Clubul iubitoarelor de pisici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Am un motan cum nu mai exista.
Povestea lui incepe acum vreo 7 ani in ajun de Craciun, cand eu si mama roboteam prin casa, facand ultimile retusuri. Uite asa, a ajuns mama cu matura in fata usii sa dea prafu de pe covorul de la intrare. Numai ca era becul ars pe scara blocului si mama a observat un ghem negru pe preshul de la usa. Pret de cateva secunde a tot incercat sa dea la o parte chestia neagra pe care nu o o vedea bine din cauza intunericului. La un moment stupoare!! Chestia neagra se ridica si face doi pasi in 3 picioare in casa la noi!!
Era mic, negru, urat, plin de purici, schiop cu blana lipsa in dreptul urechilor si avea.. 300 de grame. Ne-am tot zis ca el a fost cadou de la MOS Craciun in anul acela si l-am primit cu caldura.
Se numeste Fred, raspunde doar la pisu, pisa, pisescu, are 5 kile, o blanda neagra si lucioasa, nu zgarie, nu musca, vb cu tine, face pishu si kk la scurgerea de la cada si pretinde sa-i fie imediat spalat locul, miroase tot timpul frumos ( nush pe unde se ascunde prin casa), mananca singur din cutia lui cu bobitze pentru pisicute ( isi ia cu labutza atat cat are nevoie), simte cand esti trist sau te doar ceva si vine sa-ti sforaie pe piept, doarme doar la picioarele tale pe un coltzisor mic de pat, se joaca doar daca are un partener "umanoid" si este cel mai minunat motan pe care l-am intalnit vreodata. Am avut multe pisici in casa, dar acesta e aproape ca un om mare. Il iubesc tare mult si mi-e dor de el pentru ca din nefericire a trebuit sa-l las la mama care e la 500 km.

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Am si eu o birmaneza cu par lung,(2 ani1/2) dragalasa, pe nume Viky. E tare dulce, cuminte, sta aproape toata ziua singura (din pacate), dar seara ii acordam ei cea mai mare atentie.E curata, nu face mizerie si doarme la picioarele noastre.Anul trecut a avut 5 pui si a fost o mama desavarsita.Era un adevarat spectacol sa te uiti la ei.
Va doresc tuturor sa aveti o viata frumoasa alaturi de animalutele voastre, ptr. ca asa cum se spune pisicile au 9 vieti, asa ca trebuie sa ne tinem bine.



MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Si eu sunt innebunita dupa pisici...le iubesc de numai pot,
Chestia e, ca eu stau la curte si desi imi plac si cainii, nu am avut noroc de ei...si se strange la mine in curte tot neamul pisicesc din imprejurimi(la mancare mai ales si dupa pisica mea)
Am ajuns sa am 2 pisici si un motan plus o gramada care stiu ca aici gasesc mancare...si eu nu pot sa nu le dau...innebuneste mama.
Mai nou am un motanutz tigrisor de 3 luni caruia ma chinui sa ii gasesc un stapan...e adorabil si f iubitor...si a inceput sa toarca de ma topesc dupa el nu alta...trebuie sa gasesc pe cineva care sa il doreasca...daca va intereseaza astept un pm sau imi scrieti aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherry22 spune:

si eu iubesc pisicile, si, cred, fetelor, ca v-am luat la capitolul asta-am 9 pisici acasa (stau la curte), care mai de care mai dragalasa si jucausa: Jimmy, Crita, Mita, Sofi, Botic, Pufica, Blaky, Kitty.
le-am adunat pe toate de pe strada, mai putin pe Jimmy, pe care l-am luat citind anunturile din formula as (el este cel mai batran, 5 ani)
va pupacesc pe toate si...sa ne traiasca pisicile, dar si cateii, ca si pe ei ii iubesc mult (am si 4 catei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherry22 spune:

am uitat-o pe Pita, care si ea e o scumpa.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Si eu ador pisicile! Am crescut la curte, asa ca toata viata am avut pisica si catel, si la ai mei si la bunici, dar mai mult si mai mult tot pisicile le iubesc.
Am adus in urma cu doi ani o pisicuta acasa, unde stau acum in Bucuresti, gasita in spatele unui bloc foarte populat cu pisicute. Era maricica atunci cand am adus-o, cred ca avea vreo 4 luni, noi glumeam ca am adus-o la varsta adolescentei. Ce drag imi era de ea: cand veneam acasa o gaseam mereu la usa si ne intampina cu o miorlaiala de vreo juma de ora. Cleutza noastra se tinea dupa noi ca o umbra, nu puteam intra si noi la toaleta, ca omu', fara pisica spioana ca miorlaia la usa pana o lasam sa intre si ea, niciodata nu puteam face baie daca nu era si pisicuta acolo. Statea cuminte cat faceam baie pe coltul cazii sau pe masina de spalat si dupa ce dadeam drumul apei din cada si cand mai ramanea cam o palma de apa, se baga acolo cu fundul. Pana la ea n-am vazut pisica asa sociabila si careia sa-i placa asa mult apa!
Din pacate (pentru noi, ca pentru ea e din fericire), pentru ca traise prea mult in libertate, afara, nu s-a prea adaptat la garsoniera in care stam noi, asa ca a trebuit s-o ducem la mama. Acum e cu siguranta mai fericita, sta cocotata prin pomi, pe acoperis, pe gard, tolanita in iarba, mama o lasa sa doarma in casa... Sunt haiosi ai mei cand imi povestesc ca se urca biata Cleuta-n pom si miorlaie ca nu se poate da jos (aiurea! alintata!), asa ca ai mei, oameni responsabili, pun repede scara si dau mata jos. Asta se intampla foarte des.
Sa va traiasca pisicutele!

http://community.webshots.com/user/ramonam106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ce mai fac pisicutele mele?
ma bucur ca s-au strans atatea iubitoare de pisici. cherry, m-ai impresionat, cred ca ma depaasesti.
eu am 3 pisici adulte (cele din pozele din semnatura) si Bubulina mi-a facut asta primavara 4 pui. la un moment dat avea 7 matze dar 3 pui i-am dat si acuma mi-a mai ramas unul, Fulgusor, pe care il pastrez. voi pune poze si cu el in curand.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Slabiciunea mea?!?!!?!? Pisicile!!!
Avem deja a n-a generatie de pisici...nici nu le mai tin socoteala...insa, intamplator sau nu, toate negrutze!!! Dragalease de numa..contrar a ceea ce se spune referito la faptul ca pisica neagra ar aduce ghinion, la noi e complet diferit. De cand am adoptat prima pisica, de pe strada, domneste armonia in casa..pe urma au urmat si altele, si altele..Acum, convietuim in pace si liniste cu 1 fetiza neagra, Pusci ( de unde si Nick-ul meu)de 9 ani, si un el, un Don Juan intre feline...e un superb motanel Norvegian de Padure, pe numele sau de botez,Fritzi. Povestile lor sunt oarecum asemanatoare..s-a intamplat, 2 ori, la diferenta de 8 ani, ca in calea mea sa-mi apara un sufletel micut, lipsit de aprare si de vlaga...i-am adoptat,iar acum avem 2 minunatii in casa...tatal meu zice mereu ca am fost norocul lor in viata...eu tind sa cred ca si ei sunt norocul nostru..pt. ca efectiv ne incanta viata.

Mai am grija si de cele 11 mitzuce care traiesc in spatele blocului, si care tresar de fiecare data cand aud ca se deschide geamul nostru...
Nu cred ca voi putea vreodata sa nu am macar o pisicuta in casa! Cu siguranta NU!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasoare spune:

eu din pacate de 3 luni nu mai am pisica
dar a trait langa mine 15 ani si am fost tare fericite amandoua, era cea mai desteapta si frumoasa matza... am asa de multe amintiri despre ea... dormeam cu ea in brate si ma intorceam de pe o parte pe alta cu ea in brate...
miorlaia atat de tare cand ii era foameeee incat primul lucru cand intrai pe usa era sa-i dai sa manance... si torcea super tare mai ales cand ne culcam si se posta la locul ei, intre pernele noastre...
era aproape ca un om, intelegea tot... si s-a comportat ca o "doamna" ce era cand in urma cu 3 ani in familie a aparut si un bichon, puiutz prostutz, pe care ea l-a adoptat...
incredibila relatie ce s-a format intre 2 animale atat de diferite... imi lipseste tare mult
subiectul era vesel, dar eu m-am intristat...


cu drag,
AnFlo

Bad Dobby!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Doi am, doi baietei, frati gemeni, identici, frumosi foc, cu temperamente diferite. Unul e un singuratic, solitar, timid, cind am musafiri se ascunde si sta ascuns pina ce toti strainii au plecat, din cind in cind, vine la mingiat, si atunci cind vine e tare pasional, i se umezeste nasucul tare de tot, n-am mai vazut asa, ploua din nasucul lui de atita iubire. Foarte rar ii aud vocea, un mieunat subtirel, tare e dulce. Celalalt, e un sociabil, ca un catelus, sta in permanenta lipit de mine, vorbaret nevoie mare, mereu are ceva de zis, facem adevarata conversatie. Si nu poate sta singur, si cind doarme, isi baga nasul in coada, da sa fie el lipit de care e p-acasa.
Tare ii mai iubesc!

Mergi la inceput