avortul spontan

avortul spontan | Autor: dru

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, sunt o noua membra si incep prin a-mi spune mai intai povestea. Sunt interesante discutiile astea si mai ales ajuta atunci cand nu mai stii incotro sa o apuci.
In decembrie am ramas insarcinata dupa 2 ani de straduinta (eram in culmea fericirii!) si apoi la 10 saptamani si jumatate cand totul mergea perfect s-a intamplat nenorocirea. Medicii nu au reusit sa ma lamureasca de ce si cum, mi s-a spus doar ca se intampla. Acum astept nerabdatoare sa-mi vina iarasi ciclul si ma uit cu ingrijorarea ca au trecut deja cele 28 de zile si nimic. E normal? si apoi iarasi sunt intoarsa si nu mai stiu ce sa cred, unii mi-au spus sa incerc din nou dupa primul ciclu, alti medici mi-au spus sa astept 3 luni. Ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Dru mai mult de 50% dintre sarcini sfarsesc in primul trimestru prin avort spontan (sac gol, sarcina oprita in evolutie,dereglari cromozomiale etc). Am citit un studiu care spune ca 70% dintre femei traiesc o astfel de experienta, 6% traiesc doua avorturi iar 1-2% trei sau mai multe. In foarte putine cazuri exista o explicatie clara. Daca prima sarcina sfarseste din cauza unor dereglari cromozomiale se poate ca urmatoare 5,6,10, 50 de sarcini sa fie OK.
Sfatul meu este ca acum sa faci niste dozari hormonale si niste analize genetice sa vezi daca nu cumva gasesti vreo cauza, clar sa faci analize de rutina (gen toxoplasmoza etc) si imediat ce ramai insarcinata sa mergi la un doctor bun (in care sa ai incredere) si sa iti urmareasca sarcina de la bun inceput. In urma acestor analize doctorul iti paote recomanda pastile sau injectii pt mentinerea sarcinii sau doar te "verifica" des fara a-ti recomanda tratament.

cele bune,
päpä

Make love,not war!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dru spune:

thx papa.
M-am gandit si eu la dozarile hormonale, dar mi se pare anormal ca acest lucru sa nu-mi fie recomandat chiar de medicul meu. Oricum aceste teste stiu ca se fac in anumite perioade din luna, nu dupa ureche. La toxoplasmoza nu m-am gandit nici o sec pentru ca nu am pisica. Anyway voi merge sa stau de vorba cu medicul de familie si voi vedea ce va rezulta in final. Acum astept cu nerabdare my period si ma intreb cand o sa vina!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Uzual aceste analize (dozari hormonale, analize genetice etc.) se recomanda dupa trei sarcini pierdute. Abia dupa asta se considera ca "ceva" anume te impiedica sa duci sarcina la bun sfarsit. Pina la doua pierderi de sarcina se considera "accidente".
Toxoplasmoza nu se face musai de pisica. Poti sa o iei si din aer daca ai ghinion.
Mie dupa ce am pierdut prima sarcina mi-a venit ciclul la 29 de zile. Si dupa aia a tot variat de la 29 la 30, 31, 32 si 33 de zile. In ultimele luni se stabilizase la 29 de zile (inainte era brici, 28 de zile ca la carte). Acum am niste dureri idioate dupa ce m-au chiuretat si o sa intru oricum pe anticonceptionale la sfatul medicului care m-a asistat.


Make love,not war!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Dragutza mea,

imi pare rau sa descopar noi membre ale clubului celor care au pierdut o sarcina, fara a avea o explicatzie pentru acest lucru!

Eu am avut aceasta trista experientza in 31 octombrie anul trecut, cand am pierdut o sarcina gemelara shi mi-am spus ca nu am sa reushesc sa trec niciodata peste aceasta trauma! Recuperarea este foarte grea, mai ales cea psihica, insa sperantza unei noi sarcini reushite este singura care te face sa mergi mai departe.

Shi eu mi-am dorit sa raman insarcinata chiar din luna urmatoare avortului, insa organismul, din pacate, nu este refacut dupa acest shoc, drept pentru care este bine, asha cum tzi-au spus doctorii, sa ashteptzi macar 3 luni! Eu, de exemplu, in ianuarie am luat anticonceptzionale (TriRegol) iar in februarie (in 16) am ramas insarcinata in urma unui tratament naturist, de loc complicat!

Deci, ai incredere, caci daca ai ramas o data insarcinata vei mai ramane shi a doua oara, iar daca mai gaseshti shi cauzele primului eshec, pentru a le putea combate in viitor, totul va fi ok!

Itzi doresc numai bine shi sa te vedem in curand cu un mesaj de victorie postat aici!

Sa fim iubite!

*Sanatate maxima tuturor shi pupici dulcici de la Pisicuta & mormolocea*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Draga Dru,

Imi pare rau ca iti faci intrarea in forum cu o veste proasta, dar nu dispera, va rasari soarele si pe strada ta!
Cunosc experienta prin care treci pentru ca am patit-o si eu in 24 ianuarie. Si la mine dr a spus ca se intampla de cele mai multe ori fara nici un motiv, si mie mi-a spus ca dupa o luna pot ramane insarcinata, dar am preferat sa mai astept cel putin 3 luni. Dupa cate stiu eu, dupa un chiuretaj, menstra isi face aparitia in perioada cuprinsa intre 3 si 6 saptamani, asa ca nu te agita.Mie mi-a venit in a 31-a zi dupa chiuretaj.
La fel ca si tine, sunt nerabdatoare sa simt din nou cum se produce o minune in corpul meu si asa cum spunea cineva aici, pe forum, stai calma, ca sigur primavara asta ne va face si pe noi sa inmugurim.

