Retete de post

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Intersanta reteat de musaca cu soia, am sa incerc si eu maine sa fac !

Azi am facut repede dimineata un polaf cu masline!Yam-yam!

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Piure gustos
Se fierb cartofii. Separat se toaca marunt o ceapa si se undeste usor (doar pana se obtine o usoara culoare aurie) in putin ulei.
Cartofii fierti se paseaza, apoi se adauga ceapa calita (cu tot cu ulei), sare, piper si marar (eventual si putin din apa in care au fiert cartofii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

adda,eu asa fac de cand ma stiu piureul,doar ca nu pun marar.cel cu lapte sau unt nu-mi place!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:

Sunt super retele pe care le-am citit. Am de unde sa ma inspir . Poate data viitoare voi putea trimite si eu o reteta mai deosebita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Chiar daca postul e pe terminate, vreau sa contribui si eu cu o reteta care mie mi se pare tare buna, si a fost foarte laudata de oricine a incercat-o:

PATE DE POST

- 250 gr. soia boabe (1 pachet) se lasa la inmuiat in apa rece de seara si se prepara a 2a zi;
- 1 catel de usturoi pisat;
- 7-8 linguri de bulion (am incercat Sultan si iese f. bun);
- 1 cescuta ulei de masline;
- 1 cescuta ulei de dovleac;
- ierburi de Provence (cimbru, busuioc, oregano, rosmarin -toate in parti egale) dupa gust;
- sare, piper dupa gust.

Se spala soia in 2-3 ape. Se da in clocot de 2 ori si de fiecare data se arunca apa si invelisul de la soia care pluteste deasupra. Abia a treia oara, se lasa la fiert.Dupa ce a fiert bine, o parte din zeama pe care o lasa la fiert se pastreaza pt omogenizarea ingredientelor. Se da soia prin masina de tocat sau se face cu blenderul (caz in care se adauga si ceva zeama) si se amesteca cu restul ingredientelor.
Pofta buna!


Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela29 spune:

Eu nu am nici o reteta deosebita, dar tin neaparat sa va multumesc din suflet celor care ati postat retetele aici. Mi-ati facut postul mult mai placut si pe mine mult mai zambitoare... Multumesc mult!!!
Sarbatori fericite !!!

... words are tools...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Orez sarbesc



Ingrediente
- orez
- patrunjel
- 1 cub delikat
- ulei
- sare
- piper
- usturoi
legume:
- 1 ceapa
- 2 ardei grasi
- 2 morcovi
- rosii

Mod de preparare

Se taie cubulete legumele. Intr-o tigaie se toarna putin ulei si se prajesc legumele (doar pentru a fi putin rumenite). Se toarna intr-o oala, se adauga si orezul, amestecand. Se acopera cu apa, in care se pune si cubul de delikat. Se fierbe la foc mic. In timpul fierberii se adauga usturoi si mirodenii dupa gust.
La servire se presara frunzulite de patrunjel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana-Maria21 spune:

Vreau sa multumesc bucatareselor care au postat retete de post.Chiar ma gandeam ca vreau sa tin postul Pastelui si nu stiu retete.Deci va Multumesc.

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

sotul meu nu prea tine post, de barbat...dar am o reteta pe care o pregatesc in aceasta perioada si care lui ii place foarte mult asa ca macar miercurea si vinerea mai posteste si el.Va scriu si vfoua reteta atat pt voi cat si pentru sotii vostrii:
Crema de zarzavat

Ingrediente: 3 morcovi
3 radacini de patrundel
3 teline mici
3 bucati de praz (partea alba)
6 cartofi
6 buchetele de conopida (1 conopida mica)
3 linguri de margarina
marar, patrunjel, sare, piper

Mod de preparare: Se curata zarzavaturile, se curata si se fierb in apa cu sare. Dupa ce fierb foarte bine, se dau prin sita sau blender si se adauga zeama care s-a scurs de la fiert. Margarina, verdeata, sarea si piperul se adauga inainte de a se servi. Se serveste cu crutoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

daca intrati pe blog-ul meu http://carmenelenanastasa.blogspot.com/ gasiti cartea de bucate scrisa de regretatul Radu Anton Roman cu bucate traditionale precum si carti in engleza de retete cu putine calorii si diferite diete

Mergi la inceput