Retete de post

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

Doresc si eu cartea. Iti multumesc anticipat.
nora16@gamil.com

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si eu Alayna, daca nu te superi. Cand ai timp. Multumesc frumos ( adresa: mms_lrn@yahoo.com).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana_dsi spune:

Buna! Vreau si eu cartea, va rog. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor,am trimis
Cine mai vrea sa-mi dea pm cu mailul

Liana,nu stiu adresa ta de mail,trimite-mi in Pm

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Alayna, am primit-o. Multumesc mult! Nu m-am uitat inca pe toata dar primele pagini mi-au facut placere si mi-au amintit de bunica de la tara si de timpurile pe care eu nu le-am prins (vorbesc aici despre fotografiile de inceput). Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Alayna, as vrea tare mult si eu cartea de bucate.
(printze2006@yahoo.com). Iti multumesc si iti doresc o primavara frumoasa si post usor.

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoreea spune:

Alayna, multumesc mult pt. carte.Am primit-o si eu.
Hai sa va dau si eu o reteta de prajitura de post.
Eu am facut-o si ai mei au mancat tot.
Pt.aluat:
400g faina; 2 cartofi, 250g margarina, 1 praf copt, 1 lingura cacao.
Pt. glazura:
2 linguri apa,1 lingura cacao, 120g zahar, 2linguri ulei.
Din cartofi faci un pireu(fierti si pasati)adaugi apoi faina,margarina frecata cu zaharul,si praful de copt.Obtii un aluat prin framantare si il imparti in 3 parti egale. O parte adaugi lingura de cacao si mai framanti putin.
In tava unsa cu marga si faina asezi o foaie alba intinsa, dupa care pui un gem mai acrisor, apoi foaia cu cacao, iar gem,si apoi foaia alba. O bagi la cuptor cam 30-35 min.
Cand o scoti adaugi glazura care o fierbi la foc mic 5 min si trebuie sa o pui fierbinte pe prajitura coapta.
Pofta buna!

Anca & copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

alayna mersi pt carte ,am primit-o

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Multumesc mult, Alayna am primit cartea, acum o descarc si abia astept sa o rasfoiesc. Pupici si o zi buna!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristicdt spune:

Crochete cu ciuperci,

Ingrediente
500 gr. ciuperci
200 gr. pesmet
2-3 morcovi
1 pastarnac
3-4 catei de usturoi( pisat)
1 cartof
2 linguri de faina
3-4 cepe
100 ml ulei
verdeturi (patrunjel frunze,marar) dupa dorinta
sare piper dupa gust
Mod de preparare
Ciupercile si fierb in apa cu sare timp se 20 de minute.Supa rezultata se poate folosi pentru un sos,sau pentru alt fel de mancare.
Se toaca marunt sau se mixeaza.Ceapa se caleste foarte usor in 2 linguri de ulei.Dupa ce s-a racit se adauga restul de ulei.Se adauga morcovul si pastarnacul date prin razatoare,apoi pesmetul.Cartoful se curata se da prin razatoare,se adauga un praf de sare ca sa nu se innegreasca apoi se stoarce si se adauga in compozitie.Adaugam restul ingerdientelor si amestecam bine.Cu mana usor umezita,modelam crochetele pe care le asezam pe o tava unsa cu putin ulei.
Ungem o tava,apoi le trecem prin palmele unse de asemenea cu ulei.Introducem tava la cupror pentru 30-40 de minute.Le putem intoarce sau le putem lasa asa.



Cartofi cu ardei la cuptor.

Ingrediente
500 g cartofi, ulei, 1 ceapa, 1 ardei gras, 1 lingurita mustar, sare, piper, concentrat Delikat, 1 lingurita mustar,
100 g pasta de tomate, patrunjel verde

Mod de preparare
Cartofii curatati se taie felii. Ceapa se toaca marunt si se pune la calit in ulei impreuna cu feliile de cartofi. Cand ceapa devine sticloasa, se adauga ardeiul tocat, mustarul si 300 ml supa facuta cu Delikat. Se lasa sa fiarba pana se inmoaie ardeii. Daca mai trebuie zeama, se completeaza cu supa. Cand sunt bine fierti cartofii, se adauga pasta de tomate, se sareaza si se pipereaza si se da mancarea la cuptor pentru 15 min. Se presara patrunjel tocat deasupra.

O sa mai pun retete de post ca si eu tin postul,dar din pacate eu nu prea am timp de gatit si imi gateste menajera,astea sunt retetele pe care le fac eu personal,acu ma cheama datoria,o sa va mai dau retete de post.

Mergi la inceput