Mamici de noiembrie - decembrie 2005(43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Joy, in cultura de col este inclus si streptococul. Deci daca ti-a ieshit ok inseamna ca nu-l aveai.
In privintza antibiogramei, astia de la Medicover (ca io acolo mi-am facut analizele) s-au nemernicit in ultimul hal. Data trecuta cand am mai facut analize acolo, in cazul in care acestea erau bune, iti dadeau inapoi banii de antibiograma. Acuma, ce s-au gandit ei: ce sa mai dam noi banii inapoi? Includem antibiograma in analiza si iese/nu iese infectie (mai ales daca nu iese) noi ieshim in castig. Niste bulangii. Si nici nu pot fi convinsi ca nu e normal sa faca asta. Oracat te-ai certa (pe buna dreptate, de altfel) nu cedeaza nici mortzi la procedura asta. Nu stiu pe la alte clinici cam care-i treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lavi cum ai ajuns tu, din hipotensiva in hipertensiva? Cat ai tensiunea?

Bai, dar dr ala (de rezerva) era cam pe langa. Daca se suspecteaza o vulvovaginita (infectie) se da analiza de secretie vaginala sau cultura din secretie vagina. Papanicolau e pt gasirea celulelor precanceroase. E adevarat ca daca iti gaseste ceva bacterii uzuale ti le scoate la iveala, dar... Plus ca Papanicolau e cam irelevant in sarcina din cate am auzit eu, mai ales in luni mari, pt ca se modifica colul.

Corap te-ai intors din Delta? Cum a fost, povesteste-ne si noua! Nu te-au mancat tantarii?

Lavi02 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Mai fetelor..nu va mai certati…de fapt voi nu v-ati certat, este normal zic eu sa existe polemica ca doar asa stim si noi de una de alta…atata timp cat sunt constructive, nu sunt deplasate. PUPICI
LORDRA, si-n alte parti la fel se procedeazacu antibiograma…
MULTAM’ de LAMURIRI. Chiar nu steam dca am facut streptococul ala sau nu, stiam ca doar cultura din col..si inca ceva dar imi scapa acuma, care tot din col se face.
Si mai trebuie repetata, daca a iesit bine in primul trimestru??


joy + bocanila27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

AHA, mi-am adus aminte; ureaplasma + micoplasma care a iesit ok,dar nu stiu ce inseamna. Dr care mi-a recoltat mi-a zis ca se face impreunaa cu chlamydia .
Parca de chlamydia a zis, numai stiu sigur .Ma gandeam atunci ca daca dau 750.000 macar stiu ca am facut-o si pe asta...
A mai facut-o cineva? Stie ce si cum?
LAVI, ce iei de hipertensiune? Si eu sunt hipertensiva, dar nu mi-a zis sa iau ceva....Cert este ca eu obosesc vorbind chiar, seara, noaptea nu pot dormi...ma trezesc ca nu am aer sa respir, ma apasa pe piept un butoi, indiferent pe ce parte stau stanga sau dreapta...
Mai pateste cineva asa?

joy + bocanila27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am plecat, sunt nerabdatoare sa o iau pe Silvia de la gradinita. Sper din tot sufletul sa fi fost bine.

Va dau tema de gandire: ne mai vedem, burtici din Bucuresti?

Eu as fi disponibila saptamana asta: ma, mi, jo, in week-end nu stiu.
Sau saptamana viitoare.

Pana mai e vremea buna ne putem vedea iar in aer liber, la o terasa. Sau daca nu la Pizza Hut sau ceva de gen.

Lavi02 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Joy, si eu le-am facut p-alea in primul trimestru, da' separate, ca fraiera de mine n-a stiut ca ele intra in categoria "culturi de col". Deh, omu' cat traieshte-nvatza....pe banii lui. Oricum, daca nu le-ai avut in primul trimestru, nu le ai nici acuma, stai linistita.
Potzi sa-ti repeti doar analiza pt. streptococ, cat mai curand posibil. Partea nasoala cu asta e ca nu stii cand poate aparea. De aia se recomanda analiza in s. 28 (sau ma rog, se poate si mai tarziu) si inca o data in s. 36. Daca apare chiar inainte de nashtere, fie se apeleaza la cezariana fie se pun perfuzii cu antibiotic la nashterea naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Pai si eu am facut degeaba .........????????
Adica am facut cultura din col...si separat ureaplasma aia cu chlamydia...
Am dat aproape 1.000.000 lei pe amandoua...mi-a luat de 2 ori (in zile diferite) proba din col.
Initial mi-a zis ca ureaplasma se face din sange. Si cand am ajuns sa-mi fac sangele, mi-a zis ca nu...este din col....Deci sunt niste DUSI cu pluta, toti....


joy + bocanila27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Hai sa va spun ce am facut eu ieri (in loc sa invat, bineinteles!)

M-a apucat harnicia si mi-am facut ordine in dulap, de-aia de toamna, cu impachetarea hainelor de vara si depozitarea lor in corpurile superioare, precum si impachetarea majoritatii hainelor de orice fel din dulap (ca mai am doar 4-5 tinute in care incap, achizitionate in perioada de sarcina). Si in timp ce aranjam eu hainele, ma uitam cu ochii mari la talia fustelor si pantalonilor si, credeti-ma, nu imi venea sa cred ca eu am incaput in asa ceva!!!!. Bineinteles ca urmatorul gand a fost si ca nu voi mai incapea niciodata in ele (mi se pareau de-a dreptul ireale) si gata depresia. Ca sa ma intelegeti, eu purtam marimea S, foarte rar M. Acum sunt la marimea XL cu ultimele haine achizitionate.

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 26+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

pai bine mai, fetelor, eu atunci ce sa mai zic!!! ca mie chiar nu-mi mai vine nimik!!!

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hehe, in aceeasi situatie si eu
Numai ca... mie deocamdata mi se pare tare normala noua mea "silueta"

Ireale mi se par tipele subtirele de pe strada, sugrumate in sacourile mici si stramte care inca par sa se mai poarte ...

Btw, in ultimele 10 zile n-am mai pus mai nimic! M-am mai calmat, dupa repriza de 1kg/sapt de dinainte...

Maria, 25 sapt.

Mergi la inceput