Impreuna, Timisoara! (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Am pus citeva poze noi, facute ieri la baza aeriana, la circ si prin oras. Le gasiti in septembrie 2005.

Am fost sa o duc pe Stephanie la cresa (de fapt un fel de cresa unde platesc pe ore si pot sa o las 15 ore pe saptamina).
Incerc sa o duc din 9 septembrie de cind a implinit 18 luni (ca 1 an jumatate e virsta minima la care mi-o primesc) si de atunci inca nu reuseste sa se obisnuiasca.
Mai nou plinge de cind vede ca ne apropiem de usa.

Ce sa ma fac cu ea? Nu vrea sa se joace, nu vrea sa se uite la copii, ma stringe de git si imi spune ca vrea acasa

Saptamina trecuta am lasat-o o ora si o ora a plins inncontinuu. Acum o las doar 30-45 min si ma duc dupa ea. Imi e frica, ca probabil tot urlind o sa o gasesc!



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Ceau fetele,

Doris, ce surpriza faina! Frumoase poze, nu am apucat sa ma uit la toate, dar sper in cursul zilei de azi sa ajung la capat.
Ana, AMR 14 zile?
Lili, ma bucur ca bebe e bine!
Liliana, sa-ti traiasca fetita! Frumoasa rochita!
Dia_codat, imi place poza in care, parca, tii fetitele in palma! La fel cea cu sotul tau!
Giulia, cum e Ale? Ai depistat de la ce a facut febra?
Angy11, la multi ani pentru fetita ta!

Eu mi-am petrecut we cu ai mei. Am plecat de vineri cu catel si purcel la sat. Ne-am intors aseara si de azi incerc sa ma acomodez cu termenii singuri si liniste.

Silvana si Paul
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

buna fetelor,
am o idee si am nevoie de ajutorul vostru.
Fetele cu care m-am intalnit sambata cunosc deja problema ... sunt de acord si deci o putem face publica.

Dupa cum stiti am mai cumparat un porcushor-pusculita in care se vor strange bani pentru copiii de la leagan, nu conteaza care ... cat mai multi copii posibil.
Pe langa acesti bani, pe care eu ii vad investiti in dulciuri, fructe si mici jucarele pentru a face un CRACIUN cat mai frumos micutilor, as dori sa ne strangem undeva si sa confectionam noi jucarele nostime pentru copii.
Ca modele am eu doua carti ... si stiu din copilaria mea ca mai exista niste carti cu astfel de modele ... parca erau de dimensiunea unui caiet de scoala si aveau shotronul pe spate. Va amintiti?
Are careva aceea colectie?
Mai putem cauta modele si pe net, orice idee e bine venita.
Acum:
- casa - o pun eu la bataie.
- avem nevoie de materiale
- avem nevoie de creativitate
- avem nevoie de timp .. deci trebuie sa ne intalnim minim 4-5 ore ... si asta ziua
- normal ca vom avea barfa la greu ... mai o cafa, o berica ... etc.

Rugaminte pentru mamele care iasa cu carutul prin parcuri:
luati cu voi o punga de aia de un leu si poate vedeti pe jos castane, ghinzi, conuri de brad, nuci, frunze faine, crengutze smechere.
Ca materiale ... mai avem nevoie de lipici super tare, vata, carioci, hartie colorata, cartoane, plasticuri, dopuri de pluta, snururi de diferite culori, ate colorate, chiar nasturi mici si nostimi ... egal ... orice gasiti frumos/inutil prin casa.
Ei fetelor? Ce ziceti? Ma sustineti?

