Retete de post

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

ALAYNA, iti multumesc tare mult pt carte,e intr-adevar deosebita...chiar discutam cu o cunostinta care a avut ocazia sa-l cunoasca pe Radu Anton Roman si imi zicea "parca iti lasa gura apa numai cand il auzi"...inca odata multumesc,sa auzim numai de bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monjum06 spune:

ce papa bun am facut eu aseara
1. de post am curatat 3 dovlecei, i-am dat pe razatoare, i-am amsestecat cu sare si i-am lasat la scurs 10 minute. apoi i-am amestecat cu sare dupa gust, nucsoara si faina cat sa iasa o pasta mai consistenta. cu aceasta umplutura am facut rulouri din foi de placinta din comert si din foi de pateuri (ca nu mi-au ajuns cele de [placinta). Le-am taiat si le-am bagay 15-20 minute la cuptor. iami iami.

2. de nepost tot din dovlecei dati pe razatoare.
am batut albusele de la 3 oua, cu sare, galbenusele, 5 linguri faina si un borcan mic smantana, am pus dovleceii rasi si cascaval ras, si la cuptor cu el intr-un vas de jena.
super.
monica mama lu'gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monjum06 spune:

ce papa bun am facut eu aseara
1. de post am curatat 3 dovlecei, i-am dat pe razatoare, i-am amsestecat cu sare si i-am lasat la scurs 10 minute. apoi i-am amestecat cu sare dupa gust, nucsoara si faina cat sa iasa o pasta mai consistenta. cu aceasta umplutura am facut rulouri din foi de placinta din comert si din foi de pateuri (ca nu mi-au ajuns cele de [placinta). Le-am taiat si le-am bagay 15-20 minute la cuptor. iami iami.

2. de nepost tot din dovlecei dati pe razatoare.
am batut albusele de la 3 oua, cu sare, galbenusele, 5 linguri faina si un borcan mic smantana, am pus dovleceii rasi si cascaval ras, si la cuptor cu el intr-un vas de jena.
super.
monica mama lu'gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Monjum06 m-am grabit sa fac si eu reteta ta de post, e super!! Cu singurele deosebiri: n-am stors dovleceii si am facut eu cu minutele mele foaia din faina , sare si apa calduta ( pt ca imi place sa fac foaia de strudel).

Si o poza aici .. drept marturie... caci strudelele au disparut rapid in burta ...

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GH spune:

Aveam si eu doua retete de post dar le-am postat la retete rapide pt ca sunt si rapide. Va recomand cu caldura rulada de nuci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Am si eu o intrebare. A cumparat cineva strudel congelat? Am vazut in vinzare si as vrea sa incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Dar ce mancati la serviciu (mai ales daca stati peste 8 ore)?
In curand va incepe postul Craciunului si nu stiu ce sa-i pun la pachet sotului.
In general el isi face un mega-sandwish cu de toate.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

Dovlecei cu masline

Durata
50 min

Ingrediente:
2 buc. dovlecei, 1 catel de usturoi, 1 buc. ceapa, 100 gr. masline, 5 linguri de ulei, 1 pahar de vin alb, o lingura de faina, zeama de lamiie, busuioc, o lingura de bulion, o legatura patrunjel, sare, piper

Mod de preparare
Dovleceii (in coaja) se spala, se sterg si se taie in felii de 1 cm grosime. Se presara cu zeama de lamiie, sare si piper, se trec prin faina si se prajesc in ulei incins pe ambele parti. Se scot si se aseaza pe un platou. Ceapa si usturoiul se curata, se taie marunt, se prajesc si se sting cu bulion, zeama de lamiie si vin. Se adauga piperul, busuiocul si patrunjelul tocate marunt. Maslinele taiate felii se pun peste dovlecei si deasupra se toarna sosul. Se lasa la frigider 10-15 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELICIAANA spune:

buna fetelor!
nu am mai fost demult pe aici dar am vazut ca as putea sa va rog sa-mi trimiteti si mie cartea de bucate a lui RADU ANTON ROMAN pe adresa felixmuresan@yahoo.com
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Uite ce am facut aseara: Cartofi fierti in coaja, curatati, taiati felii, o legatura de ceapa verde, doi ardei, taiati feliute, sare dupa gust si putin ulei. Se amesteca toate si gata!

Mergi la inceput