avortul spontan

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Si eu am trecut prin aceeasi problema anul trecut pe 31 august - s-a depistat pe ecograf sarcina oprita in evolute la 10 sapt.... si apoi chiuretaj.
Mi s-a recomandat min 3-4 luni de pauza; menstruatia a venit dupa 9 zile de intarziere; am facut analize si s-a descopetit o toxoplasmoza... dar mai veche; teste genetice nu vor sa faca inainte de a se vedea daca ai toxo( cel putin la Tg Mures ); medicul ginecolog este de parere ca nu asta a fost cauza si ca pot sa incerc din nou linistita. Avand in vedere ca au trecut 6 luni de atunci, chiar imi pare rau ca am pierdut timpul cu tratamente si analize care tot neconcludente au fost... Oricum ptr.toxo este bine de facut analize.
De luna trecuta am inceput din nou sa ,, actionez" in sensul de a ramane insarcinata dar nu s-a intamplat...Sa vedem luna asta... Data trecuta am ramas din prima. Ceea ce pot sa iti spun si tie, este ceea ce imi spun si mie... INCREDERE MARE....Daca ai avortat natural nu cred ca trebuie sa astepti 3 luni dar daca ai facut chiuretaj isa..da...trebuie...
Numai bine si sa treci peste trauma psihica mai usor ca mine...

obs: analizele le-am facut la cererea mea .... medicii au spus ca ,,se mai intampla"... si se considera boala avortiva nuni dupa 2-3 avorturi consecutive.

Helen (29 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:



scuzati greselile de ortografie...le-am vazut dupa ce am trimis mesajul ...

pa

Mergi la inceput