Mamici de noiembrie - decembrie 2005(46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Pregatirea sanilor pentru alaptat se poate face si la modul urmator:
in timpul dusului sau a baii (care cica nu e prea indicata in sarcina) se "maseaza" sanii cu jet de apa calda (si eventual si rece) si apoi se freaca fiecare san cu un prosop aspru dinspre exterioare spre areola. Operatia e indicata sa dureze chiar si 10 minute si se recomanda sa fie practicata chiar de prin lunile 6-7.
Asta-i reteta de la mine de la curs.
La mine se vad clar rezultate.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Alexandrina, ce inseamna "se vad rezultate" - ca sa stiu si eu dupa ce sa ma uit

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 27+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Tania, iese lichid prin diverse canale, in special pe cel principal.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Da, acum am inteles. Am invatat tare multe chestii azi despre canale. Cea mai tare a fost faptul ca curge prin mai multe - si eu eram ignoranta si credeam ca curge pe mijloc.

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 27+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Wow Ina, pai tu mai ai cam o luna de munca...sper sa rezisti, ca eu cu toata energia mea, simt cum ma tarasc si astept sa se termine programul - e drept ca eu nu am doar munca de birou, e cam multa alergatura, am mai povestit eu de asta. Oricum daca dr imi da ok, de sapt viitoare sunt in CM!
Cat despre camera bebitzei, mai am de pus perdeaua ( pe care am comandat-o si va fi gata abia la mijloc de octombrie) si niste decoratiuni pe mijlocul peretelui, de care nu am avut noroc nici cum pana acuma, le-am comandat intr-o parte, au fost neseriosi, am anulat comanda, am dat in alta parte si...tot astept, vad ca si astia sunt cam neseriosi. Ma dispera francezii astia ca atata trebuie sa tot comanzi, sa astepti, sa ai nervi tari... Dar caruciorul l-am cumparat, poti sa il vezi in poze la Alina bortosica !
Pupici si noapte buna,


Alina si Bebitza Amalia 32+

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Si eu m-am "cultivat" in urma vizionarii pozelor din linkurile date de Anda (brr, mai trebuie sa-mi fac curaj sa mai vad cateva sa ma incurajez) dar cred ca pana trec prin experienta tot mai raman multe necunoscute.
Acum de cand citesc cartea lui Capraru si vad cate minuni poate face un nounascut imi pun problema ca va trebui sa fiu foarte atenta. Eu de bine de rau am mai ingrijit nepoti de la cateva luni in sus, dar sotul meu cred ca se va adapta tare greu, pentru ca nu are nici-un fel de experienta si are si o oarecare teama.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

alexandrina, stai linistita, isi va intra tati in mana de parca toata viata a schimbat scutece si a facut biberoane(sa speram ca nu va fi cazul!!) . nici n-ai idee cat de repede invata
ce, parca noi am pus mana pe copil atat de mic pana la andrei!? si ne-am descurcat de minune. din cel mai iresponsabil om te face un bebe... de nici nu te recunosti!!! ba mai ajunsese sa-mi faca si mie morala, ca nu aplic cum trebuie nu stiu ce citise el...

mamica noiembrie, stai linistita... lista se va "curata" de la sine, cand ne vom muta la bebelusi. ca acolo vom lua dupa noi doar lista cu bebeii, adica cei care vor mai intra sa ne anunte ca au venit pe lume.

Cristina 29+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Cristina, multumesc. Atunci o sa stau linistita, si-ntr-un caz si-n celalalt.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

hello,fetelor!
hop si eu! Noi avem acum fix 31 si peste 2 saptamani mergem la doctor. V-am tot citit dar imi e greu sa va scriu.Nu stiu cum se descurca mamicile care mai au un oui acasa..ca eu cad franta in fiecare seara.Am o leneeeeeeeeeeee de nu ma recunosc,n-am chef sa mai fac mancare si as zace numai in pat.In ultima vreme am tot facut efort si m-a cam durut burta(curatenie in sifoniere,in biblioteca ,spalat rufe de iarna si cele de zi cu zi,ridicat de zeci de ori copilu',facut curat un biblioteca etc).
Cateodata am senzatia ca nasc,asa se misca copilul, zau.
Mai vreau sa-mi fac si vbucataria si pe urma o sa ma dedic lui bb.O sa scot de la Ioana si sa vad ce mai am nevoie.Vreau sa vin si la mothercare sa iai lui bb o salopeta cu care sa o scot din maternitate si pe carew sa o pot folosi si pe urma.

Alina,f. frumos caruciorul ! Eu il am pe cel de la Ioana.

Pupici la burtuci



Raluca si Ioana (09.04.2003) si bb mic(DPN 22.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Salutare fetelor, sunt si eu pe-aici, sa nu ma stergeti de pe listuta Probabil ca v-ati obisnuit cu mine ca eu intru mai rar, dar incerc sa va citesc cat de des pot. Serviciul si naveta imi ocupa mare parte din timp si pe cand ajung acasa de multe ori nu mai stiu pe ce sa pun mana, mai ales ca acum sunt cu burtica mai mare si obosesc repede si v-am spus ca mai am si dureri de spate. Dar pe bebelina o simt miscand in fiecare zi, e destul de activa, si asta ma bucura. La cat sunt eu de panicoasa, daca nu as simti-o miscand, cred ca in fiecare zi as fi la spital.
Inca nu ne-am decis la un nume pentru bebelina, desi sotul meu insista cu Noelle, mai ales ca ar trebui sa nasc chiar inainte de Craciun. Eu nu sunt super incantata si am zis ca poate ramane Noelle ca si al doilea nume. Trebuie inca sa-l gasim pe primul
Eu nu voi putea intra in concediu de maternitate decat pe 1 Decembrie desi as ramane acasa de pe-acuma daca as putea. Nu mai am chef si energie pentru servici si naveta, dar n-am de-ales. Ieri am fost sa comandam si noi mobila pentru camera bebitei, dar mai am foarte multe lucruri de pregatit. De-asta eu cu siguranta nu m-as plictisi daca as ramane deja acasa.
Va salut pe toate si aveti grija de burtici!

Meems 27s+

P.S. Alina, tare dragute pozele tale de la nunta

Mergi la inceput