Copilasi si bebelusi de iulie-august 2004 (108)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Va rog din nou sa-mi da-ti si mie retete de supa de dovlecei si supa de conopida.
Vreau sa ma duc sa cumpar mancare dar am de facut 16 km pina la primul market si inapoi.Pe jos cu carutul.Asta da aventura,dar nu e prima oara.M-am obisnuit.
Papadie,doamne ajuta ca esti intrega,eu chiar dezvolt o fobie despre accidente de masina si de avioane,trebuie sa vizitez ceva psihiatru,ca o i-au pe aratura cu fricile mele.Sa ne spui ce-i cu Mielutu,ca m-ai speriat.

Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Supa de conopida (gulie, mazare) - pun la fiert conopida in bucati (ciorchini mici)+ 1 morcov taiat rondele, + 1 rad.patrunjel felii, cand s-au fiert adaug frunze de telina+patrunjel verde cat sa mai de-a intr-un clocot si adaug 1 galbenus frecat cu 3 linguri smantana (se dilueaza cate putin cu apa fierbinte de pe conopida, pana devine si compozitia fierbinte, sa iei un bol mai maricel) si torn peste supa, las inca 5 minute).

_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Papa, bine ai revenit. Spune-ne si noua ce e cu Mielu... de ce te-a speriat pediatra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Papadie, noi avem o fetitza prin vecini mai mare cu juma de an decat Botosica....dar este mai scunda...are cam un lat de palma in minus...Sunt doctorii din nemtia obisnuiti cu aia inalti de pe la ei...la noi media e oricum mai mica....

Doamna Bibi, Mariuta s-a trezit urland noapte de noapte din 2 in doua ore luni de zile, sigur a fost de la dinti, mi-e groaza de ce se va intampla atunci cand o sa-i iasa amselelele....Mai are si acum nopti (sau zile, cand e vorba de somnul de dupa amiaza) cand se trezeste racnind la juma de ora...Ieri dupa amiaza s-a trezit din sfert in sfert de ora...habar n-am ce a avut.
Sanatate la puiuti!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze si pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Papadie, uelcom bec! Imi pare rau de concediul de cosmar, dar mai bine gandeste-te ca io nici n-am avut deloc conced, si nici anu trecut cat fusei gravida, deci se poate si mai....Am picat de m-am imprastiat cu piciorul direct intr-un colt si am ajuns cu el in banduliera la urgente sa ma coasa ca la cab particulare nu s-a gasit nimeni sa faca treaba asta. Am un picior ca de la K1 da bine ca nu s-a lovit gandacelu meu, Doamne Ajuta, multumesc ca doar eu m-am kilavit.

Adema, multumesc, deci pot cere la farmacii SEDATIF PC, chiar asa ii zice? sper sa aiba efect ca nu stiu siropul asta ...Sediphyt ii zice...si cica se iau numa 2 ml seara cu juma de ora nainte de culcare, mi se pare asa putiiiiiiin, eu as bea juma de sticla. Snatate Codrutului si putere tie!

Ema, dar chiar numai tu poti face cumparaturile alea de la 1,6 km sau chiar 16 km? pai nu ma mir de ce ai 40 si cate kile? ia mai deleaga si tu pe cineva ca ai destul cu copiii

Gatesc fasole verde cu piept de pui, sa vad daca are succes. Miroase bine, sa vedem cum o fi la gust

Si inc-o chestie....voi le dati des carne de vita copiilor ca eu in ultima vreme am tot tras pe pui, imi place mai mult gustul si consistenta si se fierbe mai repede....o fi vreo problema? ca prin carti se bate toba pe carne rosie....asta alba nu are valoare, n-are fier ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

salut si de la noi....
AndreeaB, am vazut pozele, am admirat tortul si tunsuliciu`, dar nu vad nici o poza din grecia, di ci? Alexia s-a comportat admirabil la tuns, din cite vad a plins spre sfirsit, Ilinca de cum s-a urcat pe scaun a inceput cu plinsu`. pupici!
Gonguto, mama copiloasa si copil mamos
Lia, capisci, da` la modul cel mai serios, ca vaz ca mai apar dispute si nu vreau sa mi-o iau de la tine, daca incep a te seca da-mi de stire, voi aprecia gestu`.... si mai da-ne de stire cind vei face primul lucru iesit din cotidian pentru sufletelul tau.
Adema , i-ai schimbat ceva in meniu?? uf...
Daria, felicitari mergaretei, io sunt aici, inca mai activez
Andrea, tu cu frunzile de salcim io cu b-urile la antibiotic
Anca, abia acum am vazut-o pe Bianca, e dulcica rau!!

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucurei la mare,tzucurica fara motz sitzucurei de septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Carmen, eu personal prea mult tact n-am din nefericire, da am vorbit serios, chiar nu m-ai agasat niciodata. :) Pt sufletelu meu nu stiu ce o sa fac, probabil voi merge la stomatolog, la cat timp liber am....si mai stau cu voi pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

carmenp,aseara i-am dat paste cu br. de vaci, facuta de mine.Si...asta a fost.E clar lactoza, nu-i asa?! Ciudat, caci br.de vaci am vazut e recomandata la diaree.De fapt, el nu are scaune chiar diareice.
Joi duc la analiza kk pt. proba de digestie.Ce ziceti ca indica analiza asta, de fapt? Intolerante la gluten, lactoza etc.?Sau si altceva?
Incerc sa ma descurc cum pot.Aveam o varianta dr. de la CF2 din Buc. (unde am nascut), dar si ea e plecata in Creta.Asa ca pana apare careva macar sa am analizele facute...

Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Buna!

AndreeaB, vazut poze! Fromoase!
Carmen, sa-ti fie de bine distractia!
Monique: si Vicu a urlat azi noapte si nu s-a potolit decat in pat la noi. (asa ca io mi-s franta!!!!)
Papadicule Ce e cu zona zoster? Si ce e cu Mielu si cu pediatrii?

Mey, dintre mamicile cu absente io ma mai vad cu 2:
- butterfly (Florina) are o mandrete de flacau, fromos, ochios, cuminte ca o fata mare si vorbaret
- Mihaela cu Denisa - pretena de joaca a lu' Vicu din parc in ultimele 2 saptamani.
Sper ca azi sa ne vedem si cu Alina (alunelsialbinutza) si cu Bradutzu. O sa incerc sa iau camera si sa fac neste pozutze. Da' nu promit nik...

Nicole, bine ai revenit! Ne-ai lipsit. Cum mai e cu party-ul?

O zi buna!

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici mai vechi si mai noi
altele, daca nu v-ati saturat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

'Merci de reteta,Daria
Lia,as delega,da pe cine?Si apoi noi facem cumparaturi sambata,aceste plimbari le fac cind imi pofteste sufletul ceva in mod special si nu am in casa vreunul din ingrediente.Si norocul meu e ca si Ricardo gusta plimbarile noastre lungi,el oricum sta mai toata ziua afara pe terasa,daca e frumos afara.Pina a inceput Serban scoala plecam toti trei,acum trebuie sa ma grabesc sa ma intorc pina vine scolarul acasa.Pupici

Ema si Ricardo

Mergi la inceput