ma mananca ingrozitor pielea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

wow m-ati speriat, de nastere prematura nu poate fi vorba .... dar restul sunt mai infricosatoare ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

N-am vrut sa va sperii cu asta, doar ca asa zice ca daca e foarte serioasa situatia trebuie vizitat medicul.
Si cred ca nu e cazul niciuneia din cate am dedus...


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

am mai citit intre timp despre boala asta, sa speram ca nu e cazul, maine ajung la dr sa vedem ce zice, sper sa fie din cauze hormonale, am inteles ca e de la pastile in general sau de la alcool, eu nici pastile nu am luat, nici macar vitamine nu prea iau, iar de alcool, sa fim seriosi, nu e cazul ... dar orikum m-am cam speriat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Ma bag si eu aici cu o intrebare, eu sunt insarcinata in 5 saptamani si de vreo 2 zile mia-au aparut bubite pe burta care ma mananca ingrozitor iar a doua zi am mai aparut si pe glezne....de la farmacie mi-a spus sa dau doar cu spirt mentolat, ca cica ar putea fi alergie de sarcina.....ati mai auzit de asa ceva???

http://community.webshots.com/user/cameliac
``````````` Just hope ```````````

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

eu nu am auzit de alergie de sarcina,ma gindesc ca ar putea sa fie mai degraba o iritatie de la o pereche de pantaloni noi, de ex sau pur si simplu daca tivul la cracii pantalonilor si in talie e cusut cu poliester si ti-a fost cald si ai transpirat...pielea este un pic mai sensibila in perioada sarcinii...sper sa iti treaca repede.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

eu am o prietena care de-abia a nascut. A avut mari mancarimi de piele, mai ales datorita faptului ca ea avea niste probleme cu multe alergii, pentru unele lua anumite medicamente s.a.m.d.., adica avea si antecedente in materie de mancarimi..Ce a facut si i-a trecut pruritul: s-a spalat pe corp, par si fata (tot restul sarcinii) cu produse de baie pentru bebelusi. deci nu folositi sapunul si gelul de dus uzuale...Daca mai aparea vreun episod, dadea cu solutie mentolata (lichida deci, nu doar praful e suficient)de la orice farmacie. Este posibil sa fie de vina si apa mai dura (cand s-au accentuat mancarimile, ea tocmai se mutase intr-un oras cu apa foarte dura), dar s-a rezolvat cu produsele de bebelusi si solutia mentolata.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Ia incearca cu o pastila de Ca. Sa vezi ca te vei linisti. Ca este foarte bun in cazul mancarimilor, mai ales daca sunt pe un fond alergic sau lipsa de Ca.
Eu asa am rezistat la prima sarcina.

Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Daaa, ma manca pielea incat i-am zis sotului sa-mi cumpere o perie de radacini, ma scarpinam non-stop, ma trezeam din somn ca nu mai puteam, aratam de parca m-ar fi atacat o haita de pisici. Asta se intampla in luna august 2004, noroc ca Giulia s-a grabit si dupa ce am nascut mi-a trecut. Eu am alergie la polenul din aceasta luna, dar inainte de sarcina se manifesta total altfel alergia.

sarcini usoare in continuare, nasteri rapide si bbi sanatosi !

_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickybr spune:

Uite un subiect care ma intereseaza si pe mine . Am un baietel de 6 ani.In ultimele 2 luni de sarcina vreau sa spun ca am fost terorizata de aceste mancarimi. Tin minte ca am facut si depresie, am ajuns la urgenta la maternitate si asistenta de acolo nu a chemat medicul de garda ci mi-a dat ea sfaturi ca sa mai astept ca nu mai e mult si o sa treaca . Dar ea nu stia prin ce momente groaznice treceam. Numai cine a avut il intelege pe cel care are asa ceva .Ma manca in toate gaurile ca sa nu mai zic ca nu mai aveam spor cu unghiile si trecusem la peria de par cu riscul de a ma infecta . Cand am intrat in travaliu surpriza nu mai aveam nimic. Dupa ce am nascut si am mai intrebat am inteles de la ce a fost. Exact cum spunea Alexandrina colestaza: o afectiune a ficatului. Si intradevar am avut hemoragie la nastere, am facut transfuzii de sange.Partea cea mai buna e ca stiu (acum ) la ce cedeaza aceste simptome: la vitamine B-uri in special, fara b12. Multa bafta pentru cele cu probleme si incercati sa luati vitamine si putin romergan de copii: sirop seara la culcare.Prematur nu am nascut. BA din contra , la termen si un baiat de 4200g. Acum sunt insarcinata din nou si am auzit ca se poate repeta toata povestea asta. Ma gandesc cu groaza dar ne mai dorim un bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Exact asa am patit eu in ultimele 2 sapt de sarcina..am fost si la dr, care mi-a zis ca e de la sarcina. si intr-adevar, a doua zi dupa ce am nascut nu am mai avut nimic. deci nu-ti pot recomanda decat rabdare..eu una nu m-am dat nu nimic.

Deea, www.totsites.com/tot/alexandru_tita" target="_blank">Alex si bb2

Mergi la inceput