ma mananca ingrozitor pielea

ma mananca ingrozitor pielea | Autor: alinam

Link direct la acest mesaj

am si eu o intrebare pt mamici , a mai experimentat cineva asa ceva inainte de nastere???? mai am o saptamana pana nasc, dar de o saptamana deja ma mananca pielea, m atrezesc noaptea si ma scarpin, nu aveam nici un fel de buburutze, dar de atata scarpinat acum am si nu vorbesc de mancat burtica, ma mananca pe tot corpul inclusiv in talpi si palme . o fi legat de sarcina???? ati patit?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Da, Alina, eu am patit asa in timpul sarcin ii ... tin minte ca imi venea sa ma scarpin precum ursul acela din desene animate, de orice as fi putut ! Cred ca am folosit o mie si una de creme de corp ca remediu dar nici una nu a fost prea buna, in sensul ca imi trecea temporar mincarimea si apoi revenea la loc ! Abia spre sfirsitul sarcinii s-a mai ameliorat povestea si apoi a trecut cu totul !
Asa ca nu iti face probleme, e ceva legat de modificarile pe care le sufera corpul tau, hormoni si alea-alea !
Rabdare ! Si va trece !
Pupici, nastere usoara si bebe sanatos si voinic !

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Alice merci de raspuns. eu am trezesc in fiecare noapte si o ora ma scarpin continuu si peste tot, nu vreau dar nu ma pot abtine si nu pot sa dorm, ma scarpin pana ma ustura pielea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

incearca niste unguent cu camfor, pudra mentolata si incearca sa mananci mai multe lactata.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Si pe mine m-a mancat pielea, dar nu asa de tare. E drept ca in fiecare seara, dupa dush ma dadeam cu crema pe tot corpul...pana la gat! Nu ratam niciodata chestia asta.Eu stiam ca ccc chestia asta e hormonala...

o bibilica, do-o bibilici, trei bibilici ... "Fiecare pasare, pe limba ei piere ..."

Serbanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Spre sfarsitul sarcinii, si eu aveam mancarimi de piele; uneori apareau niste pete pe picioare care dispareau relativ repede.Un astfel de episod s-a intamplat si la o vizita la doctorul care imi supraveghea sarcina; a chemat un medic dermatolog.A spus ca este un fel de alergie, mi-a dat o solutie "Locoid crelo"si pudra mentolata (impotriva mancarimilor).Oricum, la sfarsitul sarcinii mi s-au umflat picioarele,mainile din cauza unei circulatii proaste, probabil si a hormonilor.Am folosit si eu tot felul de creme pe parcursul sarcinii, dar tot degeaba. Dupa nastere nu am mai avut asemenea probleme

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si pe mine ma manca pielea luni in sir. E normal, nu te ingrijora.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

eu credeam ca apa prea dura este de vina! si ma apuca chiar cand vreau sa ma culc!

felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Si pe mine ma mananca pielea cateodata, iar in ultimele saptamani ma manca in jurul buricului. Am citit undeva ca mancarimea pe burta e semn de vergeturi dar nu am crezut. Dar m-am uitat mai cu atentie la mine in jurul buricului si ce credeti? Mi-au aparut 2-3 vergeturi. E singurul loc unde au aparut, iar aparitia a avut loc in ultimele 2-3 zile exact cand am simtit eu ca ma mananca de nu mai pot piele din jurul buricului. Asa ca.... acum cred ce citisem legat de vergeturi.

Meme 37s+2zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Sursa: www.reclamamascataatentie

"Mancarimile pielii sunt destul de frecvente in timpul sarcinii. Ajuta sa puneti putin praf de copt in apa de baie si sa va ungeti cu o crema de buna calitate. IMPORTANT: Mergeti la medic daca ati avut mancarimi intense, generalizate, in ultimele trei luni. Acesta poate fi unicul semn de colestaza obstetricala, o afectiune hepatica rara dar periculoasa si care pare sa aiba un teren genetic. Alte simptome ale acestei afectiuni pot fi: icter, urini inchise la culoare si scaune decolorate. Colestaza netratata poate duce la nastere prematura, fat mort intrauterin sau probleme serioase de sanatate a copilului. Uneori determina hemoragii materne dupa nastere."


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

asta voiam sa spun si eu, daca sunt generalizate si nu doar pe unde se intinde pielea: du-te la medic sa faci niste analize hepatice. sa ai un bebe sanatos!
M

Mergi la inceput