Perle de-ale sotilor

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Mai sunteti mortale.. adik sotii vostri, de 10 min tot rad citind....
Mie nu-mi prea vin acum in minte perle, insa a propos de "arde-n bucatarie ceva" varianta mea e cu sotu-n bucatarie hranind copilu', mancarea arsa fumegand pe foc, eu disperata intru si fac ochii cat cepele, iar el - "pai eram cu spatele la aragaz, n-am simtit nimic" . Normal ca cica eu am fost de vina c n-am venit sa verific.

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

quote:
Originally posted by iren

Nshiro, tocmai ma gindeam sa postez shi io un subekt de genu asta, da nu numa cu perle, ci shi cu gafe, ca al meu sotz e campion...
Acu frun an imi sarbatoream ziua la mine acasa, ca-ntre fete, shi sotzu se tot plimba printre noi ca magaru intre oi nah, c-am facut shi rima:D La un moment dat, io ma duc la o toaleta, iar o invitata la a doua toaleta, ieshim noi ushurate d-acolo shi vine sotzu in sufragerie, care era plina de doamne finutze, shi-o trinteshte c-o fatza nevinovata, foarte natural: Mah, da ce duhoare vine din bai, am intrat intr-una, pute, am ieshit repede, m-am dus la a doua, shi-acolo pute, da cine s-a cäcat in halu asta??
Acu rid cin imi amintesc, da atunci imi venea sa intru-n pamint, ma blocasem de nu mai shtiam ce sa zic...I-am tras io o sapuneala de sa ma tzina minte, da jena tot a ramas
Alta: ma enervasem rau pe el intr-o seara, shi la un skimb de replici io trintesc "auzi, sa te duci in ma'ta!!" recunosc, la nervi am gura mai sloboda la care el, foarte mirat, de parca l-ash fi trimis pe Luna "sa ma duc in mama??..."

Mai am, da acu nu-mi mai amintesc

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.







Super tare.Am ras cu lacrimi...auzi tu...?"Sa ma duc in mama?"

Giana de Dani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63229" target="_blank">POVESTEA NASTERII
POZELE NOASTRE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

si al meu sot acum cateva saptamani facui gafa
eu eram cu fetita in camera si ne jucam iar mama mea se duse sa faca un dusintre timp veni sotul meu acasa crezand ca eu sunt la dus se dezbraca si intra la dus crezand ca eu oi fi acolo si a dat peste msaraca mama care se speriase cand il vazu dezbracat si intrand asa calm in baie si pt el a fost un soc el foarte convins ca eu voi fi acolo ,pt ca mama intodeauna intra mai devreme pana sa vina el de la lucrusaraca mama a plans vreo cateva zilesi nici el nu a fost prea bine a doua zi a plecat fara sa mai intre in living ia fost rusine sa mai dea ochii cu mama
mi-a fost mila de saraca mama dar am ras cu lacrimi

http://community.webshots.com/user/emilyohashi100 poze:) http://pg.photos.yahoo.com/ohashi_irina/my-photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

quote:
Originally posted by hanako2004

si al meu sot acum cateva saptamani facui gafa
eu eram cu fetita in camera si ne jucam iar mama mea se duse sa faca un dusintre timp veni sotul meu acasa crezand ca eu sunt la dus se dezbraca si intra la dus crezand ca eu oi fi acolo si a dat peste msaraca mama care se speriase cand il vazu dezbracat si intrand asa calm in baie si pt el a fost un soc el foarte convins ca eu voi fi acolo ,pt ca mama intodeauna intra mai devreme pana sa vina el de la lucrusaraca mama a plans vreo cateva zilesi nici el nu a fost prea bine a doua zi a plecat fara sa mai intre in living ia fost rusine sa mai dea ochii cu mama
mi-a fost mila de saraca mama dar am ras cu lacrimi

http://community.webshots.com/user/emilyohashi100 poze:) http://pg.photos.yahoo.com/ohashi_irina/my-photos






Dana si Alexandru(28.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ieri am pronuntat la un moment dat cuvantul macrame (ca mileurile) si sotul ma intreaba mirat: "ce-i aia MAGRABET" ?

salutari,
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircea42 spune:

Am un fost amic din bloc care, suparat ca nu mai capata consideratie de la mine (am motive), ma jigneste. Ca am furat de la ajutoare in 90, ca ma inseala nevasta (sanchi) si chestii de-astea de poveste. La un moment dat l-am tras deoparte si i-am zis: "Vere, astea-s fleacuri. Hai sa-ti spui eu unele ca lumea, sa vezi aici chestii [blamabile]."
Nu vi le reproduc aici, din stima pentru ruechile sensibile. Precizez doar ca i-am taiat mult astfel din apetitul anterior

Asa si cu perlele sotilor. Avem noi unele mai ca luuuumea. Vorba unui autor: "Doamnelor, nu intrebati barbatii despre fanteziile lor sexuale. E tot ce poate fi mai rau pe lume pentru voi..."

