A doua nastere e mai rapida!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

cgepoate chiar ne-am intersectat pe holurile sitaluilui, mai stii? Eu am stat internata din 30.08 pana pe 2.09.
Cu siguranta vei naste usor si repede, mai ales ca deja esti dilatata...va iesi bb singurel! Nastere usoara!Iti tin pumnii!

dana_enemultumesc pentru urari si o sarcina si o nastere usoara iti doresc!Sa ne povestesti cum a fost!

pengunicae minunat sa-i vezi impreuna pe cei 2 copii ai tai. Mie mi-au dat lacrimile cand s-au "vazut" Matei cu Mara. Am fost ata de mandra de ceea ce am realizat, doi copii frumosi si sanatosi! Eu sunt singura la parintii....


Va pupic!
Claudia, Matei si Mara
http://community.webshots.com/user/claujro


Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
http://community.webshots.com/user/claujro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Buna fetelor. Eu nu sunt insarcinata a doua oara. Am doar o fetita de 3 ani si O ZI. Pana acum eram ferm convinsa (chiar am si dat cateva raspunsuri pe aici)ca nu mai vreau nici un copil, ca nu il voi putea iubi ca pe Andrada, dar s-a produs o minune. La petrecerea de acum 2 zile a Andradei era un baietel mic cam de 1 an si Andrada numai dupa el statea, ii dadea sa manance, avea grija de el, etc. Asta m-a pus serios pe ganduri si de doua zile numai la asta ma gandesc.

Cred ca mai vreau un copil dar imi este frica de cum voi fi eu pe perioada sarcinii, cum ma voi comporta cu Andrada.

La voi cum a fost?

Daca prima oara am nascut usor si repede (mi s-a rupt apa la ora 23 si am nascut la 03.20)a doua oara poate sa fie mai greu? Din cate am citi la voi a fost invers.



Criss si bb Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Claudia, nu ne-am intersectat eu am fost internata de pe 03/09 noaptea pana pe 05/09.

Multumesc ptr incurajari.
Si eu visez la clipa cand Victor baietelul meu de 5 ani se va intalni cu sora-sa Victoria 37+ (El i-a ales numele).
Imi spunea aseara ca el nu mai are rabdare

Crissandrada, gandeste-te ca un cadou mai frumos nu poti face fetitei tale decat un frate sau o sora.
Cand noi vom fi batrani sau nu vom mai fi, Andrada nu va fi singura, va avea la cine sa apeleze.
Mama mea este singura la parinti si a avut ghinionul ca bunicii mei sa se imbolnaveasca in acelasi timp.

Cat despre cum e sa fii cu "unu' in brate si unu' in mate", te descurci..
Victor roaga mamicile in parc sa il urce in leagan sau pe salteluta: "Va rog frumos ajutati-ma sa urc, ca mama mea a intrat deja in luna a 9-a".


Cristina
Mamica lui Victor, 07.01.2000 si bebelusha la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

crissandrada, am o veste buna pentru tine. Eu am o fetita de 3 ani si 7 luni si voi naste la inceputul lui noiembrie "petita" (zice Silvia) nr. 2. Vestea buna e ca dupa ce am ramas gravida cu bb2, probabil si din cauza hormonilor de sarcina si a transformarilor emotionale am devenit mult mai dragastoasa cu Silvia, mai corcolitoare si vad ca si ea se simte mai apropiata de mine. Sarcina a doua am dus-o in linii mari bine pana acum (sper sa fie asa pana la sfarsit). Suntem constienti ca ne va fi greu in primele luni dupa nastere, dar MERITA.

Silvia mangaie burtica, de abia asteapta sa se nasca sora ei, o data a avut rabdare sa o simta cum misca si am vazut-o ca era tare impresionata. Se vedea pe fatuca ei. Se lauda la toata lumea ca ea are o surioara dar mai sta in burtica la mama ca mai creasca.

Numai bine, fetelor.
Lavi 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Da, nu pot decat sa intaresc faptul ca se naste mult mai usor si mai repede a doua oara. Chiar le sfatuiesc pe burtici sa ia in serios contractiile (nu cum am facut eu) chiar daca nu sunt dureroase.

Pe scurt, la mine s-a desfasurat asa: am ajuns la spital cu dilatatie 4, in sala de travaliu cu dilatatie 7, in sala in care trebuia sa mi se faca epidurala cu dilatatie maxima . Am tipat zadarnic dupa epidurala promisa de mult si am nascut "cam" pe viu, ca nici macar instrumentarul nu era pregatit, abia a apucat sa imi faca epiziotomia.

Daca vreti sa aflati detalii, cititi aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50275

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

PS. Acum la 2 saptamani de la nastere m-am refacut complet! Sunt ca noua! Si sanii si productia de laptic si epizotomia, toate sunt in regula.

Va pupic si va urez nastere usoara!



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
http://community.webshots.com/user/claujro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Buna fetele cu burtici a doua oara!
Am nascut pe 16.09 o mandrete de fetita de 3,500kg, 53cm, scor apgar 9 natural fara epidurala (ca n-a mai fost timp).
a fost asha cum ati spus voi, dupa vreo max 10 contractii dureroase.

bafta multa la cele care vor naste.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Cristina, felicitari, sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de ea, sa fie sanatoasa, frumoasa si desteapta si norocoasa!





Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
http://community.webshots.com/user/claujro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

cge felicitari ! Ti-am citit povestioara nasterii la mamici de sept-oct. Sa-ti traiasca fratiorii, sa fie sanatosi si sa se iubeasca mult toata viata!

Sper sa "se ia" si la mine, ca tot am scris pe topicul asta si ca tot la Giulesti urmeaza sa nasc. Dar mai am vreo 7 saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Multumesc mult pentru felicitari.

Imi sunt asa de dragi amandoi copiii mei sanatosi.
Asta va doresc din suflet si voua sa ne crestem copii sanatosi.

Lavi, stai linistita, sigur o sa nasti usor, asha fac fetele care au scris la subiectul asta.
Iti tinem pumnii, sa stii ca la a doua sarcina, colul se deschide mai repede si se si dilata mai repede.
Tot timpul imi analizau colul si concluzionau "Col de secundipara".

Claudia, buna idee ai avut cu subiectul asta.
Nici nu imi vine sa cred, la inceput eram gravidute stresate de cum va decurge nasterea si acum suntem mamici de printi si printese.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput