Naturiste si Homeopate (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Initial creeata de alina.n


Buna fetele, este pentru prima oara cand va scriu desi pana acum v-am mai citit de cand am descoperit acest forum. Am vazut cu cata rabdare le-a ajutat si indrumat Livia pe toate care au apelat la ajutorul ei ceea ce mi se pare un lucru extarordinar.Despre problema cu care ma confrunt am aflat in urma cu aprox 4 ani cand am ajuns la un control datorita unor dureri pe care le aveam la contact sexual si m-a diagnosticat cu rana pe col (pt care mi s-a recomandat un tratament cu ovule insa nu mi-a trecut deloc acea durere) , am apelat apoi la un alt medic care m-a diagnosticat cu anexita (pt care am facut tratament cu polidin si ampicilina injectabile) .Am facut aceste tratamente fara insa a sesiza nici o ameliorare a problemei pe care o intampinam, asa ca am decis sa mai incerc o parere si am fost la inca 2 medici ce m-au diagnosticat cu chisturi pe ambele ovare acest lucru s-a intamplat acum 2-3 ani cand am facut pentru prima oara o ecografie.
Aceste chisturi erau de 60/47mm pe stanga si 50/40mm pe dreapta am luat un an de zile Diane si in momentul de fata (ecografie facuta acum app 1luna ) ovarul din stanga are 69/34mm (posibil endometrion) si cel din dreapta are 37/34mm . Acum am primit un tratament cu Orgametriol tb. XX. MI-a fost deasemenea prezentata si alternativa unei operatii insa am refuzat momentan deoarece doresc sa pot avea copii.
In speranta ca ma veti putea indruma sa scap de aceste probleme ,astept raspunsul vostru referitor la tratamentul naturist pe care mi-l recomandati.
Multumesc frumos si va doresc weekend placut in continuare!!




Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

Si eu merg la dr. Vladutu.
Nu sunt foarte incantat de ea...Am inceput de vineri a doua luna de tratament. De data asta am intrebat-o ce sunt granulele pe care mi le da, sa stiu si eu ce inghit, raspunsul: "remediul Sepia"...
M-am documentat pe net si mie una nu mi se pare ca ma incadrez in tipologia care "trebuie" dar am incredere in dr. T care mi-a recomandat-o pe respectiva d-na homeopata.
Pb e ca dr T mi-a spus ca dureaza cam un an pana se vad efectele tratamentului homeopat asa ca avem nevoie de rabdare muuuuuuuuuuuulta.
Va pup pe toate si sa auzim vesti bune cat mai multe!
Lala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slavmih spune:

Buna fetelor,
nu am reusit sa va scriu pana acum deoarece nu a mers net-ul.
Am fost la control la doctorul T. si in urma tratamentului naturist grosimea endometrului este buna, dar trebuie sa fac incepind cu luna asta stimulare.
Sa vedem ce o sa fie in continuare.
Va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slavmih spune:

Mersi adimercedes


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

mihaela,
dar la homeopat nu te-a trimis dr T inainte de stimulare?

Ca in general am observat ca asta este traseul recomandat de T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by slavmih

Mersi adimercedes


Mihaela



Cu mare placere

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slavmih spune:

dariana eu sunt o exceptie. In iunie am facut interventie laparascopica tot cu dr T.
L-am anuntat ca fac tratament naturist si ca acum perioada CM este de 30 , pana sa incep tratamentul aveam de la 28 pana la 45.
Acum cu toate ca sunt in pauza perioada Cm nu este modificat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

quote:
Originally posted by lala_1

Si eu merg la dr. Vladutu.
Nu sunt foarte incantat de ea...Am inceput de vineri a doua luna de tratament. De data asta am intrebat-o ce sunt granulele pe care mi le da, sa stiu si eu ce inghit, raspunsul: "remediul Sepia"...
M-am documentat pe net si mie una nu mi se pare ca ma incadrez in tipologia care "trebuie" dar am incredere in dr. T care mi-a recomandat-o pe respectiva d-na homeopata.
Pb e ca dr T mi-a spus ca dureaza cam un an pana se vad efectele tratamentului homeopat asa ca avem nevoie de rabdare muuuuuuuuuuuulta.
Va pup pe toate si sa auzim vesti bune cat mai multe!
Lala



