cu ziua 9, daca nu ai alte indicii ale momentului ovulatiei (temperatura bazala masurata in lunile anterioare, de ex.). Iar medicul de familie nu cred ca ar avea de ce sa-ti dea trimitere pentru asta. Daca vrei mai multe detalii intreaba la subiectul "endometru".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by musete

Marrina,tratamentul homeopat il urmez atat eu, cat si sotul.
Eu, pentru TPC negativ( imblanzirea glerei cervicale ), iar el, pentru imbunatatirea spermatogenezei.
Pupici, Musete


Ce remedii iei? Eu am citit ca pentru glera acida (ai facut vreo alta analiza in afara de TPC) trebuie sa excluzi din alimentatie carnea si lactatele care induc pH acid in tot organismul. Ar mai fi spalaturile cu solutie de bicarbonat inainte de .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by cami30

Fetelor voi cum suportati ceaiul de naprasnic? Pentru ca eu era sa mor de la el. Aveam de o saptamana palpitatii si imi pocneau urechile si nu stiam de la ce, pana a vazut cumnata mea ceaiul si m-a intrebat daca beau. Mi-a spus ca e periculos si creste tensiunea. Si asa a fost, m-am linistit dupa ce nu l-am mai baut.


Atat eu cat si sotul meu nu am avut nici o problema de la ceaiul de napraznic (bem cate 4 ceaiuri pe zi de infuzie combinata cu macerat). Are actiune hipotensiva deci nu prea inteleg cum sa fi crescut TA in cazul tau. Principiile active pe care le contine diminueaza TA, realizeaza o vasoconstrictie micsorand sau oprind hemoragia etc. Si are si efect diuretic, deci tot scade TA. O fi fost altceva???

Mergi la inceput