Prezenta barbatului in sala de nasteri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lory_k spune:

Cand am nascut,sotul meu a fost langa mine.Am trait impreuna acele momente,am plans de fericire cand ne-am vazut cu ochii copilasul nostru mult asteptat.M-a sprijinit si m-a incurajat pe tot timpul sarcinii inclusiv la nastere si poate tocmai de aceea pot sa spun ca am nascut usor!Cand se naste un copil,locul sotului este langa femeia care ii daruieste cel mai nepretuit lucru de pe lumea asta:PROPRIUL COPIL! Bafta tuturor! Lory_kluiALIN CRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Pentru ca a avut cai acasa,copil fiind,sotul meu a concluzionat din start:E la fel ca la cai.Am nascut in Olanda si aici 99% din femei nasc cu partenerul alaturi(mai mult de 50%acasa in patutul lor).Cind a venit momentul sa nasc(era a doua nastere)s-a cam intimidat (trebuia sa ajungem din Germania in Olanda,eu cu apa rupta si contractii in 2 in 2 minute).In timpul travaliului a dat dovada de multa tarie,pe care incercasa mi-o transmita si mie.In momentul expulziei stiu ca imi tinea un picior cu o mana si cu cealalta imi impingea capul inainte.El l-a vazut primul ptr. ca eu impingeam ca nebuna si inchisesem ochii.Prima intrebare dupa ce mi l-au pus pe piept a fost:Asa e si la cai?Au ris si moasa si asistenta pe burta.El sa facut rosu la fata insa mi-a spus:Da e la fel,iar tu esti o iapa pe cinste si mi-ai adus pe lume cel mai frumos manz.Frumoasa declaratie,noroc ca eram terminata ca altfel i-as fi aratat eu numai ce copita are iapa.

Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si mie mi-ar fi placut sa asiste sotul la nastere. Din pacate am ales medicul si nu spitalul, am nascut la Giulesti si aici sala de nasteri este comuna. Doctorita mea a fost de acord cu prezenta lui acolo, numai ca atunci cand am nascut sala era plina!!!! si nu se putea sa intre un barbat acolo... Din pacate!!



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
http://community.webshots.com/user/claujro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Deci ziceti ca se poate la Giulesti cu tatal in sala de nasteri. Sper din tot sufletul pt ca eu nu vreau sa nasc fara barbata-miu. Poate daca dam un ban in plus?....

Sofia 34

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si sotul meu a fost de fata cand am nascut, aici nu e nimic iesit din comun, presupun ca poti chema pe cine vrei - am vazut o emisiune despre nasteri si la o tipa au venit, pe langa prieten, mama si sora ei.

Prezenta sotului m-a ajutat mult, in plus am avut parte de o moasa - jos palaria! Ma tinea de mana, ma mangaia, ma incuraja...la fel ca sotul.

Sotul meu a insistat sa asiste la nastere, nu vroia sa ma "abandoneze" tocmai in conditiile acelea si-apoi tinea musai sa vada cum ii vine copilul pe lume. Nu l-au impresionat sangele si detalii, are un psihic tare si a fost extrem de mandru si de emotionat cand l-a vazut pe Robert iesind si i-a taiat cordonul.

N-am avut nici un fel de inhibitii ca ma vede in ipostaza aceea, n-am considerat-o deloc jenanta, ci cat se poate de normala. Asa se naste doar, nu?

Daca nu s-ar fi simtit in stare sa vina, fireste ca nu l-as fi tarat cu forta, dar el si-a dorit asta.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eftimie C. spune:

Bun subiect.Macar daca am putea influenta cu ceva directorii spitalelor in care nu e voie sa fie sotul in sala de nasteri.Mie mi-a fost tare greu si m-am gandit mult la el, la cum ar fi fost sa-l am langa mine.
Cineva spunea ca durerile ar fi cam ca la ciclu...Te inseli.La cele 37 saptamani ale tale, eu nascusem de o saptamana si copilul meu a avut mult de suferit.Si atunci si mai tarziu; si asta din cauza neatentiei dr.Daca sotul meu ar fi fost langa mine ar fi fost atent la detalii si as fi dat in judecata dr. pt. neatgentie + banii dati degeaba.
Ce mult ar fi contat sa-l fi avut pe sotul meu alaturi si ce bucurie ar fi avut sa-l vada atunci pe Edi si nu dupa 11zile.
La al doilea copil, daca-l voi mai face, ma voi duce la clinica particulara si sotul meu v-a fi si el acolo.
Nastere usoara fetelor si faceti cumva sa-i aveti pe sotii vostri alaturi.Va fi mult mai usor si ei vor fi de n ori mai buni tati.

Carmen E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

la municipal, daca "am pile" la dr, poate sta sotul cu mine in sala de nasteri?

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
5+

pozne de-ale mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

mi se pare normal, decent si firesc sa stea alaturi de mama! doar nu merge la o cafea cu prietenele! naste! un copil pe care nu l-a facut singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

eu am avut sotul linga mine, am facut cezariana cu anestezie rahi-peri, asa ca am vorbit si ne-am tinut de mina si dupa ce am vazut puiutza ne-am si pupat. cind au plecat cu copilul, l-au chemat sa fie de fata la controlul neonatologului si la baitza si m-a asteptat la recuperare, cu micutza in brate. a fost bine pt mine ca a fost acolo,dar a fost super ca l-au luat de acolo atunci cind au facut-o, fiindca imediat ce a iesit, din cauza unor complicatii inima mea a luat-o razna, monitoarele au inceput sa tiuie si a fost nasol. dar n-a vazut. deja ii era mila de mine ca m-au intepat de 8 ori in coloana pina au nimerit unde trebuia.
cred ca tatii au dreptul sa ia parte la nastere. si au datoria sa fie linga mame in emotiile si durerile legate de venirea copilului.
sotul meu spune ca ar fi regretat sa piarda primul tipat si primele minute, prima baita etc.si ca e fericit ca a fost acolo, ca a tinut-o in brate cind avea 10 minute de cind se nascuse.
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy spune:

Eu eram f. f. gripata cind au inceput durerile...dupa 48 ore la spital au decis cezariana, ora 5 dimineata, sotul era cu mine si a fost acceptat in sala de operatie(imbracat ca un medic)...el a primit copilul in brate si au asteptat un timp in sala...eu nu puteam decit sa-mi vad odorul meu scump si lacrimi de bucurie curgeau pe obraji.Apoi au luat fetita la control, el a fost tot timpul cu ea, si pt ca eu eram la intensiv, fetita mea a trebuit sa guste mai intii degetul lui tata. Acum se amuza grozav cind ii povestim si mereu vrea sa auda povestea "nasterea mea". Acum are 3,5 ani.

Mergi la inceput