Lala, si eu iau Sepia iar cand am citit la tipologie am avut aceeasi opinie ca si a ta, ca nu ma incadram in tipologie. dar, am citit ca se utilizeaza foarte frecvent in: infectii ale uterului, cu scurgeri; tulburari menstruale; tulburari de digestie cu atonie si constipatie; si alte cateva. Are o actiune asupra sistemului nervos central, sistemului digestiv, aparatului uro-genital, pielea. Eu in fiecare schema de tratament pe langa Sepia am avut unul dintre remediile - Pulsatilla, natrum carbonicum, Natrum Muriaticum. Din ce am citit Sepia are o sinergie posibila cu unul dintre aceste remedii.
Despre dr. nu stiu ce sa iti spun pt ca nu cunosc. Mi se pare putin ciudat ca dr. sa iti de-a remediile fara sa sti ce anume iei si care este termenul de valabilitate. Eu imi iau "bilutele" de la o farmacie care are remedii romanesti (15.000 lei vechi tubul cu 1 gr.). Pe acest tubulet este trecut si termenul de valabilitate.
sanatate multa!
Pupicei pentru toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Sorina, multumesc mult pt sfaturi........asa am sa fac cand o sa am hemoragie.....in inuarie pe 18 am ajuns la spital pentru a 3 ora si mi s-a facut chiuretaj pt a mi e putea opri hemoragia.
Maine ma duc din noua la California Fitness pentru un test de rezonanta magnetica.Sa stiti ca este f bun.
Va rog sa ma scoateti de la homeopate intrucat numai iau trat homeopat din luna august.Sincer, nu stiu care au fost si daca au fost rezultate in urma acestui trat, avand in vedere ca la ora aia bagam in mine 4 trat diferite.Acum am ramas numai pe trat naturist .
Va pup si numai bine la toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

toate fetele naturiste si homeopate.

Eu m-am intors din scurtul concediu si...tare obosita is...

Tanya De la ce firma e ceaiul tau de napraznic? Eu am luat de la Daciaplant si zau ca n-are gust rau deloc. In schimb pudra de orz verde e...groaznica. Branca ursului iti place? Sa nu cumva sa te lasi dupa doua saptamani ... ca iei bataita.
Eu am inceput cu mai putine sortimente ca sa ma acomodez si am tot adaugat cate ceva. Pana acum e bine ... desi n-as putea zice de vreun efect .
Trompitele le poti verifica pentru inceput cu histerosalpingografia.

bubulino Din sticloanta aia mare de BU puneti in una mai micuta ca sa o manevrezi mai usor si sa nu te sperii de ea in fiecare zi.

alina.n Acelea sunt dimensiunile chisturilor sau ale ovarelor? As vrea sa te pot ajuta dar nu prea inteleg... Ceva despre ovare polichistice ti s-a spus? De ce operatie era vorba? Laparoscopie pentru indepartarea chisturilor? Poti sa ne dai mai multe detalii?

lala1 Pentru ce faci tratamentul homeopat?

musetePentru ce faci tratamentul homeopat?

miorita Pentru ce faci RMN? Pentru fibroame?

Eu va doresc succes indiferent de tratament. M-am inarmat cu multa rabdare citind ca tratamentul cu Vitex agnus castus trebuie facut cel putin 7-8 luni pentru ca rezultatele apar lent dar sunt foarte bune. Si eu inca nici nu l-am inceput... Clar o sa-l bifez si pe asta ca la capitolul tratamentul naturist am deja trei luni jumate, cu imbunatatiri










Mergi la inceput