Eu as propune ca aceea intalneala din 1 sa fie deja o intalnire de mini santier la mine acasa ... ce ziceti?
Astept propuneri si sugestii.
Va pupa cu mare drag Miro

Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Miro...fara sa vreu ieri ti-am trimis o alta lista...cu pagini de colorat..uite aici mai jos link-rui cu activitati similare cu ceea ce vrei tu sa facem si ce e in carticelele tale...uita-te la fiecare...merita...sunt idei super...din materiale usor de gasit...
Eu zic ca la prima intalnire sa vedem exact ce facem si sa facem un fel de inventar cu ce materiale avem nevoie...si sa ne impartim intre noi fiecare ce cumpara sau aduna...ce zici?

http://www.enchantedlearning.com/crafts/toddler/
http://www.runnerduck.com/kids_corner.htm
http://www.kidsdomain.com/craft/
http://www.creativekidsathome.com/activities.shtml#For%20Younger%20Children
http://www.coloring.ws/coloring.html
http://www.crafts4kids.com/projects.html
Pupici,


Simina si Deian
Varsta lui Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti fete,
Fuguta mai dau si io cu o postare,ca vine in maxim o ora Mos Ene si se lasa cu scandal daca nu prestez la timp...
No,sa va iau pe rand:

Doris
,multam' ca m-ai trecut la lista!Am citit la subiectul deschis de tine despre Ines si shotiile ei...Tu vrei sa ma fac cat Casa Poporului de ras?!Mi-ai pus gand rau,hai?Sa pupi dupa-masa printesa nazdravana care vrea ca Pavel Stratan pe pereti,din partea mea!
Miro,eu te sustin 100%!Am sa caut cam ce chestiute mai am prin casa si am sa le pun deoparte pentru activitate...Cu imaginatia stau binisor,insa la mine indemanarea e problema si,mai ales,rabdarea,dar nu-i bai ,ca nimeni nu s-a nascut invatat si 'oi avea eu pe cine sa intreb dintre voi ...
Bea,e ok ca te-ai lamurit!Da,cu netul e o treaba...Probabil ca si programele care le tot descarca Marius sa dauneze ,insa e ciudat ca desi calculatorul pentru "descarcat"programe merge la fel si dupa-amiaza,in aceeasi perioada forumul "merge" brici...Nush de ce intre 10 dimineata si 4 dupa-amiaza e mai complicat...In fine!
Giuliatm,m-ai spart : 2,8 milioane un vaccin?!!!!!!??? Bey,al naibii vaccin!Ce sa mai zic?Bine ,daca tu te-ai interesat si zici ca e unul al dracului de bun si ii face bine lui Ale...Sa spui si la mine ce si cum dupa ce i-l face...Iar Alessandra...ce mai?S-o faci vedeta:ce stie ea sa pozeze!E beton cu palariutele alea pe capsor...O frumusete!Mi-e dor de ea si de oleaca de baita cu balute...hihihihihihi...Cu febra...trebuie sa incepi sa-ti faci griji dupa ce treci de 38 de grade...atunci intervi cu antitermice specifice varstei ei.Eu am incercat si Nurofen si Eferalgan pentru copii,insa la Alex si la Luana astea nu prea au avut efect.Eu le-am dat Novocalmin supozitor sau daca nici asa nu scadea febra algocalmin fiola 5 picaturi.Sosete cu otet si eventual,daca e cazul,imachetari cu prosopul ud in apa rece la picioruse,numai gambele si compresa cu apa rece pe frunte...Sper ca cea mica e bine...Pupici la frumusete!
Lili,sper sa-ti foloseasca informatiile mele,cu toate ca nu prea mai sunt de actualitate,in principiu,dar pe ici pe colo se mai potrivesc...Iti doresc numai bine si sarcina usoara in continuare!
Dia,cu Daria...ce sa zic?Toti copilasii fac asa ca cea mica a ta...E o adevarata drama : copilasii plang,mamicile plang pe la colt de gradi sau cresa...E aproape ca o regula!Cei mici se simt parasiti in astfel de situatii,e ceva nou,copii noi,oameni noi,reguli stricte si ordine.Nu mai e mama,tata,buni care sa inghita toate prostioarele si sa ierte.Doamna trebuie sa aibe grija multor copilasi,fiecare cu nevoile si felul lui de a fi.Nu mai e bagata in seama si nu i se mai acorda atentia pe care o stia de acasa...Partea buna este ca copilasii,in general,se adapteaza repede anumitor situatii...Cu timpul se va obisnui,o sa inceapa sa afle ce si cum se intampla la cresa,ca de fapt tu,mamicuta ei,nu o duci si o parasesti acolo,ci ca mergi dupa ea...Poti discuta cu ea,chiar daca ai impresia ca nu te intelege si sa ii explici ca si tu mergi la servici,asa cum ea merge la cresa,ca fiecare trebuie sa faca ceva si ca treaba ei este sa mearga acolo si sa-si faca prieteni...Abia astept sa vina ziua cand ne vei scrie ca te intreaba de ce ai venit s-o iei acasa si ca vrea sa mai stea putin...Mult succes proaspetei studente de cresa si curaj tie,mamico!
Silvana...daaaaaa....incep sa numar zilele....Nu mai pune si tu paie pe valvataia din sufletelul meu chinuit.....

