Retete de post

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Drob de ciuperci
- 1 kg ciuperci champinion
- 5 cepe potrivite
- 4 linguri faina
- marar, patrunjel, delikat, piper dupa gust

Se toaca ceapa marunt (sau se da prin masina de tocat), se caleste un pic impreuna cu mirodeniile, se amesteca cu ciupercile curatate si spalate bine apoi fierte, faina si se pun in tava unsa si presarata cu faina apoi se da la cuptor. Este gata cind se rumeneste usor pe margini.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

quote:
Originally posted by nastasacarmen

daca intrati pe blog-ul meu http://carmenelenanastasa.blogspot.com/ gasiti cartea de bucate scrisa de regretatul Radu Anton Roman cu bucate traditionale precum si carti in engleza de retete cu putine calorii si diferite diete

nastasacarmen


Draga mea,te rog sa-mi trimiti si mie acea carte a liu R.A.Roman...
adresa mea e negaramariana@yahoo.com
mersi frumos

IOANA 2006(1an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Telina cu ciperci si masline Cantitati
2 teline taiate cuburi
1 ceapa taiata marunt
200 gr masline fara samburi
200 gr ciuperci taiate felii
1 lingura faina
1 ceasca vin
150 ml suc de rosii
1/2 lamaie
1 ligurita zahar
1 foaie de dafin
sare si piper
Telina se prajeste in putin ulei, se adauga ceapa, maslinele, ciupercile si se inabuse timp de 8-10 minute. Se adauga faina dizolvata in apa, sucul de rosii, zaharul si condimentele. Se fierbe aproximativ 20 min. la foc mic, apoi se adauga vinul, dupa care se mai da un clocot. Se serveste rece sau cald cu lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Intrucat subiectul mi-a fost inchis, postez aici mesajul meu.

Va rog mult de tot sa ma ajutati cu stabilirea unui meniu mai deosebit, dar de post. Saptamana viitoare am niste invitati speciali, dar care postesc, asa ca va cer ajutorul pt. un meniu complet (aperitive, fel 1, 2, desert).
Multumesc mult!


Multumesc mult pt. ideile oferite de Rachel Owen si Gabrielama, pe care o si rog sa-mi spuna de unde pot cumpara dulciuri de post (asta in cazul in care mai da de mesajul meu aici ).


Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_Gina spune:

saru'mana pentru masa!!!!!

Daniela & Matei (23 noiembrie 2004) si zambetul lui minunat

Album de baza

Poze noi-noute!!!!!



Planteaza un cuvant de iubire adanc in inima unui om. Hraneste-l cu un zambet si o rugaciune si priveste ce se intampla. - Max Lucado

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Diana,

uite am gasit subiectul si iti raspund: eu cumpar dulciuri de post de la cofetariile Ana, care au o gama foarte variata - si delicioasa - de dulciuri de post; atat in varianta de patiserie (placinte, strudel, etc), cat si prajituri.

Pofta buna si petrecere frumoasa!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

In primul rand sa raspund cuiva care a intrebat cum se gateste soia boabe: ca orisice mancare de fasole sau de mazare.
O reteta simpla: fierbeti cartofi in coaja. Dupa ce ii curatati ii dati pe razatoarea mare. Intr-o cratita caliti niste ceapa cu vegeta si boia, apoi adaugati cartofii rasi si amestecati bine toata compozitia. Puteti adauga si piper dupa gust, sau alte condimente.
La subiectul "Retete rapide" am mai postat 2 feluri de mancaruri de post: "friptura de legume", adica legume ce aveti prin casa (cartofi, morcovi, telina, varza, dovlecel, ciuperci, ceapa, usturoi, deci cam tot ce e mai gros) taiate in bucati groase (cartoful si ceapa in 4, morcovul in rondele de 1 deget grosime etc.) si puse la cuptor intr-o tava cu ulei, vegeta, piper si acoperite cu apa. Sunt delicioase! Fiecare isi pastreaza gustul propiu. Pentru catolici: cand scoateti de la cuptor puteti razui cascaval peste ea.
Si din soia texturata puteti face la fel ca in reteta de mai sus: doar cu ceapa, usturoi si morcov sau amestecata cu toate. Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Carmen, vreau si eu te rog cartea lui RAdu Anton Roman la adresa:
claudyany@yahoo.com

Multumesc si post usor!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Diana: am niste sugestii pentru masa ta festiva...

Brocoli cu cascaval de post

500 gr brocoli (conopida) congelat si data intr-un clocot scurt in apa cu sare
200 gr cascaval de post
delikat
piper

Intr-un vad yena uns cu margarina sau ulei, pui un strat de brocoli (conopida), un strat de cascaval ras de post, delikat si piper si inca un strat de brocoli si deasupra ultimul de cascaval. Se da la cuptor la foc potrivit pana de rumeneste putin deasupra! Pofta buna....e delicios pentru o masa festiva... plus ca arata asa de bine verdele acela crud....

Ciuperci umplute la cuptor (delicioase)

1kg ciuperci cu palaria mare de sera albe frumoase(eu le iau de la Billa)
juma de legatura marar
o ceapa mare
150 grame branza tofu
un catel mic de usturoi
delikat
piper

Se spala cipercile si se scot cu grija coditele; daca sunt prea stranse in interior se mai decupeaza putin inauntru ciuperca - 1/2 din codite se maruntesc, ceapa se taie cubuletze mici si se pune la calit in ulei; se adauga usturoiul pisat peste ceapa; cand se rumeneste putin se adauga ciupercile (coditele taiate)si se lasa pana se rumenesc putin (vor lasa apa si fierb putin pana se evapora apa)si la sfarsit se adauga tofu taiate cubuletze mici; se mai lasa pe foc vreo 2-3 minute si se da deoparte! Se adauga sare sau delikat, piper si mararul tocat!
Intr-un vas yena uns cu ulei se pun cipercile - palariutzele umplute cu cate o linguritza de compozitie - una langa alta! Se rade cascaval de post si se pune pe ficare ciuperca cate un motz mai mare de cascaval... si se da la cuptorul incins!
Nu se pune apa in vas pentru ca ciupercile vor lasa apa... cand scade apa si sunt putin rumenite se scot afara!
Sunt un deliciu si arata si super!

Ciuperci cu maioneza de post

500 gr de ciuperci
1 cartof
ulei
sare
1 linguritza de mustar

Se dau intr-un clocot cipercile (nu prea mult ca isi pierd vitaminele), se scurg, se racesc si se taie mic! Se fierbe cartoful, se raceste bine (sa fie chiar foarte rece), se piseaza ca de piure si se pune intr-un vas de maioneaza si se bate cu mixerul ca la maioneza cu ulei - pana se leaga si se dubleaza cantitatea initiala! La sfarsit de adauga mustarul.... mie mi se taie daca o pun de la inceput!
Se adauga maioneza peste ciuperci, sare, un catel de usturoi mic pisat (doar pentru aroma discreta) si cui ii place verdeata (marar sau patrunjel tocat mic)!

Petrecere frumoasa!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Vreau si eu reteta aceea care e la fel cu negresa numai ca in loc de gem se pune mar ras...Stie cineva?


IOANA 2006(1an si 2 luni)

Mergi la inceput