S-auzim de bine!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela20 spune:

Sa va povestesc si eu o "perla" a sotzului meu?? E mai mult o gafa...care m-a facut mult sa sufar atunci, dar acum o privesc cu mai multa detasare.
In august, pe 20 a fost ziua mea...Astept si eu de la el macar o urare de multi ani, acolo...el nimic. O zi obisnuita. Ma suna toate prietenele, urari, alea-alea, el ma intreaba senin: "da' ce ia apucat pe toti de te suna astazi??" Eu o fac pe indiferenta si tot asteptam sa-si aminteasca. Trece ziua mea, eu cam imbufnata dar tot nu i-am zis nimic.
La vreo trei zile, dis de dimineata, intra in baie peste mine, eu tocmai eram cu pasta de dinti in gura si ma intreaba nevinovat: "Auzi, cand e ziua ta de nastere??" Ii spun ca a trecut...la care el: "Oare de ce nu mi-a spus sora-mea ca e ziua ta??"
Si-a recuperat greseala cu un buchet enorm de flori si un cadou...dar tot suparat pe sora-sa ca nu i-a amintit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Sa va poavestesc si eu una recenta de-a sotului meu care este om de vanzari, deh...Cam cu faze d-astea ma confrunt zilnic, dar noroc ca stiu cu cine am de-a face...

Acum 1 saptamana era mama in spital. Vine sotul de la serviciu si imi spune: "saraca mama ta, cum se mai simte?"
eu: "bine, si i-am povestit ce mai facea mama"
el: "mi-e dor de dansa, ca n-am mai vorbit de mult"
eu: ...
el: "sa treci prin billa sa ii iei si ei ceva bun de mancare"
eu: "ce sa ii iau, ca ieri i-am luat din billa o gramada de bunatati si azi ii duc mancare gatita, i-am facut ciorba, mancare..."
el: "da mah, dar nu te gandesti ca saraca e in spital...sa o rasfatam un pic, i-ai ceva dulce" - desi incepusem sa ma simt rau ca sunt asa neparatoare cu maica-mea
eu: "pei are diabet, ca d-aia e internata!!! "
el: "aaa, da... atunci ia-i niste salate d-alea bune" (sanki ca mie nu imi plac alea)
eu: (enervata de insistente): "tu n-auzi ca are mancare destula, nu ii mai duc ca i se strica, nu vezi ca i-am pus mancare gatita, i-o duc calda. NU MA MAI DUC NICAIERI!"
el: "bine, atunci sa opresti undeva sa imi iei creama de pantofi"



Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Nasterea primului copil, prilej de emotie, fericire nemarginita, perspective noi asupra viitorului si betii crancene in timp ce proaspata mama moare de foame in spital....

Ma tot uit la subiectele cu povestea nasterii si sincer nu as stii cum s-ar potrivi povestea mea acolo ci mai degraba aici....

Asadar, noaptea de 1 spre 2 noiembrie incep contractiile. Eu linistita, cronometrand mi-am zis ca ma tine pana dimineata sperand sa petrec o noapte feerica cu barbatul, facand planuri legate de viitorul eveniment.
Ete, vezi sa nu. Sta ce sta, se amuza ce se amuza de cum ma schimonosesc si se intoarce pe-o parte si-adoarme:"poate mai prind si cateva ore de somn"
Pe la tei imi dau seama ca nu mai sta mult copilul asa ca vadit jenata il trezesc:"Matei cred ca tebuie sa mergem la spital".
Cu chiu cu vai se ridica din pat, se intinde, se freaca la ochi..." Eu cu contractia in dinti ma perpelesc de durere. ...Se duce la bucatarie, isi aprinde tigara...ajung la capatul rabdarii:"Mateiiiiiiiii, nasc!"
"stai sa-mi fumez si eu tigara ca nu-i foc!"
Infasc bagajul si ajungem in sfarsit in masina. Eu ii repet a suta mia oara: s"i dupa ce o sa nasc, tu iei aia, aia, aia, aia si te duci acolo si dupa aia dincolo, etc." "Da ce crezi ca sunt tampit, am inteles din prima...zice Matei"
Ma rog, ajung la spital, ma duce la sala de nasteri, despartire dramatica. Matei:"domunule doctor, cam cat o sa dureze"
Dr: pai e dilatata destul, poate vreo patru ore"
Matei:"atat de mult!!!"
I se da un numar de telefon si pleaca baiatu' - eram convinsa ca sa se mai culce putin.
Icnes, urlul, gafai si printre contractii tot aud telefonul sunand. Doctorul meu raspundea calm:"nu a nascut inca, mai dureaza, nu stiu cat, aveti rabdare..."Deja imi doream sa fie in sala de nasteri sa ii spun vreo doua, am si scapat cateva spre amuzamentul personalului medical..."
Se naste si Irinuka si emotionata, cu lacrimi in ochi sun co-autorul:"aaavem o feeetiita de 3.600" la care sec in dulcele stil clasic: am vazut-o de mult, parca ar fi ma-sa!" - nu tu e superba sau felicitari, sau multumesc. Noroc ca stiu ca asta e stilul lui de compliment.
Dupa cateva ore de la nastere simteam ca mor de foame, curgeau toate din mine iar eu ma topeam. Sun la soacra-mea, responsabila cu mancarea si aflu ca Matei doarme iar ea sta sa imi mai pregateasca nu stiu ce minunatie. Eu eram disperata, puteam sa mananc si pietre la momentul respectiv, dar nu mor caii cand vor cainii si tot peste trei ore au ajuns cu... ce credeti un morman de mancaruri si tone de ciocolata (aparent interzise). Stau cinci minute, ma felicita si pleaca.
Aflu mai tarziu ca plecase sa pregateasca o mare petrecere.
A doua zi il asteptam cu sufletul la gura sa inregistreze fata asa cum vorbisem 1001 dati. Important era sa ajunga pana la ora 11 ca dupa aia se inchidea pravalia. La 10 si ceva il sun: "Matei ce faci, nu vii?"
"Ba da, unde-i focul? faceam curatenie" "MATEI, SE INCHIDE BIROUL LA ORA 11!!!!!"
"Ah, da, mie nu mi-ai spus asta!" Tot salonul era pe jos de ras...deja stiau cu cine au de-a face. Vine plin de nervi la 11 fara un sfert, si mergem impreuna la biroul de inregistrare. Acolo ne dam seama ca nu imi luase buletinul de nu stiu unde si incepem sa ne certam in fata fonctionarelor care se amuzau copios" Pana la urma am inregistrat-o ca daca nu am fi reusit ramaneam tot weekendul in spital.