No,gagicute,va pupicesc...Luana mea mai are olecuta si ma inghite de atat cascat...A jumulit tot caietul de mate de antrenamente a lui Alex,a desternut tot covorul din camera,ca s-a invelit cu el si acum sta cu capul in jos proptit de podea si cu curuletul in sus si se uita la mine printre picioare strigand disperata si plina de nervi "maaaaamiiiii" ca eu nu ma uit la ea ci la tastatura... Pupici!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina2 spune:

ANA draga,asa-i cum spui tu,dar cu numaratu as termina repede,de copii...mai bine nu...si atunci...as dormi,da'nu ma lasa dracusorii
SILVANA,ce bine de tine.Sa vezi ce repede te obisnuiesti cu"singura si liniste".Vreau si eu.Am si eu o situatie similara numai ca la mine e putin mai ciudat in sensul ca in casa mea,in munca mea,eu nu pot fi singura si linistita ca maica-mea s-a mutat la noi fara sa o roage cineva.E drept ca m-am complacut pt.ca Marius e tot timpul plecat si ea m-a ajutat f.mult si ma ajuta,dar s-a intamplat ceva ce acum nu sunt in stare sa va povestesc...si nu aici.Deci,bucura-te de liniste.
MIRO,eu nu stiu ce sa zic...ziua nu as putea sa vin,nu am cu cine lasa copii,as putea financiar,la fiecare intalnire sa sustin actiunea...Dar mai vorbim.

O zi buna va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana1971 spune:

Mamaaaaa fetelor ....dar un pic am disparut si deja 3 pag... pai cred ca 50-ul lui Mirona e o utopie ...in ritmul asta ne facem desprecopii.tm....lol.

Ana merci ...nu sunt prapastioasa dar daca ai fi auzit si tu ce am auzit eu ...o luai la fuga !E drept zvonistica are tendinte de crestere exponentiala a laturii negative.Asa mi-am zis si eu...cateva zile si gata...sunt acasa cu ghemotocul meu, care ma suteaza intr-una de cateva zile si nopti.

Spuneti-mi si mie ...astia mici din burtica ...nu dorm si ei ca as mai dormi si eu ..si nu in rate cu avans 0 ca la altex??

Bulina - la fel , sa aveti grija de voi.

daniela- am facut add pe adresa ta de messanger.merci

diana 32s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:



Ciao fetelor,acu am ajuns si eu de la scoala si am incercat sa pun niste poze,daca imi reuseste,mai pun si altele






http://pg.photos.yahoo.com/ph/ajumuga/album?.dir=/bf65&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giuliatm spune:

merci doris, fetelor, m-am mai linistit. dimineata Ale avea 37,9, acum are 37,6, probabil de dimineatza s-a trezit mai infierbantata cum o fost infofolita ....
m-am linistit

pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

nu era bine sa incercam acum,ce sa fac nu se impaca muzica cu calculatorul.






http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput