Prezenta barbatului in sala de nasteri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by megbeng

la municipal, daca "am pile" la dr, poate sta sotul cu mine in sala de nasteri?

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
5+

pozne de-ale mele



Sigur ca da. Vorbeste cu dr. cand se apropie momentul, pentru ca vad ca mai ai, si trebuie sa se poata. Doar sa nu fie spitalul in carantina din cauza vreunei gripe.
Nastere usoara!

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Da, a fost alaturi de mine, si a vazut tot si am nascut natural, plus ca a taiat cordonul ombilical...nici nu ar fi acceptat sa nu fie acolo la nasterea zanutei lui

numai bine,
Lena si t-rex Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Si sotul meu a stat cu mine la ambele nasteri. Si dupa mine e foarte bine, te imbarbateaza, te sustine, iti da sentimentul ca nu esti singura. Si daca te gandesti, face parte din promisiunea cu "la bine si la greu".

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Exact Andre-ea,daca spitalul este in carantina teoretic nu este voie (si sunt toate sansele daca nasti in sezonul rece).
Inainte de a naste ma batea si pe mine gandul sa iau pe cineva cunoscut langa mine.Recunosc ca nu ma incanta ideea de a fi sotul meu,poate sora mea sau soacra!! (mai ales ca ea lucra intr-un spital pe vremea aceea si cred ca putea avea acces si in per. de carantina).
Eu am nascut pe 26 mai, a fost carantina o perioada destul de mare,nu mai stiu daca se terminase la momentul respectiv sau a mai durat cateva zile.Mi s-a spus ca trebuie sa fac cerere la directorul spitalului (Municipal); pana la urma am nascut destul de repede la 37w,nu prea ma asteptam (ca fusesem la control seara precedenta si doc. mi-a zis ca mai dureaza...),asa ca "am lasat balta" ideea.
Stiti la ce prostii ma gandeam cand vroiam sa fie cineva cunoascut langa mine? Nu neaparat la nevoia de a ma sustine cineva apropiat, ci la gandul ca mi-ar putea schimba copilul in spital . Dupa nastere mi l-au dat imediat,asa murdar cum era, si l-am pupat pe un obrajor!!Asa ca m-am linistit si eu....
Cred ca un avantaj al prezentei cuiva apropiat ar fi si acela ca ar putea face poze "la cald".E u am uitat complet,desi aveam aparatul cu mine;am facut de abia in salon, la cateva ore de la eveniment

Nastere usoara tuturor!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Eu as fi vrut sa fie langa mine, iar el isi dorea asta, dar nu a fost voie.
Deci, lordra la Elias nu e voie. Sau cel putin cand am nascut eu in 2004, nu l-au lasat. Barbatii stau in afara Maternitatii, nici macar pe hol. Travaliul a durat o noapte intreaga si tare bine mi-ar fi prins sa ma tina cineva de mana, asistentele s-au culcat, iar am stat singura in dureri, nu mai zic mai mult ......El saracu' tremura la usa.


Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonicaaaa spune:

Mai fetelor da ce barbati curajosi aveti! Eu una sunt terifiata ca se apropie momentul nasterii si al meu sot nici nu vrea sa auda sa stea cu mine E mai speriat el decat mine ,mai ales ca va fi cezariana,nici nu suporta sa aduc asta in discutie ,parca l-ar taia pe el ...tot i-am explicat ca nu vede nimic "horror", ca v-a sta la capul meu, dar el nu si nu , ca el lesina
Si il cred saracul, acum vre-o 15 ani a avut socrela un accident si a stat in ghips pana la gat, iar el cand a mers sa o vada a lesinat...si erau doar niste bandaje albe
Ideea este ca eu nu am pe nimeni altcineva aici, nici macar o prietena apropiata,si nu vreau sa fiu ca un catel abandonat ...nu vreau sa fiu singura printre straini

Oana 28 weeks

Poze cu noi Noemy
Bebelina Neidyn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetelor, eu il vreau cu mine pe sot, pina acuma nu a comentat vehement, deja stie ca dc e cezariana are de stat 4-5 zile, sa vedem dc o intra frica in el,desi nu suporta spitalele, asta stiu sigur..
Bombonicaa, trebuie sa fie cineva cu tine, o prietena sau mama sau il convingi pe sot, o sa vezi ca nu il va lasa inima sa fii singura, iti zic eu..asa au ei gura mare uneori


Denisa
25+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Buna fetelor!

A,despre "imaginea" cu care ramine sotul dupa nastere, aici se spune ca e bine sa "ramina" cu o "anumita" imagine,fiindca sotia dupa nastere are nevoie de o perioada (mai scurta sau mai lunga)de refacere a organismului.

Asa incit dumnealui taticul o va aprecia mai mult pe mamica pentru efortul depus si probabil nu o va deranja cu sau alte treburi casnice

numai bine tuturor
Mariana--->1976
Monica---->1998
Matei----->2001
BB-------->feb.2006

Mergi la inceput