Inca putin si termin. Vine si momentul eliberarii. Cu luni inainte de nastere pregatisem bagajul pentru spital si hainutele Irinukai. Fiindca toate erau frumoase nu reusisem sa ma hotarasc pe care sa le aleg asa ca am pus cateva intr-o sacosa sa fie de rezerva: una mai frumoasa ca alta.. Toate acestea stateau frumos pregatite in cosul in care trebuia sa o iau pe Irinuka. In ziua respectiva, ma postez pe culoar si astept cu nerabdare sa vina Matei. Restul mamicilor in situatia mea erau cu copiii deja imbracati in haine de gala, cu buchete de flori opulente, rosii de emotie. Imi ziceam ca vine si al meu si rup gura targului. Apare intr-un final si al meu cu o figura crispata:"mama ma-sii de cos, prostia naibii" Cand ma uit in cos ia hainele de unde nu-s..."Matei, unde sunt hainutele?""Care hainute? imi zice enervat"
"Alea care erau in cos"
"Pai le-am scos"
"de ce?!?"
"Pai ne trebuiau?"
"Daaa, cu ce vrei sa scoatem copilu din spital?"
"....de unde sa stiu eu ca erau pentru luat acasa, erau un dulap de haine... "
Noroc cu bisnita din spital ca am imbracat copilu. Inutil sa spun ca eu m-am intors acasa in papuci ca uitase sa imi ia incaltamintea....






Sofia si Irinuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Sofia, am ras cu lacrimi. Super povestea ta!!!
Hai sa va zic si eu o poveste cu soacra-mea!
Pe vremea cand socrul meu mai traia, ea nu conducea, ca el cumparase masina nou-nouta, de pe banda, super-scumpa si, obsedat de curatenie si lucruri perfecte cum era, saraca, nu indraznea sa conduca, sa n-o loveasca. Asa ca, intr-o zi era ea in fata blocului, in statia de autobuz, sa mearga nu-stiu-unde. Trece o masina pe partea cealalta a strazii, ea vede in masina respectiva o prietena de-a ei, ii face cu mana, femeia (care conducea masina) ii face cu mana inapoi, intoarce masina, opreste, soacra-mea, fuga-fugutza la masina, deschide portiera, urca in fata, isi pune centura si se uita la femeie... OOPS! Surpriza!!! Si ii zice (soacra-mea): "Eu nu te cunosc"... la care cealalta "Nici eu nu te cunosc pe tine"... si, bineinteles, atunci trece si autobuzul pe langa ele... Soacra-mea zice "Ala era autobuzul meu"... la care necunoscuta, dragutza tare ii spune: "Spune-mi unde vrei sa ajungi si te duc eu"... si azi sunt bune prietene!
Soacra-mea ne-a spus povestea aseara si am ras de ea cu lacrimi... ma rog, povestea e veche, de ani buni, dar ea abia aseara ne-a spus-o...

http://community.webshots.com/user/nadia1412

Winners don't quit; quitters don't win.

Mergi la inceput