Te pup,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dru spune:

Dragele mele sunteti niste dragute.
Multumesc de incurajari. Stiti cum e, iti planifici sa fii calma si te ia paranoia in primire. Oricum ma straduiesc sa uit de toate.
Imbatranesc fetelor, asta e problema, anul asta fac 34 de ani si nu tu un bebe sa ma apuce cu degetele lui!

In alta ordine de idei, Pisicuta care e tratamentul ala naturist pe care zici ca l-ai practicat? Poate sa incerc si eu asa mai dupa vreo 4 luni daca nu iese nimic.
Sa auzim numai de lucruri faine si impliniri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Draguto si eu am tot 34 de ani si inteleg f. bine ce simti pt. ca si eu imi doresc cu disperare sa fiu mamica.Eu nu am ramas niciodata insarcinata si am impresia ca sint seaca, dar lasind la o parte negativismul, daca ai sa cauti ai sa gasesti aici pe site, in forumul vechi tratamentul Liviei. Un tratament naturist care e f. bun, complex si care desi pare complicat dupa citeva zile incepi sa te obisnuiesti. De ce iti spun despre el, pt ca o parte din plantele de acolo au si efecte antidepresive. Am simtit-o pe pielea mea!Eram la pamint si de cind am inceput tratamentul( o varianta simplificata)parca nu mai pot fi suparata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Dru, scumpete,

iata, in continuare, asha-zisul meu tratament, in urma caruia am ramas insarcinata, la numai 3 luni jumate de la avortul spontan in urma caruia am pierdut o sarcina gemelara de 8 saptamani. Precizez ca eu am 31 de ani, adica nu-s cu mult mai tanara decat tine.

6 ianuarie - 31 ianuarie = regim vegetarian, din care am exclus shi chimicalele gen vegeta, supe instant shi altele asemenea, plus produsele pe baza de faina. Nu am renuntzat, insa, la uleiuri shi prajeli, dar nici excese nu am facut. Alimentul de baza a fost soia.
16 ianuarie - 16 februarie (inclusiv)= ulei de catina (in varianta de ulei, nu tablete) 20 picaturi x 3 ori/zi, luate cu o jumatate de ora inaintea fiecarei mese (ar fi bine ca acele picaturi sa le pui peste o linguritza de miere, ca sa nu fie gretzoase)
31 ianuarie - 16 februarie (inclusiv) = tinctura de branca ursului 1 linguritza x 3 ori/zi dizolvata intr-o jumatate de pahar de apa, plus napraznic tablete, 2 tablete x 3 ori pe zi, luate shi ele, ca shi uleiul de catina, cu o jumatate de ora inainte de masa.

Cam asta ar fi. Precizez ca sotzul meu nu are probleme de fertilitate shi nici eu nu am fost declarata cu vreo hiba majora, singura mea problema fiind aceea ca nu ramaneam insarcinata, iar cand, totushi, am ramas, n-am tzinut sarcina.

De asemenea, tu potzi incepe tratamentul cu toate deodata, caci nu-i nici un bai. Eu le-am luat asha pentru ca am aflat tarziu de faptul ca aceasta combinatzie eate benefica in stimularea ovariana!

Sa nu uit, in luna ianuarie, din 8 pana in 28 am luat anticonceptzionale (TriRegol) pentru a-mi "odihni" ovarele.

Cam asta ar fi. Eu tzi-am scris acest tratament pentru ca tu sa potzi sa-tzi alegi, in functzie de problemele pe care le ai, pe cel care tzi se potriveshte cel mai bine. Mie, personal, mi s-a parut destul de greu sa tzin regimul Liviei, de aceea am cautat alte solutzii pe care sa fiu sigura ca pot sa le respect.

Itzi doresc numai bine, multa sanatate shi sa dea Dumnezeu ca minunea sa se intample cat de repede shi la anul, pe vremea asta, sa ne sfatuim in privintza alimentatziei bebeilor noshtri!

*Sanatate maxima tuturor shi pupici dulcici de la Pisicuta & mormolocea*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dru spune:

Multam fain Pisicuto!

Am sa incep first of all sa caut ingredientele. Pare o chestie dificila la prima vedere pentru ca n-am nici cea mai vaga idee de unde sa-mi procur branca ursului tinctura si tabletele alea de napraznic. Tu de unde le-ai cumparat?
Pana una alta o prietena m-a sfatuit sa beau doua cesti de ceai/zi de cretisoara combinata cu coada soricelului.
Si eu sper ca la anul pe vremea asta sa discutam problemele bebelusilor nostri ca altfel nici nu se poate!!

Sanatate si fericire corporala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dru spune:

Matia, am intrat ieri pe forumul vechi si am listat reteta Liviei. Toate bune si frumoase pana aici. Problema incepe abia cand incepi sa cauti toate alea, mai ales cum locuiesc eu in provincie, e aproape imposibil. Sper sa nu-mi ia prea multe luni...
Tocmai am aflat ca o cunostinta de-a mea, care are 39 de ani, a ramas insarcinata dupa incercari care au durat mai bine de 11 ani (facea parte din cele 1-2% cu infertilitate nemotivata). Asta vara a renuntat sa mai faca ceva si pur si simplu si-a luat gandul. Si uite ca s-a intamplat acum!
Asa ca fetelor sa nu disperam si sa nu renuntam ca pana la urma se intampla!
Numai vesti bune si noroc in toate!

Mergi la inceput